İran Protestoları sonuca ulaşırsa…

FINANSGUNDEM.COM DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Enerji araştırı enstitüsü JBC Energy’nin başkanı Johannes Benigni, İran rejiminin yılıması durumunda olmamış yer yağı varil fiyatlarının 40 dolara çakılabileği yorumlarında bulundu.

Cumartesi’den bu yana 3’üncü gününe giren gösterilerde prostestocular “Bize domates dolması söylüyorlar. Düşman Amerika’bile değil burada” sloganları atıyorlar. İran ekonomisi antrparantez Obama hükümetiyle imzalanan 2015 çekirdeksel anlaşmanın Trump tarafından feshiyle gine yaptırımlara maruz kalmıştı.

Çarkıt BENDE başkanı Barack Obama’nın millî asayiş danışmanı Jamse L. Jones 1979’dan bu yana İran rejiminin yıkılmaya hiç bu büyüklüğünde yaklaşmadığını belirtmişti. Jones’un “(Rejimin yıkılmasını) saymak siyasal namına doğru olmasa da bu durumu göz önünde bulundurmalısınız” yorumlarından bilahare JBC Enerji başkanının İran’ın yıkılması üstüne yaptığı öfke senaryosu valör kazanıyor.

Johannes Benigni İran’da oluşabilecek acı bire bir değişimin enerji fiyatlarında anif etkileri olacağını belirtti. Bugün 64.69 dolardan muamelat gören petrol piyasasını emsal veren Benigni; “Yemeden Içmeden yer yağı piyasası için fiyatları 40 dolara çekecek büyüklüğünde anif bir düşüş demektir” dedi.

“İran’ın 1.5 milyon belki 2 milyon varili gelişmemiş ayrımsız sürede piyasaya salabileceğini hatırlayalım, bu haddinden fazla çok yer yağı demektir” diyen Benigni daha büyük ölçekte 6 milyon varil petrolün değişik yollardan kendilerine geldiklerini açıklarken bunların 2 milyonunun İran’dan geldiğini söyledi.

“İran’a daha aşkın kalın uygularsanız 100 bin ya dahi 200 bin varilin Çin’e gitmesini sağlarsınız. Ancak hiçbir olumlu son alamazsınız. Vakit Kaybetmeden ordular karşılaşır” sözlerini ekledi.

Share: