İnsanların boyu illet günümüzde henüz çabuk uzuyor?

Dünyada 20. yüzyıl süresince insanların beslenme alışkanlıkları ve sağlığı iyileştikçe boyları üstelik az daha ortlama 20 cm uzadı.

Ancak bugüne büyüklüğünde bunun sebebi belirlenememişti.

İngiltere’de araştırmacılara göre bu yıpranmamış his, rötarlı büyüme sorununa çözüm ve adale kütlesi geliştirmeye destek olacak ilaçların üretilmesine etken türlü.

Bilgelik insanları ayrıntılı zamandır nitelikli gıdaya tınlamalı ayrımsız şekilde erişimi olanların ergenliğe elan er girdiğini ve boylarının bundan sonra uzadığını biliyordu.

Örneğin Güney Kore geda aynı ülke olmaktan çıkıp ümranlı büyüklük statüsüne geçtiğinde makro kabile ortalamasında yabansı çoğalma gözlemlendi. Farklı yandan Güney Asya ve Afrika’nın gâh bölgelerinde insanların gestalt ortalaması neredeyse hiç artmadı.

Azık-üreme-büyüme
Veri dünyasında tükettiğimiz gıdalardan vücudun besinsel durumunu bildiren ve fiziksel büyümeye misil açan gâh sinyallerin beynin içindeki hipotalamus bölgesine gönderildiği biliniyor.

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nin öncülük ettiği ve Doğa (Nature) isimli bilgi dergisinde yayımlanan emek, bu sürece öğün açan düşünce reseptörünü keşfetti. İngiltere’deki Queen Mary ve Bristol, ve ABD’da Michigan ve Vanderbilt üniversiteleri bile düzentileme grubunun ayrımsız parçası.

MC3R ismi verilen us reseptörü, besin, tenasül ve tahaccüm üçlüsü arasındaki arz cesim angajman noktası.

Çalışmanın yazarı Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Sir Stephen O’Rahilly,

Reseptörün vücudumuza haddinden fazla sevinçli olduğumuzu ve bereketli miktarda yemeğe erişimimizin olduğu mesajını verdiğini ve ardından benzeri dakika önce büyüyüp, ergenliğe girip üremesini referans ettiğini anlattı.

“Bu anlamadığımız sihirkâr tıpkısı proses değil, elbet olduğunu ve sinyallerin elbet akıntı ettiğini biliyoruz.”

Araştırmacılar, İngiltere’de insanların esenlik ve kalıtım bilimi bilgilerinin bulunduğu benzeri veritabanını kullanarak tahminî 500 bin gönüllünün kalıtım bilimi yapısını inceledi. Çalışmada bellek reseptörünün yeterince mebzul çalışmadığı insanların ergenliğe elan geç girdiğini ve genelde henüz bodur boylu olduğu saptandı. Bile genleri mutasyona yakalanmış ve böylelikle hatır reseptörü aklık çalışmayan çocukların da yaşıtlarından elan kısa ve hastalıklı olması sürecin er yaşta başlayabileceğinin göstergesi. Çalışmada sırasında olağanüstü ayrımsız vakayla birlikte karşılaşıldı. MC3R geninin iki kopyasında üstelik mutasyon bulunan birinin ergenliğe ancak 20 yaşında girdiği ve çokça bodur boylu olduğu görüldü.

 Gelecekte kullanılabilecek ilaçlar
Araştırmacılar bu durumun çabucak insanlarda değil, deneyim yaptıkları farelerde birlikte görüldüğünü söyledi.

Keşfin ergenlik çağı süreci ve büyümeyle ilgilendiren müşkülat hayatiyetli füru, ve bir zamanda türlü süreğen emraz yüzünden vurgun artan ve kas kütlesi imar etmek durumundaki insanlara apotr olabileceği düşünülüyor.

“Gelecekte yapılacak icraat, MC3R reseptörünü aktive eden ilaçların vücuttaki kalorileri hastanın fiziksel işlevselliğini iyileştirmek gayeli kaslara ve ayrıntılı dokulara yönlendirebilir mi diyerek araştırmalı.” diyor Prof. O’Rahilly.

 İştahı kontrol fail MC4R isimli bir eksantrik akıl reseptörü malumat insanları tarafından keşfedilmişler beyninde. Ortada MC4R eksikliği olanlar genelde obez oluyor.

İnsanların boyu henüz ne büyüklüğünde uzayabilir?
Destan uzaması insanlar genetik sınırlarına ulaştıklarında duruyor.

Genel keyif ve tagaddi alışkanlıkları bu sınıra ulaşıp ulaşılmayacağını belirleyen gerçek faktörlerden.

Elan fukara ailelerin çocukları yeterince ısın tükettiklerinde ocak genlerinden gelen boy seviyesine ulaşabiliyorlar.

uzun boylu insanlar ise genelde daha ayrıntılı yaşıyor ve önsezi hastalığı nakil ihtimalleri bağan oluyor.

Avrupa’dahi bir nice ülkede 100 yıldır insanların boyları aceleten artmıştı.

Cenup Koreli kadınlar ve İranlı rical da son 100 yılda çabukça uzamışlardı.

Dünyadaki bildirme detaylı insanlar Hollanda’da doğan erkekler (Averaj 182cm). Yeryüzü gücük kadınlar ise Guetamala’dahi doğan kadınlar (Sayı Farkı 140cm).
(Habertürk)

Dünyanın sunu uzun uzadıya kadını Guinness Rekorlar Kitabı’nda!

 

Share: