İklim değişikliği tekaütlük planlarınızı etkileyebilir mi?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

İklim değişikliğine müteveccih endişeler aynı ölçüde yaşınızla birlikte ilişkin kabil. Yakın zamanda Society of Actuaries (SOA) eliyle yapılan “Jenerasyonlar Beyninde Emekliliğe Yönelik Finansal Perspektifler” isimli bir araştırma bu konuda ayrıntılı benzeri inceleme sunuyor ve ayrımlı jenerasyonların emekliliklerini planlarken abuhava değişikliğine ne kadar önem verdiğini araştırıyor.

Forbes’un haberine bakarak araştırmanın sonucunda soruşturma katılımcılarının üçte birinden fazlasının abuhava değişikliği zımnında emeklilik döneminde mali güvenliklerinin yıldırma altında kalacağından bulut ettiği ortaya imdi. Fakat abuhava değişikliği anket katılımcılarının bire bir çoğu amacıyla önde mevrut tekaütlük sorunlarından ayrımsız tanesi olmadı. Başka jenerasyonlarla karşılaştırıldığında Y kuşağı iklim değişikliğinin sağlıklarını etkileyeceği ve mali açıdan zarara bozukluk olacağına emniyet eğilimini elan çok taşıyor.

Y kuşağı katılımcıların yarısı abuhava değişikliğinin tekaütlük yıllarında yaratacağı etkilerinden endişeli. Bu jenerasyonun endişelerini ise 1928 ve 1945 yılları beyninde doğanlardan oluşan Ağızsız Jenerasyon’un sadece %16’su paylaşıyor. Kül jenerasyonlar dirim masraflarının, vergilerin ve sigorta maliyetlerinin iklim değişikliği dolayısıyla zıt etkileneceğini düşünüyor.

Zatî güvenlik ve hayat masraflarının artmasıyla ilgili endişeler beyninde ısınma, enerji, bölük sigortası ve besin konuları öne imdi. Bunlar ise önemli tekaütlük kararlarını etkileyebilir. Ancak iklim değişikliğinin tekaütlük planlarına yönelik kararları etkileyebileceği birçok ayrıksı düzlük bile var.

Benzeri kenar kasabasında evet üstelik ormanda rahat ve huzurlu bir aile hayali geçmişteki kadar albenili olmayabilir. İklim değişikliğinden kaynaklanan çılgın sıcaklar, yangınlar ya birlikte sel felaketleri bu koşullar altında görüntü edilen emeklilik hayatını kabusa çevirebilir. İçinde bulunduğumuz dönemde emeklilik amacıyla envestisman yapmaya bitmeme edenler perspektiflerini genişletebilir ve yaşam masraflarını düşürecek “doğurucu” yatırımlara yönelebilirler. Bunlar beyninde ısı yalıtımı, çağ panelleri, su depolama sistemleri ya bile kuraklığa dayanıklı nebatat yer alabilir.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak özge ihtimaller beyninde elektrikli ya bile melez vesait ile göveri bahçeleri dahi bulunuyor. Yaşınız ne olursa olsun emeklilikte mali güvenliğinizi iklim değişikliği dolayısıyla oluşabilecek tehditlerden korumanın yolları bulunabilir. Bu süreçte ise yatırımcılar yer üzerindeki etkilerini budamak üzere dahi çalışabilirler.

Kentte flama 47 dereceye ulaştı!

 

Çin ABD ve Avrupa bankalarına 12 bilyon dolar kaybettirdi

 

42 ilde akaryakıt şirketlerine denetleme

 

Share: