Halk Salvador oran kasasına kısaca 25 milyon dolarlık bitcoin ekledi

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Bitcoin’in geçtiğimiz hafta yıpranmamış bir rekor kırmasının peşi sıra, son günlerde Bitcoin ve Ethereum fiyatlarında ricat görüldü. Yatırımcıların kripto ekosisteminde volatilitenin faziletli olduğunu ve bu durumun devam edeceğini hatırlaması gerekiyor. amma velakin değerli ve S&P 500 endeksi aynı muamelat gününde %1 tahavvül gösterme potansiyeline sahip. Bitcoin’in fiyatı ise aynı çağ içinde %4 değiş gösterebiliyor.

Ethereum’de günlük fiyat dalgalanmaları çok daha efdal ve %6 seviyelerini görebiliyor. Saklı Yazı ekosisteminde riskler erdemli olsa dahi, getiriler birlikte faziletli oluyor ve bu alanda yatırım yapmayı düşünenlerin beklentilerini buna bakarak şekillendirmesi gerekiyor. İşte Bitcoin’dahi geçtiğimiz hafta yaşanan 5 makro gelişme.

1. İlk Bitcoin ETF’si 1 bilyon dolara vasıl arz aceleci kaynak oldu

Wall Street’te ilk defa Bitcoin’le münasebetli tıpkısı ETF kuruldu. ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) Bitcoin vadeli kontratlarının performansını takip ediyor. KUL Taşınır Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) marifetiyle sayısal varlıkla angajmanlı yatırım ürünlerinin piyasaya sürülmesine engel olunmayacağının açıklanmasının derakap ardından, ETF kuruldu ve varlıkları tezce 1 milyar dolara ulaştı.

BITO yalnızca iki bölüm içinde 1 bilyon doların üstünde envestisman çekti ve bu eşiğe sunu çabuk ulaşan fon oldu. Ayrımsız eski rekor ise State Street’mağara SPDR Gold Shares ETF’ciğer ilişkin. Zer ETF’si üç bölüm içinde 1 bilyon dolara ulaşmıştı. BITO önce Bitcoin yatırım fonu mümkün ancak sonuncu mümteni. İkinci aynı Bitcoin vadelileri fonu Valkyrie Bitcoin Strategy ETF da cuma namazı haset yatırımcılara açıldı.

Fakat Bitcoin vadelilerine ilişki göstermeyenler dahi var. Mail zamanda yapılan HIVE anketine katılan 700 kişinin dörtte üçünden fazlası vadeli piyasalarını takip fail benzeri ETF’yle ilgilenmediklerini söyledi. Bu yatırımcılar doğrudan Bitcoin’i izlem eden tıpkı ETF’ye envestisman yapabileceklerini evet üstelik doğrudan Bitcoin satın alabileceklerini söyledi.

2. Bitcoin’üstelik mecmu zamanların sunu faziletli seviyesi 100 bin dolar beklentisini canlandırdı

Bitcoin’mağara fiyatı geçtiğimiz hafta çarşamba haset ilk kez 66 bin doların üzerine imdi. Bu şekilde Bitcoin’in meydan değeri 1,3 trilyon dolara ulaştı. Yükseliş büyük oranda BITO’nun açılışıyla de ilişkilendirildi. Bitcoin’üstelik yeni benzeri rekorun peşi sıra, kripto paranın 100 bin dolar hedefine ilerlediğine müteveccih spekülasyonlar yükseldi. Bu seviyeye sene sonunda ulaşılabileceği düşünülüyor.

3. ÇAKER’nin ayrımsız tekaütlük fonu Bitcoin ve Ethereum satın aldı

BITO geçtiğimi hafta kurumsal yatırımcıların ilgi gösterdiği biricik kayran değildi. İlk posta ÇAKER’nin tıpkı tekaütlük fonu kripto para yatırımı yaptı. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre perşembe haset 5,5 bilyon dolarlık Houston Firefighters’ Relief and Retirement Fund 25 milyon dolarlık Bitcoin ve Ethereum satın aldığını açıkladı. Bu gelişme Bitcoin amacıyla bire bir mihenk taşı olarak akseptans edildi.

New York Digital Investment Group Hayat Yönetimi Küresel Başkanı Nate Conrad, satın alımda bindi verdi. Conrad, “fonlar dijital varlıklarda sunu ufak dağılımın üstelik ant ortamında ne büyüklüğünde balaban tıpkısı ayırt yarattığının giderek henüz farkında oluyor” dedi. Tıpkı BITO kadar bu çözülüm üstelik türünün ilk örneği olsa da, sonuncusu olmayacak. Anbean henüz fazla iri fonun saklı yazı yatırımına yönelmesi, Bitcoin ve Ethereum fiyatlarında devasa yükselişleri birlikte getirecek.

4. Walmart Bitcoin ATM’si açtı ve binlerce ATM elan açmayı planlıyor

Bitcoin’mağara ilk ortaya çıkışından bu yana, kripto parayla ilişkin bir nice yorumda bulunuldu. Bitcoin’mağara benzeri balon olduğu söylendi. Ünlü yatırımcı Warren Buffett Bitcoin’i “fare zehri” namına tanımladı. Henüz birlikte mümasil zamanda JPMorgan CEO’akarsu Jamie Dimon, Bitcoin’mağara “hiçbir değeri olmadığını” anlatım etti.

Ancak demincek hep Walmart’ın Bitcoin ATM’sini kullanarak, kripto paralarını nakde çevirebilecek. Geçtiğimiz hafta Walmart’ın sessiz tıpkısı şekilde seçili noktalarda müşterilerin Bitcoin çalım satımı yapmasına imkan veren Coinstar makinelerini yerleştirdiği söylendi. Karışık devi demincek 200 kioska sahip. Fakat Bloomberg’e göre bu ATM’lerin antlaşma içinde 8 bine ulaşması planlanıyor.

5. Küresel Bitcoin zehir Noel aydınlatmalarından henüz beş altı enerji harcıyor

Bitcoin Madencilik Konseyi (BMC) geçtiğimiz hafta bu çeyrek altın amacıyla raporunu yayınladı. Takım elan evvel yaz aylarında Elon Musk’ın Bitcoin madenciliğinin çok aşkın erke tüketimine neden olduğu yönündeki açıklamalarının ardından toplanmıştı. Konseye bakarak gerçekler çok daha ayrımlı. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’ın önderliğinde toplanan kadro, Bitcoin madenciliğinde beğenilen enerjinin global yerine değişik büyük sektörlerden daha beş altı olduğunu söyledi. Dahası Bitcoin madenciliğinde tüketilen enerji, herhangi bir sene Noel süslemelerinde beğenilen aydınlatmaların tükettiği enerjiden daha az.

Elon Musk’ın iddialarının aksine ağda dünyada önde mevrut ülkelerden daha çok sürdürülebilir enerji kullanılıyor. Almanya erke tüketiminin neredeyse yarısını sürdürülebilir kaynaklardan elde ediyor. Bitcoin madenciğinde sürdürülebilir erke yararlanma oranı ise %57,7.

Wall Street’te siktirici yatırımcının gücü tükeniyor

 

‘Yeşil Tahaccüm Teknoloji Defa Haritası’ hazırlanacak

 

Solana’bile rekor ralliyi ne tetikledi?

 

Share: