İBB’nin yeni göçüm teklifi reddedildi

Hükümetin düşen otomotiv satışlarını canlandırmak amacıyla eski hafta ÖTV matrahlarında güncellemeye gitmesi, tüketici talebini artırdı. Ancak showroom’a giden çoğu bitiren komütatör alamadan döndü. Çünkü indirim kapsamına giren araçlarda çip krizi zımnında yeterli istif yok.

Çağ temsilcileri, temenni artışına karşın satışların ağustos ayında geçen yılın altında da kalabileceğini öngörüyor. Ağustos 2020’da tahminî 62 bin nüsha otomobil ve belli belirsiz ticari araç satışı gerçekleşmişti. Otomotivcilere göre, ehliyetli sayıda açar olsaydı bu kamer en birkaç 90 bin adet açar satılabilirdi. Diğer yandan departman yetkilileri, piyasanın canlanması üzere matrah güncellemesinden çokça kayıt kredilerinde ve taksit sayılarında düzenleme yapılasına ihtiyaç olduğunu vurgularken, BDDK ise sektörün bu talebine beş altı kamer olumlu cevap veremeyeceğinin sinyallerini verdi.

Otomotiv Izinli Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Toygar Mersin Ağacı, ÖTV matrahı güncellemesinin showroom trafiğini artırdığını, ancak yonga krizinden yağlık çevirici bulunurluğu sıkıntısı yaşandığını söyledi. Sazak, “Dolaysıyla rica satışlara bir oranda yansımıyor. Şu tıpkı töz ki, eğer tedarik sorunu olmasaydı ağustos ayında satışlar 90 bin adetlere büyüklüğünde çıkabilirdi. Ilkgüz ayında da müstahsil firmalarda sıkıntının bitmeme edeceğini görüyoruz. Ekim ayında bu sıkıntıların azalacağını düş ediyoruz” dedi.

BDDK, evvel piyasayı izleyecek

Sektörün piyasanın canlanması amacıyla öncelikli beklentilerinden birinin vasıta cesaret oranlarının düşmesi olduğunu dile getiren Sazak, bu taleplerini uyarlamak amacıyla güzeşte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nu (BDDK) konuşma ettiklerini söyledi. Bankacılık Düzenleme ve Denetim Kurulu, vezneci kredisi ve finansal kiralamayla alınan vasıta araçlarının taksit sürelerinde geçen temmuz ayında aranjman yapmıştı. Değişmeyen ile güven vadeleri sınırlandırılırken, kayıt değerine bakarak itimat tutarı oranları de aşağı çekilmişti. Fiyatı 120 bin TL ve altında olan vasıta alımında yüreklilik vadesi 60 aydan 48 ayak tabanı, 120 bin ile 300 bin TL arasındaki araçlarda kredi vadesi 48 aydan 36 ayak tabanı indi. Nihai fatura değeri 300 bin TL üzerinde olup 750 bin TL’nin üzerinde olmayan kayıt alımı üzere kullandırılan kredilerde önel sınırı 36 aydan 24 ayak tabanı indirildi. Turgay Sazak, BDDK yetkilileri ile yaptıkları görüşmede vesile alımlarında taksit sayısının çarkıt haline gelmesi ve makbul kredinin yükseltilmesi üzere talepte bulunduklarını aktararak, görüşmenin sonuçlarını değerlendirdi: “Burada dahi aynı düzenlemeye gerekseme var. Bunu kendilerine anlattık. Yaşıt yöneltmek gerekirse 300 bin liraya büyüklüğünde olan araçlar yüzde 50 itimat kullanabiliyor. Ancak 300 bin TL’nin üstünde olan araçlarda yüzdelik 30 itimat kullanabiliyor. Zaman 301 bin TL’ye kurgu düz tıpkısı mütemmim 91 bin TL vesile kullanabilecek. 200 bin TL’sini akça adına bulması haddinden fazla baskı. BDDK yetkilileri bizi dinledi. Tatlılıkla karşıladılar amma bu birkaç ayı kullanmak istediklerini söylediler. Bu şekilde ayrıldık. Piyasayı izliyorlar. Duruma göre karar verecekler.”

“Düzenlemede geç kalındı”

Cümle Oto Isticar Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İnan Ekici, matrah güncellemesinde geç kalındığını belirterek, “Matrah düzenlemesi bu yılın başlarında yapılsaydı daha etkin ve akıllıcasına olurdu. Matrah dediğiniz laf; makrolara bağlı kendisine değişiyor. Burada sunma önemlisi düzem ve üretim maliyetlerindeki artışlar. Nedeniyle tıpkı miktar gecikti. çıktı baştan benzeri tasarruf üzere yeniden tıpkısı düzenlemeye ihtiyaç var. Zira güncelleme güdük sürede enfl asyonun ve olasılı düzem hareketleri ile arızi etki kendisine kalacak” dedi. Ayrıksı yandan, ÖTV baremlerinin kesif değişmesinin piyasayı negatif etkilediğini tamlayan Ekici, şöyle bitmeme etti: “ÖTV uygulamalarının henüz cılız ve henüz uzun vadeli, denge odaklı olması vacip. Yapılan zait amma gecikti. Haddinden Fazla uğraştık, altı-yedi aydır anlatıyoruz. Bu kadar fiyatlar yükselince orada aynı dal bareme atlıyor, dolayısıyla bu da otomotiv ekosistemini menfi etkiliyor. Türkiye amacıyla otomotiv üretimi o kadar değerli kim, dünyada kompetitif olmamız gerekiyor. Bunun üzere ise çokça henüz çok üretmemiz eşya, aktif bir pazara ihtiyaç var. Türkiye’dahi bin adam başı sakıt makine sayısı 157-160 skor, Avrupa’de ise ortalama 600. Halen Türkiye’nin gidecek çok yolu var. Türk insanı amacıyla otomobil bozukluk ölçüsüz olsun ki? Pandemi aracın tıpkı gerekseme olduğunu altı çizili benzeri şekilde hatırlattı.” 13 Ağustos Tarihli Resmi Ceride’birlikte yayımlanan Cumhur Reisi kararı ile binek otomobil gelgel-satım işlemlerinde uygulanan olacak ÖTV matrah limitleri artırılmıştı. Yapılan aranjman matrahına bakarak anahtar fiyatlarında yüzde 3 ila yüzde 16 ortada düşüş sağlandı.

İndirimli modellere rica çokça amma açkı bulunmayan!

Devir temsilcileri, ÖTV matrah düzenlemesinin arkası sıra showroom trafiğinin oylumlu oranda arttığını, fakat yonga krizi nedeniyle stokta nazik kalın olduğunu dile getirdi. Bir zamanda Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı olan Veladet Otomotiv CEO’akarsu Mehabetli Bilaloğlu, ÖTV matrah güncellemesinin ardından talepteki artışa ilgi çekerek, “Showroom trafiği bizim markalarımızda gösterişli artma gösterdi. Fakat vasıta tedarikinde tartı artarak devam ediyor. Dünya basınında herhangi bir çağ heterojen markaların istihsal kısıtlamalarının haberleri çıkıyor” dedi. Ağustos kocaoğlan eş beklentilerine yönelik değerlendirme işleyen Bilaloğlu, “Alışveriş tahmini yazmak yumruk. Fakat bu ay satışların Ağustos 2020’nin altında kalacak kabilinden görünüyor” dedi. Honda Türkiye Umum Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer üstelik farklı bir nice bellik kabil genişlik sıkıntısı yaşadıklarını belirterek, “Piyasada kâm çok fazla amma yer tarafı boğunuk. Biz de Honda adına benzeri sorunu yaşıyoruz. Showroom trafiğimiz arttı fakat, çip krizi zımnında yeryüzü ev kalıyor” dedi. Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Gülan, ÖTV matrahlarında güncelleme yapılmasının çabukça devrisi haset showroom trafiğinin hareketlendiğini tabir ederek, “Showroom trafiği basit arttı.

İkinci el piyasası alışılagelen seyrine döndü

İkinci el pazarında matrah güncellemesi sonrası fiyatlar düşer beklentisi ile satışlarda birkaç ahit sükûnet yaşanmıştı. İkinci ahali piyasasında satışların yeniden normalleştiğini ifade eden Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Muvaffakiyetsiz araçlardaki matrah güncellemesi tekmil araçları kapsayan bir düzenlemeden artma sınırlı aralıktaki araçları yemlemek için yapılmış tıpkısı değişiklikti. Hele yüzde 50 ve yüzdelik 80 ÖTV dilimlerinde arada sıkışmış beş altı modeli doğrudan etkiledi. Sair modellerin başarısız fiyatında metanetli etkisi olmadı. İkinci ahali açısından bakarsak bile aranjman önceki açıklandığında tamam miftah modellerine indirim mevrut şeklinde hatalı tıpkı matlup oluştu bu dahi sıfır yada ikinci halk şalter ahzetmek isteyenleri tıpkı kaç müşabih dışında gerçekleşmesi ağırlık olan bire bir iskonto beklentisine soktu bu dahi alelhusus ikinci elde talebi ilk tıpkı kaç aktarılma durdurdu. Fakat elan sonradan aranjman henüz kesin anlaşılınca murat yeniden hareketlenmeye başladı. Fakat ikinci halk sektöründe geçen seneye göre iş zayıf seyrine devam ediyor.” VavaCars Pazarlama Direktörü Alper Kararer bile konuyla ait açıklamada bulunarak, “Şu anda nazari kendisine ilişkin sayıda ayraç ve modelde indirim varmış kabil görünse da pratikte oluşacak talebi karşılayacak kadar açacak olmadığı amacıyla zaten müşterilerin talebi yıpranmamış araçlarla karşılanamayacak. Bu dahi ikinci ele müteveccih talebin devam etmesini sağlayacak. İkinci elde ayrımsız fiyat düşüşü öngörülmese birlikte VavaCars olarak kamera beklentilerine karşılık yöneltmek hesabına çevirgeç mir fiyatlarımızda düşüşe gittik, kampanyalı adına satışa sunduğumuz modeller ve markalarla ÖTV indirimi sürecinde müşterilerimizin beklentisini müft tasarruf etmek istemedik” dedi. (Dünya / Aysel Yücel)

Share: