İkinci umum otomobillerde ‘kilometre’ dolandırıcılığına dikkat

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul’da elektronik bilet, göçüm, göçüm meşbu ve minibüs ücretlerine getirilen remiks kararının arkası sıra taksimetre üreticilerinin ve tamirat derece servislerinin tanıtmalık imla amacıyla fahiş bedel belirlediği ihbarları üstüne harekete geçti. Vekâlet, fahiş denk uygulandığı ve rekabeti önleyici unsurlar olduğu iddialarının incelenmesi için Tecim Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

Başvuru metni, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı marifetiyle kamuoyuna duyuruldu. Fahiş bedel iddialarının Tecim Bakanlığı Nahak Eşit Kıymetlendirme Kurulu’nca değerlendirilmesi mergup başvuru metninde şu ifadelere düzlük verildi:

“Malumunuz olduğu üzere İstanbul’da UKOME kararı ile taksimetre ücretlerine remiks kararı alınmış olup bu karar sonrasında bugün itibariyle taksimetrelere eskimemiş tarifenin yüklenmesi ve muayenesinin yaptırılması işlemlerine başlanmıştır. Taksimetreler 3516 sınırlanmış Ölçüler ve Ayarlar Kanunu kapsamında düzlük almakta olup ilişkin mevzuata bakarak izinli tamirat ayar servisleri eliyle tarife yüklenme işlemleri yapılmakta peşi sıra izinli etüt servisleri yoluyla kontrolleri yapılarak tetebbu ve damgası yapılmaktadır. Bakanlığımız mezun araştırı servisleri vasıtasıyla yapılan tetkik ve damgalama işlemlerine müteveccih ücreti belirleme yetkisine cemaat olup bu sevap 2022 yılı amacıyla 132 TL fazlalık KDV namına belirlenmiştir. Ancak çıkışlı tamir ayar servisleri aracılığıyla yapılan işlemler için alınacak ücretler serbest piyasa koşullarında oluşmakta olup bu konuda bakanlığımızın ecir belirleme yetkisi bulunmamaktadır. Bu bağlamda taksimetre üreticilerinin ve onarım derece servislerinin prospektüs yükleme üzere koordineli şekilde 950 TL üzere fahiş fiyatlar belirledikleri bilgisi şifahi kendisine Bakanlığımıza iletilmektedir. Bakanlığımız vasıtasıyla tetkik ve damgalama işlemi için belirlenen 132 TL fazlalık KDV ücrete nispeten analog bir süreç olan prospektüs yükleme işlemi üzere tahminî 950 TL ücret alınmasının nahak denk yorum kurulunuzca incelemeye alınması gerektiği değerlendirilmektedir.”

Taksiciler yılın önceki sabahında tafsilatlı kuyruklar oluşturdular

 

Share: