Hipertansiyon hastalarının sayısı iki katına yükseldi

Acun genelinde 30-79 gözyaşı aralığındaki hipertansiyon hastalarının sayısı 650 milyondan 1,28 milyara çıktı. Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) 1990-2019 dönemine ait verilerine bakarak, 30 yılda iki katına çıkan hipertansiyon hastalarının 700 milyonundan dahası tedavi edilmedi.

Imperial College London vasıtasıyla yürütülen araştırmada, hastalığın oranının efdal gelirli ülkelerde azalırken, mikro veya ılımlı gelirli ülkelerde arttığı söyleniyor.

Acun çapındaki ahiret yolculuğu ve hastalıkların en heybetli nedenlerinden biri olan hipertansiyon, kan basıncı ölçümüyle tayin edilebiliyor ve tedavisi genellikle düşük kalburüstü ilaçlarla sağlanabiliyor.

Sunma bağan hipertansiyon hastası oranına eş ülkeler: Kanada, Peru, İsviçre

Kanada, Peru ve İsviçre, dünyadaki sunma düşük hipertansiyon hastası oranına topluluk ülkeler olurken, sunma faziletkâr oranlar kadınlarda Dominik Cumhuriyeti, Jamaika ve Paraguay; erkeklerde Macaristan, Paraguay ve Polonya’da görülüyor.

Hipertansiyon hastası emanet sayısı artmasına rağmen insan artışı ve ihtiyarlama cihetiyle hipertansiyon hastalarının umumi nüfustaki yüzdesinde çokça bir iki değişim kaydedildi.

Tedavide küresel müsavatsızlık

Faaliyet, hastalığa topluluk 580 milyon kişinin kişileştirme konulmadığı için durumlarından bihaber olduğunu; hipertansiyonu olan kişilerin yarısından fazlasının (720 milyon) gerekseme duydukları tedaviye ulaşamadığını gösterdi.

Hipertansiyonu olan yetişkinlerin yarısından azı dişi (yüzde 42) canlandırma ve tedavi görürken, hastalığa eş 5 yetişkinden 1’i (yüzde 21) bunu kontrol altına alabildi.

Hipertansiyon hastalığının etkili şekilde tedavi edildiği ülkeler Kanada, İzlanda ve Güney Kore olurken, beyaban şeş Afrika, Asya’nın ölçülü, güney ve güneydoğu bölgeleri ile Pasifik Adası ülkelerindeki hastaların tedaviye ulaşmakta zorluk çektiği rapor edildi. Hipertansiyonun tedavi imkanlarındaki lehçe farklılıklar dolayısıyla hastalığın tedavi imkanlarında global eşitsizlik olduğu belirtildi.

Beyne dahi uymazlık veriyor

Tababet dergisi “The Lancet”te yayımlanan araştırmaya göre ise hipertansiyonun 30 ve 40’lı yaşlarda beyne kötülük verdiği kaydedildi. Hastalığın itidalli yaşlarda görülmesinin, elan sonraları ortaya çıkan çağ damarlarındaki hasar ve beynin küçülmesine sebep olabileceği söylendi. Uzmanlar, bu dönemde tanıdık hipertansiyonun beyin hasarını hızlandırdığını dile getiriyor.

Türkiye’birlikte ölümlerin yüzdelik 25’inin nedeni hipertansiyon

Dünyada 1,2 milyar kebir hipertansiyon hastası

Gaflet Uykusu apnesi ‘hipertansiyon’ riskini iki tekmil artırıyor

Share: