İngiltere’de veterinerlerden yapay solunum cihazları istendi

Covid-19 vakalarında en çokça ihtiyaç mahsus tıbbı malzemelerin başında yapay solunum cihazı bulunuyor. İngiltere da tehlikeli talebi bastırmak amacıyla veterinerlerin hayvanlar için kullandığı hayat öpücüğü cihazları devreye sokmak istiyor.

Bloomberg’in haberine bakarak, İngiliz hükümeti baytar hekimleri ile tedarikçilerini suni solunum cihazlarını Ulusal Afiyet Servisi ile paylaşmaları amacıyla çağrıda bulundu. İlgili kurumlar arasında görüşmeler başladı.

Hükümet sair taraftan üstelik kestirmece 20 bin mülhak makinenin üretilmesi üzere çalışmalar yürütüyor.

Akut teneffüs yetmezliği olan Covid-19’lu hastalar için makbul bu cihazlar bu süreçte dirimsel öneme ehil. Fakat salgının derakap yayılması sebebiyle afiyet sisteminin sunu gelişmiş olduğu ülkelerde da yeterince alet bulunmama riski var.

Elon Musk: Icabında solunum cihazı yaparız

bu arada Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, koronavirüs salgınıyla savaşım için suni solunum cihazı üretmeyi teklif etti.

Musk, Twitter hesabından ”İhtiyaç varsa suni solunum cihazları üreteceğiz” açıklamasında bulundu.

İhtiyaç duyan hastaneler üzere yapay solunum cihazları yapabileceklerini fakat bu üretimin derakap tür olmadığını tamlayan Musk, ”Tesla doğacak HVAC sistemlerine eş arabalar üretiyor. SpaceX dirim bindi sistemleri olan feza uzlaştırıcı yapıyor. yapay solunum cihazları ağırlık değil fakat birden üretilemez.” ifadesini kullandı.

New York Belediye Reisi Bill dahi Blasio ise Twitter’dan Musk’a yanıt vererek New York’un suni solunum cihazlarına gerekseme duyduğunu ve teklifi akseptans ettiğini belirtti.

Share: