İngiltere’de makine üretimi yüzdelik 31 düştü

Koreli otomotiv üreticisi Hyundai, Türkiye’deki fabrikasında Kibar Ana Ortaklık’e ilgilendiren hisseleri satın almak için Rakiplik Kurumu’na başvuruda bulundu. Hyundai Assan Otomotiv Endüstri’ne ilgilendiren fabrikada Hyundai’nin yüzdelik 70, Kibar Ana Ortaklık’in yüzdelik 30 hissesi bulunuyor. Büyükler Ana Ortaklık, paylarını bellemek istiyor. Hyundai Motor Company ve Kibar Grubu’nun, kuma mühim değerlendirmelerin arkası sıra Hyundai Assan Motosiklet Uran ve Ticaret AŞ’nin (Hyundai Assan) tek kontrolünün Hyundai Motor Company (HMC) marifetiyle Kibar Ana Ortaklık’den nasip alımı marifetiyle devralınması üstüne mutabakata vardı.

Holdingden açıklamada, Hyundai Motosiklet Company ve Büyükler Holding’in 1990 yılından bu yana çeyrek altın asrı aşan karşılıklı cüret ve saygıya müstenit emsal benzeri mühim hareket birliğini sürdürdüğü belirtildi.

Bedel ortaklık yapısı ile kurulan Hyundai Assan Motosiklet Uran ve Tecim AŞ’nin (Hyundai Assan), ileri teknoloji Yatırımları ve sektördeki arz faziletli lokalizasyon oranı ile Türk otomotivinin gelişiminde şişman tıpkı fariza üstlendiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere düzlük verildi:

“Türkiye’deki sunma nazik ecnebi sermaye ortaklıklarından biri olan ve Hyundai markasının Avrupa’daki kompakt makine üssü konumundaki Hyundai Assan, yüzdelik 70 Hyundai Motosiklet Company ve yüzde 30 Kibar Grubu ortaklığıyla yönetilmektedir. Hyundai Motor Company ve Kibar Grubu, ortak mühim değerlendirmelerin arkası sıra Hyundai Assan’ın biricik kontrolünün Hyundai Motosiklet Company (HMC) tarafından Kibar Ana Ortaklık’ten pay alımı yoluyla devralınması konusunda mutabakata varmışlardır. Hisse antlaşma işlemi sonrasında, Erkân Ana Ortaklık Hyundai Assan idare rollerinden çıkacak ve yeni yapıda gerçekten hissedar olarak düz alacaktır. Nasip antlaşma işleminin lazım rakiplik izni süreçlerinin sonuçlanmasına bağlı adına 2021 bir numara çeyrek altın sonuna büyüklüğünde tamamlanması beklenmektedir.”

Erkân Holding, Hyundai Assan’daki payını satıyor

 

Hyundai, Türkiye’de üretimi durduracak

 

Share: