İş yerlerinde kıraathane tüketimi arttı

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi haset zımnında ‘İş Yerlerinde Kıraathane Istihlak Alışkanlıkları’ araştırması gerçekleştirildi. Bin 670 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma; aksiyon yerlerinin ve çalışanların kahveye olan ilgilerini ve alışkanlıklarını ortaya koydu. Benzeri zamanda araştırı ile tüketicilerin; bildirme çokça yeğleme ettiği kahvehane çeşitleri, günlük kahvehane tüketimi ve kıraathane ifna saatleri kadar alışkanlıkları incelendi.

Çalışanlar tıpkısı yılda 7 bin 800 zaman kahvehane tüketiyor

Yapılan araştırmanın sonuçlarına bakarak, 2021 yılında hareket yerlerinde yer çokça Türk kahvesi yeğleme edildi; Türk kahvesini, hazır kahvehane ve süzgeç kahve izledi. Türk kahvesi ve amade kahveleri genişlik çokça 26-45 gözyaşı aralığındaki X ve Y kuşağı yeğleme ederken, süzek kahveyi ise yer çokça 17-35 yaş aralığındaki Z ve Y kuşağı tüketti.

Araştırmaya göre, çalışanların kahvehane tüketimi günde iki ile üç fincan beyninde değişirken, katılımcıların yüzde 47’si saat 08.30 – 10.00 aralığında kahve içtiğini belirtti. Kahvenin sunma çok; sabah işe başlarken ve molalarda tüketildiği gözlemlendi. Günce kahve istihlak süresinin 30 zaman olduğu dökme araştırmada, çalışanların bu kapsamda yılda yaklaşık 7 bin 800 dakikasını kıraathane içmeye ayırdığı bilgisi paylaşıldı.

Dünyaca ünlü kıraathane devinde Sarılık A paniği

 

Çay ve kahve tüketimi katre ve demans riskini azaltıyor

 

Kahve fiyatları 10 yılın zirvesinde!

 

Share: