İkinci umum pazarında alay hareketliliği bekleniyor

Petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki artış akaryakıt fiyatlarında dahi zamları yanı sıra getirirken, zamların tıpkı kısmı ÖTV’den düşülerek tüketiciye yansıtılmıyor. Fakat LPG’birlikte ÖTV, bu hafta yapılan zamla sıfırlandı. Benzen ve motorinde birlikte ÖTV güç oranda düştü.

Sözcü’den Emre Deveci’ye konuşan akaryakıt sektörü kaynakları, eşel dinamik sistemi zımnında normale kıyasla korkulu tıpkısı vergi kaybı tüvana Maliye’nin mail zamanda benzen, mazot ve LPG’birlikte 50’şer kuruşluk ÖTV artışına gitmesini beklediklerini aktardı.

en üst 20 Mayıs’ta ÖTV kaybını telafi etmek üzere Maliye, üç akaryakıt ürününde kısaca 50’kötü kuruşluk ÖTV zammı yapmıştı.

LPG’DA ÖTV SIFIRLANDI
Temmuz ayıyla birlikte zam yağmuru yaşanırken, doğalgaz ve elektrikle alay malay birlikte zamlanan ürünlerden biri birlikte LPG oldu.

LPG’nin litre fiyatı 64 kuruş zamlanırken, zammın 39 kuruşu pompa fiyatlarına yansıdı, 25 kuruşu ise eşel hareketli uygulaması kapsamında ÖTV’den düşüldü.

Bu sonuç zamla alay malay LPG’üstelik ÖTV sıfırlanmış oldu. Eşel aktif sistemi öncesinde sabık yıl LPG’da litre başına ÖTV 1,75 TL civarındaydı.

BENZİN VE MOTORİNDE BIRLIKTE ÖTV GERİLEDİ
Normal zamanda kurşunsuz benzinde litre başına 2,52 TL’ye büyüklüğünde çıkan ÖTV, şu an 83 kuruşa büyüklüğünde gerilemiş durumda. Motorinde da ÖTV, 2,05 TL’den 71 kuruşa büyüklüğünde geriledi.

Bu nedenle, ÖTV’si sıfırlanan LPG’nin beraberinde, benzin ve motorinde dahi ÖTV zammı bekleniyor.

TÜRKİYE’ÜSTELIK OTOMOBİLLERİN YÜZDELIK 36’SI LPG’Lİ
TÜİK verilerine göre, Türkiye’üstelik trafiğe kayıtlı 13,4 milyon sayı makine bulunuyor. Bunların yüzde 36,3’üne balya mevrut 4 milyon 859 bini mahrukat kendisine LPG kullanıyor.

Cümle otomobillerin yüzdelik 24,9’una denk mevrut 3,3 milyonu benzen, yüzdelik 38,9’una balya mevrut 5,1 milyonu ise dizel yakıtlı araç kullanıyor.

EŞEL MOBİL SİSTEMİ NEDİR?
Benzen, süt ve LPG fiyatları üzere geçerli eşel cümbüşlü sistemi, akaryakıt ürünlerindeki denk hareketlerini dengelemek yahut galiba bir tutarda saptamak gerekçesiyle bu ürünler üzerinden alınan özel tüketim vergisinin ürünlerdeki değer artma ve azalışları ile damarı bozuk uygun şekilde artırılıp azaltılması şeklinde uygulanıyor.

Örneğin; benzin 7 lirada sabitlenmek isteniyor. Benzinin rafineri çıkış belgesi fiyatları arttığında, zammı telafi edecek kadar ÖTV indirimi ile denk dengeleniyor. Tersi durumda ise, yani arıtımevi fiyatlarının düşmesi söz konusu olduğunda, bu sefer benzinin fiyatı 7 liranın altına düşmüyor, rafinerideki karşılık düşüşü ÖTV artışı ile dengeleniyor. Bittabi genel adına akaryakıt fiyatlarında yan üst olduğu için bu uygulama Maliye açısından büyük idrak kaybı anlamına geliyor.

MALİYE HEDEFİN GERİSİNDE
Muhasebat Umumi Müdürlüğü verilerine göre, Kaynak, 2021’mağara evvel beş ayında yer yağı ve doğalgaz ürünlerinin ÖTV’sinden 17,3 milyar TL sağlık elde etti. Ancak 2021 yılında bu kalemden hedeflenen dirimsel 75,7 bilyon TL ve beş ayda ulaşılan misil, yıllık hedefe bakarak berenarı düşük.

2020’nin ilk 5 ayında yer yağı ve doğalgaz ürünlerinden elde edilen ÖTV miktarı, 24,2 milyar TL idi.

Sadece Ilkgüz 2020-Mart 2021 döneminde Hazine’nin eşel canlı kaynaklı namına ÖTV kaybı 4 bilyon TL’nin üstüne çıkmıştı.

Akaryakıt satışlarında balaban artım!

Akaryakıtta ÖTV zammı geliyor

Share: