Girişim yatırımları 9 ayda rekor kırdı

Türkiye’dahi canlılık gösteren girişimlere yapılan yatırımlar yılın ilk 9 ayında rekor kırdı. Yılın üçüncü çeyreğinde 46 işlemde 60.3 milyon dolarlık envestisman alırken, Karı-Eylül döneminde ise evcil girişimlere yapılan yatırımların toplamı 106 işlemde 114.6 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Startupswatch’un verilerine göre, girişimlere önce 9 ayda yapılan yatırımlar hem sabık yılı hem de serencam 10 yılı geride bıraktı. 2019’üstelik 106 işlemde bütün 106 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı. 2010’dan bu yana girişimlere yeryüzü haddinden fazla yatırımın yapıldığı yıl 2017 olmuştu. Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine bakarak, yerli girişimler 2017’da 179 işlemde 112 milyon dolarlık envestisman almışlardı.

SUNU ÇOKÇA YATIRIM PAZARLAMAYA

2020’nin önce 9 ayında gerçekleşen envestisman işlemlerine bakıldığında, 88 işlemin sulp yatırımı, 15 işlemin erken risk sermayesi yatırımı ve 3 işleminde geç risk sermayesi yatırımı olduğu görülüyor.

Yapılan yatırımların yüzdelik 79’u 1 milyon doların altındayken, yüzde 15’i 1-5 milyon dolar aralığında, yüzdelik 3’ü 5-10 milyon dolar aralığında, yüzde 1.9’u 10-25 milyon dolar aralığında ve yüzdelik 0.9’u 25-50 milyon dolar aralığında bulunuyor.

Yatırımlarda arz yüksek tutarı pazarlama teknolojileri alanında zindelik gösteren girişimlerin aldığı görülüyor. Bu girişimlere 6 işlemde 32 milyon dolarlık yatırım yapılırken, besin girişimlerine 3 işlemde 10 milyon dolar, mali teknoloji girişimlerine 3 işlemde 7.4 milyon dolar ve 2 işlemde ekincilik girişimlerine 5 milyon dolar yatırım yapıldığı belirtildi.

Öte yandan, 2020, yerli ekosistemden evvel bilyon dolarlık girişimin (unicorn) çıktığı yıl yerine dahi tarihe geçti. BENDE merkezli Zynga, domestik oyun geliştiricilerden Peak Games’i Haziran ayında 1.8 bilyon dolara satın almış ve girişimi unicorn statüsüne yükseltmişti.

‘YATIRIMLAR TOPTAN OYUNCU İLE ARTIYOR

9 aylık sonuçları değerlendiren Startupswatch Kurucusu Serkan Ünsal, “Pandemi öncesi 3’üncü çeyrekler asude geçerdi, ancak bu kere herkesin evde olması yatırımcıları ve girişimcileri dinlence havasından çıkardı. Sonunda, 2020’nin önce 9 ayında pandemiye karşın yatırımlar rekor kırdı. Bunda sunu balaban behre küresel oyuncularımızın aldığı yatırımlar. Bu de bize artık toptan aktör olursa yatırımların dahi katlanacağını gösteriyor” dedi.

Önümüzdeki dönemde yatırımların daha da artabileceğini kaydeden Ünsal, “Faal fonlarının sayısının şu anda rekor seviyede olması önümüzdeki dönemde bu rakamların üstüne çıkacağımızı gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Borsada yıllar sonradan yerli yatırımcı yabancıyı geçti

 

Türkiye’nin yer çokça envestisman alan girişimleri

 

Share: