İngiliz siyasetinde sarsıntı: İki bakan incizap etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a aksülamel gösteren Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid, kabineden çekilme ettiklerini açıkladılar.

Javid, Twitter’dan paylaştığı mektupta, daha çok vicdanen görevine devam edemeyeceğini ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a atılganlık duymadığı amacıyla görevinden ricat ettiğini belirtti.

İstifasını sunmak için Johnson’la görüştüğünü nâkil Javid, “Bu görevde işlemek çok balaban bire bir ayrıcalıktı ancak daha çok vicdanım şen bire bir şekilde devam edemeyeceğimi üzülerek açıklamak istiyorum.” ifadesini kullandı.

“Ahali, esaslı yerine hükümetin aklık şekilde yönetilmesini bekliyor”

Javid’in ricat açıklamasından gücük ayrımsız süre sonra Sunak üstelik Twitter’dan yaptığı paylaşımda incizap ettiğini açıkladı.

Sunak, paylaşımında şu ifadelere vadi verdi:

“El essah olarak hükümetin düzgün, tam ve kısık şekilde yönetilmesini bekliyor. Bunun benim son bakanlık görevim olabileceğinin farkındayım fakat bu standartlar üzere savaşmaya ayar olduğuna inanıyorum ve bu yüzden incizap ediyorum.”

İki bakanın ricat kararı, Johnson’ın, Muhafazakar Fırka mebus Chris Pincher’a yönelik görevi kötüye istimal şikayetinden uyanık olmasına karşın, Pincher’a hükümette verdiği görevden muhit “sonuç rütbe pişman” olduğunu açıklamasının ardından geldi.

Johnson, milletvekili Pincher’la ait tutumu nedeniyle kalın altındaydı.

Johnson’a nazik şok! Muhafazakar Öğür Başkanı istifa etti

 

Johnson güvenoyu aldı, koltuğunu korudu

 

 

Share: