İklim değişikliği ekincilik sigortalarını kaçınılmaz kılıyor

Ekincilik Sigortaları Havuzu (TARSİM) Genel Müdürü Serpil Günal, abuhava değişikliğinin umum dünyada olduğu kabil Türkiye’de da etkilerinin görüldüğünü belirterek, “İklim değişikliğinin etkileri ekincilik sigortalarını kaçınılmaz kılıyor.” dedi.

Günal, abuhava değişikliğinin serencam yılların küresel sorunlarından birisi olduğunu söyledi.

İklim değişikliğinin çevresel, toplumsal ve konuşu boyutta mütenevvi sonuçlara yol açtığını, tarımsal sürdürülebilirliği balaban ölçüde etkilediğini ve bu durumun her an yordam kazandığını tamlayan Günal, Konfedere Milletlere ilişkin Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) son raporuna göre, toptan ısınmanın 2030 yılına büyüklüğünde 1,5 basamak artacağını ve bulunmaz tanıdık ekstrem gelgel olaylarının sıklaşacağını hatırlattı.

Günal, ekincilik sigortasının yetiştirici ve yetiştiriciler üzere önemine belen ederek, “İklim değişikliği cemi dünyada olduğu gibi ülkemizde da etkilerini gösteriyor. İklim değişikliğinin etkileri ekincilik sigortalarını kaçınılmaz kılıyor. Tarım sigortası ihmal edilmemesi gereken bir bahis.” ifadelerini kullandı.

Orman yangınları ve selden etkilenen üreticilerin zararları karşılanıyor

Günal, ülkenin dayanabilen çok noktasında meydana gelerek, can ve dünyalık kayıplarına kat açan ve aynı zamanda zirai faaliyetleri da suratsız yönde etkileyen orman yangını ve Batı Karadeniz’dahi etken olan baskın hadiseleri cihetiyle ekiplerin çalışmalarını nazik bir hassasiyetle ve titizce sürdürdüğünü aktardı.

Günal, Gün Batısı Karadeniz’dahi hareketli olan sel cihetiyle Genel Müdürlükçe hasar raporlarının incelenmesi sonrasında dosyaları tamamlanan sigortalı müstahsil ve yetiştiricilere hasar ödemeleri yapılmaya başlandığına işaret ederek, “Başat zımnında Bartın, Kastamonu, Kalabalık ve Sinop’ta bütün 66 hasar dosyasına bedel 301 bin liralık hasar ödemesi gerçekleştirildi.” diye konuştu.

Orman yangınlarının arkası sıra Adana, Osmaniye, Antalya, Mersin, Muğla, Balıkesir, İzmir, Karaman, Okumuş ve Burdur’dan kısaca binin üstünde ihbar alındığına dikkati calip Günal, şunları kaydetti:

“Antalya 750 sayı civarında hasar ihbarı ile sunma çokça ihbar alınan ilimizdir. Bu ilimizdeki ihbarların nazik bir kısmını efsanevi hayat sigortaları branşı oluşturmaktadır. Bu branşı, limonluk ve nebati kitap sigortaları branşları izlem etmektedir. Şimdiye kadar hep 10 ilden coşkunluk sebepli ihbar alınmıştır. Umumi Müdürlüğümüzde hasar raporlarının incelenmesi sonrasında dosyaları tamamlanan sigortalı müstahsil ve yetiştiricilerimize hasar ödemeleri yapılmaya başlanmıştır. Bulunan durumda dosyaları tamamlanan müstahsil ve yetiştiricilerimize 11,6 milyon liralık hasar ödemesi gerçekleştirilmiş olup, 503 bin liralık elan ödeme yapılacaktır.”

Günal, yetiştirici ve yetiştiricilerin, mukteza işlemlerin yapılabilmesi üzere hasar ihbarında bulunması gerektiğini anımsatarak, hasar ihbarlarının, derhâl ve çabuk benzeri şekilde, it canlı çok sınır yoluyla 7 dönem 24 saat esasına göre gerçekleştirilebildiğini sözlerine ekledi.

Zorunlu Facia Sigortası geliyor!

 

Tarım sektörü 12 çeyrektir büyüyor

 

Tarımsal sulamada eskimemiş hamur

 

Share: