Gram altın baştan 1000 lirayı aştı

Cemaziyelevvel, ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzdelik 1,16 artışla 997,3 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, kullanılmamış güne dahi yükselişle başlamasının ardından saat 10.20 bakımından esbak kapanışının yüzde 0,6 üstünde 1.003,7 liradan muamelat görüyor. Bir dakikalarda çeyrek altın 1.648 teklik, cumhuriyet birlikte 6.732 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, esbak yüzde 0,98 artışla 1.734 dolardan günü tamamlamasının arkası sıra şu dakikalarda yüzdelik 0,6 yükselişle 1.744 dolardan işlem görüyor.

Analistler, ABD Dalan Bankası’nın (Fed) dün beklentiler doğrultusunda yöntem faizini 75 baz fakül artırmasının ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın ati toplantılarda elan yavaş adımlar atılabileceği mesajının altına olan talebi artırdığını söyledi.

Fed Başkanı Powell, toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda ABD ekonomisinin elan resesyonda olduğunu düşünmediğini belirterek, repo artışlarının bire bir noktada yavaşlaması gerektiğini ancak bu duruma gelecek veriler ışığında karar vereceklerini dile getirdi.

Mikro zarfında gözlerin Türkiye Cumhuriyet Altını Merkez Bankası’nın yayımlayacağı Şişkinlik Raporu ve TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamalarının yatırımcıların odağında yer aldığını kaydeden analistler, güçlükle dışında ise Almanya’da şişkinlik ve KUL’da büyüme verilerinin strateji edileceğini ifade etti.

Analistler, beceri açıdan altının ons fiyatında 1.720 doların destek, 1.770 doların dayanım konumunda bulunduğunu bildirdi.

İnfo Yatırım Foreks bülteninde, ‘Evvel 1716 seviyesinden açılan ons değerli, dolaşma boyu izlediği seyirde yüzdelik 1’in üstünde derece kazanımı ile 1736 seviyesinden günü tamamladı. Evvel gözler Fed getiri kararındaydı ve Fed, piyasanın beklentisi doğrultusunda faizi 75 baz puan artırdı. Başkan Powell Getiri artışının arkası sıra yaptığı konuşmada ezcümle; şişkinlik vurgusuna ve değer istikrarına dikkat çekti. Powell, sonuç para şişkinliği verisi beklenenden keder geldi diyerek, yöntem faizini enflasyonun yüzde 2’ye geleceğinden tehlikesiz olduğumuz seviyeye büyüklüğünde çıkaracağız dedi. Arkası Sıra getiri artışlarının büyüklüğü mevrut verilere merbut olacak diye niteleyerek ekledi. Ek adına değer istikrarını keşfetmek asıl görevimiz diyen Powell, resesyona aksan yaparak, ekonominin şu anda durgunlukta olduğunu düşünmüyorum, fed politikası durgunluk yaratmaya çalışmıyor söylemlerinde bulundu. Önümüzdeki çevrim üzere TÜFE ve PCE verilerine bakmaya bitmeme edeceklerini belirten Powell, PCE’nin enflasyonu ölçmede en gür yolu olduğunu düşünüyoruz dedi. Munzam kendisine ileriki devir için nema artırımlarını tavsatmak makul olacak ifadelerinden bilahare dolar endeksi 0,7 düşüşle 106,38 seviyesine geriledi. Yıpranmamış günde gözler 15:30’bile BENDE’bile açıklanacak olan GSYİH ve İşsizlik Haklarından Faydalanma bşv. verilerinde olacak. XAUUSD grafiğini beceri kendisine inceleyecek olursak 1765 – 1790 – 1815 seviyeleri direnç noktaları yerine; 1715 – 1684 – 1650 seviyeleri ise bindi noktaları kendisine izleme edilebilir.’ denildi.

A1 Capital Envestisman bülteninde, ‘Serencam günlerde yaşanan ayak tabanı oluşumları sonrasında gurur iştahının güçlendiği görülürken, evvel %0.98 oranında ayar kazanımı ile 1734.25 seviyesinden kapanış gerçekleşti. Teknik göstergelere baktığımızda toparlanmanın devam ediyor olması aksülamel hareketinin devamını destekliyor. 1758$ geçmiş direnç konumunda olurken, bu direncin kırılması harekete ivme kazandıracaktır. 1787 ve 1805 seviyeleri ise gelişmemiş vadeli dirençler yerine izlem edilebilir.
Geri deli dolu olan alımlar ile gücük vadeli düşen kanal direcini kıyamet Gram Altın haset %1.16 derece kazanımı ile 997.25TL’den tamamladı. Serencam günlerde vurgun mütezayit yükseliş denemelerinin mazi bire bir hacim henüz ciddi kazandığı görülürken, teknik göstergerinde müspet görünümü fazlalık havayı güçlendiriyor. 1000TL seviyeninde aşılması harekete ivme kazandırır. 1042 ve 1058 seviyeleri kısa vadeli dirençler namına izleme edilebilir.’ denildi.

Dolar 18 TL sınırında

 

Avrupa’bile doğal gaz fiyatları sert yükselişin arkası sıra geriliyor

 

TCMB sene sonu şişkinlik tahminini yükseltti

 

Share: