İkinci halk otoda fiyatlar yükseldi, satışlar azaldı

Çekya Dışişleri Bakanlığı eliyle “Diplomasiye Faik Yardım Madalyası’na” layık tanıdık Balaban Auto Skoda Umumi Heyet Başkanı Ahmet Makro’ye madalyası İstanbul’birlikte düzenlenen ayrımsız törenle ikram edildi. Mehabetli’ye madalyası Çekya İstanbul Başkonsolosu Jiri Cistecky eliyle sunuldu. Törene Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Egemen Ödül ile alay malay hareket, nutuk ve spor dünyasından çok sayıda çağrılı katıldı. 2019 yılından bu yana Çekya Cumhuriyeti’nin dış ilişkilerinin gelişmesine yardım sağlayan ecnebi talih vatandaşlarına sunulan “Diplomasiye Üstün yardım Madalyası”  geçtiğimiz sene Büyük’ye mevdu, merasim pandemi kısıtlamaları zımnında bu yıla ertelenmişti.

Çekya Başbakanı Andrej Babiš’in tebrik kartı mektubunun okunmasıyla başlayan törende ayrımsız konuşma fail Oylumlu, müstahak görüldüğü madalyanın çokça ayrımlı anlamlar taşıdığını belirterek “Çekya markası Skoda’nın Türkiye distribütörlüğünü 32 yıldır sürdürüyoruz. İki ülke ortada ticari ilişkilerin birlikte paçarız imtina etmek, tabiiyet ve güvene dayanan tıpkısı teşrikimesai mevcuttur. Bu yönde 2018 yılında iki mevki beyninde; firez, tekellüm, spor alanında aksiyon birliğini daha da geliştirmeyi amaçlayan Türk-Çek Dostluk Derneği’nin temellerini attık. Kurulan bu kültürel köprünün önemi seçkin iki millet aracılığıyla dahi benimsenmiş ve önemsenmiştir. Bunun birlikte şirketimizin kurucusu Orhan Kocaman’ye sunulan Çek Mehabet Nişanından sonra böylesine anlamlı tıpkısı madalyanın bana bile layık görülmesi mutluluğumu tıpkı itmam daha arttırmıştır” dedi.

Çekya İstanbul Başkonsolosu Jiri Cistecky üstelik yaptığı konuşmada “Diplomasiye Üstün Yardım Madalyası”na layık görülen Ahmet Yüce’nin yaşamı süresince Türkiye-Çekya ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik çaba ve gayretleri ölçüm ettiklerini belirterek “Sonsuz gürlük Skoda markamızın vizyonunu temelini oluşturuyor. Soylu Erki açıdan olduğu büyüklüğünde sosyo-kültürel açıdan dahi gelişigüzel iki ülkeye katkı sunan Ahmet Majör,  Türk-Çek Hukuk Derneği ile ikili ilişkileri ticaret boyutunun üzerine çıkarmış ve bu dernekle ilişkilerimizi taçlandırmıştır. Vizyoner bir bir markayı Türkiye bile piyes etmenin yanında geleceğe taşımanın de sorumluluğu 103 ülkede olduğu kabilinden Türkiye’birlikte üstelik Şanlı Auto’nun ana düşüncesi olmuş ve ödüllerle bu düşüncenin haklılığı ortaya konmuştur” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Hâkim Bergüzar ise tıpkı Türk aksiyon insanın böylesine anlamlı tıpkı ödüle layık görülmesinin gerçek gururunu yaşadıklarını söyleyerek  “Çokça bir iki kişiye verilen bu ödüle bir Türkün layık görülmesinin anlamı çok nazik. Dış ilişkilere baktığımızda bu ve tıpkı ödüller hisse senedi dünyasının motivasyonunu artırıcı özellikleri barındırıyor. Ve özellikle Çekya ve Türkiye arasındaki ticaret başta almak amacıyla seçkin alanda işbirliğini çoğaltmak amacıyla nazik motivasyon sağlıyor” diyerek konuştu.

Share: