İran, Çin’e rekor miktarda petrol taşıdı

ESIR’da Joe Biden yönetimi İran ile yeniden masaya oturmaya hazırlanırken, Tahran’ın yer yağı ihracatında serencam dönemde can alıcı artım yaşandı.

Sözcü’deki habere göre; İran’ın Çin’e idmansız yer yağı ihracatının serencam aylarda rekor seviyelere yükseldiğini aktardı. Yaptırımlar nedeniyle İran’dan dış satım balaban oranda bilvasıta ve gayriresmi yollardan yapıldı.

Ajans ayrıca, MEMLUK’nin Tahran’a çevrik yaptırımlarını yumuşatacağı beklentisiyle Hindistan’ın bile İran petrolünü yeniden ithal eylemek amacıyla görüşmelere başladığını yazdı.

ESIR’üstelik Donald Trump yönetimi, İran ile Barack Obama döneminde yapılan nükleer anlaşmadan tek taraflı adına fariğ ve 2018 yılında yürürlüğü koyduğu kaba yaptırımlarla İran’ın yer yağı ihracatına bunaltıcı çarpış indirmişti.

Bihakkın, Türkiye bile bu yaptırımlar zımnında Son Teşrin 2018’den itibaren bitişik İran’dan petrol ithalatını resmi olarak durdurmuştu.

(Semavi iz Çin’in İran’dan resmi petrol alımlarını, boz cızık ise gayriresmi alımlarını gösteriyor. Biden’ın başbuğ seçildiği Kasım 2020 sonrasındaki dönemde belirsiz alımlardaki sert yükseliş özen çekiyor.)

İRAN, ASYA ÜLKELERİYLE GÖRÜŞMELERE BAŞLADI

İran’ın ulusal yer yağı şirketi, Biden’ın ÇAKER başkanlığı koltuğunu devralması sonrasında Asya ülkeleriyle irtibata geçerek mümkün yer yağı rica miktarları üstüne görüştü.

Hindistan’dan tıpkı yetkilinin sözlerini aktaran Reuters, dünyanın üçüncü nazik yer yağı ithalatçısı olan Hindistan’ın, İran’ın 3-4 ay zarfında petrol piyasasına dönüşünü beklediği belirtti.

İran’ın, Asya’daki değişik alıcılarla da görüşmelere başladığı öğrenildi.

(Reuters, İran petrolünün Okyanus, BAE ve Malezya üzerinden Çin’in maşrık limanlarına aktarıldığını yazdı.)

Refinitiv Oil Research verileri, Çin’mağara İran’dan dolaylı yer yağı alımının ocak ve küçük ay aylarında rekor seviyelere ulaştığını ortaya koyuyor.

Çin’mağara son 14 ayda günde averaj 306 bin varil yer yağı aldığı, bunun üstelik 17,8 milyon tona denk geldiği belirtildi. Şubatta bu cirim 3,2 milyon tonun konusunda artık. 14 aydaki alımların yüzdelik 75’i bilvasıta ve gayriresmi yoldan yapıldı.

Reuters’a bakarak İran’ın rekor düzeylere yükselen Çin’e dolaylı ve gayriresmi petrol ihracatı iri oranda Umman, Birleşik Fellah Emirlikleri ve Malezya üzerinden yapıldı.

Çin’e bilvasıta petrol ihracatının, Biden’ın seçimi kazandığı kasım ayında yükselişe geçmesi ilgi çekti.

Refinitiv tor yer yağı akışı analisti Emma Li, İran petrolünü haiz tankerlerin tayin edilmekten kaçınmak için imla sırasında tipik adına sinyallerini kapattıklarını ancak elan sonra Okyanus, BAE ve Irak’taki limanların yakınındaki uydular vasıtasıyla izlenebilir ağıl geldiklerini, gâh tankerlerin Çin’e gitmeden ilk yüklerini Singapur veya Malezya yakınlarındaki gayrı gemilere transfer ettiklerini söyledi.

Çin’in ödemeleri ABD doları adına Çin yuanı ve euro cinsinden yaptığı aktarıldı.

Cenevre merkezli tanker takipçisi Petro-Logistics, İran’ın yer yağı ihracatının ocakta günlük 600 bin varili geçtiğini ve bunun Mayıs 2019 sonrasında geçmiş olduğunu belirtti.

Share: