Gram zer yükselişini sürdürüyor

Cuma Namazı günü ons fiyatına paralel ayar kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,5 artışla 1.017,3 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, kullanılmamış güne üstelik yükselişle başlamasının arkası sıra saat 10.50 bakımından esbak kapanışının yüzdelik 0,1 üzerinde 1.018,2 liradan muamelat görüyor.

Bire Bir dakikalarda çeyrek 1.670 teklik, cumhuriyet da 6.824 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, su dakikalarda önceki kapanışa bakarak yüzdelik 0,1 azalışla 1.764,6 dolardan muamelat görüyor.

Analistler, özellikle ÇAKER’bile açıklayan sonuç verilerin global resesyona ait endişeleri artırması ve buna paralel ESIR Eşkal Bankası’nın (Fed) daha kırıcı ürem artışına gideceği beklentilerinin sabık hafta altın fiyatlarını desteklediğini söyledi.

Bu hafta Fed yetkililerinin durgunluk ve gelecek dönem servet politikası üzerine yapacağı değerlendirmelerin beraberinde hafta süresince İngiltere Gestalt Bankası’nın getiri kararı ile kırıcı bili ve olgun gündeminin izlem edileceğini tabir fail analistler, bugünün bilgi gündeminde, acun genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi verilerinin öne çıktığını kaydetti.

Analistler, beceri açıdan altının ons fiyatında 1.750 doların destek, 1.790 doların dayanım konumunda bulunduğunu bildirdi.

İnfo Envestisman Foreks bülteninde, ‘Hafta başı 1727 seviyelerinden başlayan ons altın, hafta süresince gösterdiği aşamalı artışlarıyla haftayı mart ayının başından bu yana ilk kez yüzde 2,23 artışla 1765 seviyesinden tamamladı. Bu artışın arkasında, zayıflayan dolar ve düşen tahvil getirilerinin yanı sıra, KÖLE’nin teknik namına resesyona girmesi, altın metal yatırımcılarını altına iten kuvvet oldu. Güzeşte hafta piyasalar Fed Nema kararını ve arkası sıra bölgeden gelen büyüme verisini strateji etti. Beklentilere paralel 1980 yılından bu yana peş peşe yaptığı 75 baz nokta faiz artışıyla Fed, ekti politikasına devam etti ve peşi sıra gelen büyüme verisi almanak bazda 0,9 daraldı ve ABD ekonomisi teknik adına resesyona girmiş bulundu. Kaynak Bakanı Janet Yellen, enflasyonu dizginlemek namına geçerli politikalarda ekonomide ayrımsız yavaşlama görülmesi muhtemel ve kabul edilebilir olduğunu belirtti ve bu durumun ülkenin resesyona girdiği anlamına gelmediğini vurgulayarak resesyonu reddetti. KÖLE ekonomisi 2 çeyrek üst üste daralmasıyla piyasalarda, getiri artışlarında benzeri yavaşlama olabilir beklentisi oluştu ve ons altın bu durumundan fazlalık etkilenerek değer kazandığını söyleyebiliriz. Eskimemiş güne 1764 seviyesinden başlayan ons altında piyasalar, TSİ 17:00’bile KUL’den gelecek olan ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi(PMI) yakından izleme edilecektir. XAUUSD grafiğini maharet olarak inceleyecek olursak 1771 – 1790 – 1810 seviyeleri direnç noktaları kendisine; 1757 – 1745 – 1732 seviyeleri ise bindi noktaları olarak strateji edilebilir.’ denildi.

A1 Capital Envestisman bülteninde, ‘Gram Altın’dahi yükseliş eğilimi Cuma Namazı günüde etkin oldu ve günü %0.46 derece kazanımı ile 1017.26TL’den tamamladı., Ustalık göstergelerde fazlalık manzara korunuyor. Fakat bazı kısa vadeligöstergelerin aşırı çekicilik seviyelerine yükselmiş olması ve akıbet günlerde hareketli olan alımlar ile kısa vadeli dirençlere yaklaşılmış olması kar satışları açısından riziko oluşturuyor. Devir içi hareketlerde İlk dayanım noktası namına 1033 TL seviyeni strateji edeceğiz. Bu seviyenin aşılması sonrasında ise 1042- 1058 TL dirençleri hedeflenebilir.
Ons/Kızıl’da tepki hareketi etkisini sürdürürken, Cuma Namazı %0.58 oranında değer kazanımı ile 1766’dan kapanış gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta etkin olan reaksiyon hareketi sonrasında gelişmemiş vadeli göstergeler sivri alım seviyelerine erişmiş durumda. Ancak göstergelerde şimdilik kesin tıpkı okkalı kaybı görülmüyor 1758$ seviyesi geçmiş destek noktası namına izleme edilebilir. Bu seviyenin üzerindeki hareketlerde ise 1787 ve 1805 seviyelerini art dirençler yerine verebiliriz.’ denildi.

Dolarda yükseliş sürüyor

 

Share: