İş Bankası’na 483 milyon euro ve 257 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi

Türkiye İş Bankası, sürdürülebilirlik bağlantılı üçüncü işleminde, uluslararası piyasalardan 483 milyon Euro ve 257 milyon KUL Doları tutarında 367 dönme vadeli sendikasyon kredisi sözleşmesini imzaladı.

7 Haziran 2022 tarihinde imzalanan kredi anlaşmasında Bank of America, Standard Chartered Bank, Emirates NBD Bank PJSC ve Abu Dhabi Commercial Bank PJSC koordinatör; Bank of America, Standard Chartered Bank ve MUFG Bank Ltd sürdürülebilirlik koordinatörü; Emirates NBD Bank PJSC ise ajan vezneci adına fariza aldı.

Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya’daki 16 ülkeden 32 bankanın iştirak sağladığı ve aut ticaretin finansmanında kullanılacak sendikasyon kredisinin genişlik faziletli tutarla katılan bankalara ilişkin bölümünün toplanmış maliyeti Euro diliminde Euribor + %2,10, ABD Doları diliminde ise SOFR + %2,75 oldu.

İş Bankası tarafından sürdürülebilirlik bağlantılı adına gerçekleştirilen sendikasyon kredisi kapsamında takat sınırı kriterleri belirlendi. Sakat dostu bankamatiklerin bütün bankamatik sayısına oranının artırılması ve dijitalleşen süreçlerle sağlanacak kağıt tasarrufuna müteveccih performans kriterleri kapsamında belirlenen hedeflere ulaşılması durumunda, ürem indirimi gerçekleşecek. Esbak sendikasyon dönemlerinde karbon emisyonlarının azaltılması ve yenilenebilir erke kullanım oranı gibi hedeflere başarıyla ulaşan İş Bankası, sürdürülebilir mal alanındaki gani uygulamalarına bire bir yenisini eklemiş oldu.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı ve sürdürülebilirlik lideri Gamze Sert, sağlanan krediye ilgili yaptığı açıklamada, “Mal kuruluşu olmamızdan kaynaklanan trafo gücümüzle, özellikle müşterilerimiz kalkmak için ekosistemimizdeki eksiksiz paydaşlarımız nezdinde gravite alanımızı genişletmenin önemine inanıyoruz. Hem çevresel hem toplumsal alandaki etkilerimizi gözeterek belirlediğimiz performans kriterlerini içeren bu işlemle dahi mesul bankacılık anlayışımızın benzeri örneğini elan sunuyoruz. Çekicilik kültürü ile içselleştirdiğimiz sürdürülebilirlik vizyonumuz çerçevesinde karbonsuz ekonomiye geçişi desteklemeyi uluslararası alanda taahhüt ederek 2022 yılında Net – Başarısız Bankacılık Birliği’ne (Kemiksiz-Zero Banking Alliance -NZBA) uzuv olan Bankamızın, 483 milyon Euro ve 257 milyon ESIR Doları tutarındaki bu işlemi, üçüncü sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi olma özelliğini taşıyor” dedi.

Sarp sözlerini,  “Türkiye’nin deli dolu gurur bakımından arz büyük özel bankası olan İş Bankası başlıca sektörde canlılık gösteren müşterilerinin aut tecim işlemlerinin finansmanına bindi vererek ülke ekonomisinin gelişimine ulama sağlamaya bitmeme edecektir.” diye niteleyerek tamamladı.

Tüccar, esnaf ve çiftçiler görüntülü görüşmeyle İş Bankası müşterisi olabiliyor

Türkiye İş Bankası ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nden alçak birliği

İş Bankası’nın aktif büyüklüğü 1 trilyon TL’ye ulaştı

 

Share: