Gidiş Geliş sigortasında müphemiyet ortadan kalkacak kullanılmamış düzelti gelecek

Sigortacılık ve Özel Tekaütlük Düzenleme ve Bakı Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, önümüzdeki döneme ilişkin bildirme kebir ruzname maddelerinden birinin bile gidiş geliş sigortası olduğunu söyledi. Gürsoy, trafik sigortasındaki değişikliklerin tashih niteliğinde olacağını kaydetti.

Türkiye’birlikte sigortacılığın bina kuruluşu Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) bu sene 10. defa düzenlediği, sigorta sektörünün yer önemli buluşmalarından Sigorta Haftası, önceki çevrim gerçekleşen “2021’üstelik Sigortanın Türkiye Ekonomisine Katkısı, Beklentiler, Fırsatlar” paneli ile başladı. TSB Başkanı Atilla Benli, Sigortacılık ve Özel Tekaütlük Düzenleme ve Bakı Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun düz aldığı panelde sigortanın Türkiye ekonomisine katkıları değerlendirildi.

Esas Mahkemesi ve Danıştay kararlarıyla serencam zamanlarda sektörün gündemine oturan trafik sigortasındaki belirsizliğin, mahkeme kararları dikkate alınarak planlı trafik sigortasına ait kanun taslağı ile ortadan kalkacağını belirten SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, “SEDDK namına önümüzdeki gün gidiş geliş sigortasında ıslahat niteliğinde değişiklikler yapmakta kararlıyız. Buna müteveccih adına, mecburi gidiş geliş sigortalarında hizmet kalitesinin yükseltilerek sigortalı memnuniyetinin artırılmasına olanak sağlayacak aracısız tazmin sistemine ilişkin olarak yeryüzü dolgunca dünya uygulamalarını inceleyerek ülkemiz üzere arz akla yatkın modelin geliştirilmesini amaçlamaktayız” dedi.

İyi sürücüye düşük değer

Munzam namına gidiş geliş kuralı ihlalleri sonucu makbul sürücü ukubet puanları, sürücü belgelerine ahali vaz süresi üzere risk değerlendirmesinde temel alınabilecek bilgiler göz uğrunda bulundurularak sigorta skoru hesaplanması projesini, bereketli sürücü-keskin çoban ayrımı yapılabilmesine yardım sağlaması ve sigorta şirketleri vasıtasıyla primlerin henüz adil ayrımsız şekilde belirlenmesine olanak sağlaması bakımından berenarı önemsediklerini vurgulayan Gürsoy, gündemdeki gayrı konuları şu şekilde anlattı:

“Sigorta Sağlamlaştırma Komisyonu’nun bağımsızlığı ve tarafsızlığını güçlendirecek düzenlemelerin yanı sıra Sigorta Bilgi Merkezi’nin (SBM) vukuf paylaşımını düzenleyen ve SBM’nin fonksiyonlarını genişletecek kanun düzenlemeleri gündemimizde. Sigortacılık faaliyetlerinin kamu aşamalarında dijital süreçlerin kullanımına imkan verecek düzenlemeler de yapmayı amaçlıyoruz. Mavera yandan çıktı anamal yeterliliğinin ötesinde, kurumsal uzluk kavramını sektörün gündemine tasrif etmek istiyoruz. Bu tasavvur doğrultusunda iç sistemlerle ilgili çokça heybetli aynı talimatname taslağı hazırladık. Bu yönetmelik taslağı, çöz kontrol, risk yönetimi, aktüerya ve iç denetleme fonksiyonlarıyla ilişkin, günümüz gereksinimlerini karşılayan haddinden fazla balaban hususlar içermektedir. Bu talimatname yayınlandıktan sonradan, sektörün kurumsal yetkinliği ve yeterliliği beş altı etap birden atlayacaktır.

Finansal sigortalarda sektörün önünü açacağız

Ticari hayatın canlılığını sağlamak amacıyla geliştirilen mehabet destekli algı sigortasının geliştirilmesi, kefillik sigortası, çatı ikmal sigortası gibi finansal sigortaların geliştirilmesi ana hedefl erimiz arasında düz almaktadır. Finansal sigortalarda sektörün önünü açacak tensikat yazmak amacıyla çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bilcümle bu düzenlemeleri yaparken mevzuatın sadeleştirilmesi yönünde adımlar birlikte atarak ilerlemeyi planlıyoruz. İç sistemler yönetmeliği, mesafeli satış yönetmeliğinin birlikte, kısa vadede teknik karşılıklar yönetmeliği ve eroin ferdi kaza sigortası uygulamasına ait sektörümüzün ihtiyaçlarına cevap veren aranjman hazırlıklarımızın olacağını birlikte bu vesileyle sizlerle ısınmak isterim.

BES tarafında ise, değişik sigorta ve artırım ürünleriyle BES’mağara bütünleşik ayrımsız şekilde ve fosforlu imkanlarla vatandaşlarımıza sunumunu sağlayacak bir mekanizma üstünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu şekilde, hayatlarının muhtelif dönemlerinde kendilerine bindi sağlayabilecek özel bire bir garanti paketini BES katılımcılarımızın hizmetine sunmayı amaçlıyoruz.”

“Sigorta sektörü namına ‘kara çağ dostu’ olduk”

Haftanın ve günün küşat panelinde değerlendirmelerde kâin TSB Başkanı Atilla Benli ise akıbet 1,5 yıldır Kovid_19 ilkin oluşmak üzere yaşanan natürel afetlerin zıt etkileriyle mutluluk çapında savaşım verildiğini belirterek, “Sigorta sektörü olarak ‘karaca dönem dostu’ olduk. Edisyon günlerde ülkemizin ve milletimizin yanı sıra durduk, elimizi taşın altına sokmaktan çekinmedik” dedi.

Benli şöyle bitmeme etti: “Pandeminin başlangıcından bu yana; aracısız pandemiye ilgili yerine maltalık sigortalarında 750 milyon TL, esenlik sigortalarında ise 228 milyon TL; Elâzığ ve İzmir sarsıntı felaketlerinde ise 717 milyon TL ödence üstlendik. Bu rakamlara, pandemi kapsamında sigortalılarımıza sağladığımız gayrı imkanları bile kattığımızda halkımıza kestirmece 2 milyar TL gibi yüce ölçekte ayrımsız destek sağlamış olmanın gururunu yaşıyoruz. 2020 yılında sektörümüz prim üretimini yüzdelik 19,2 artırarak 82,6 milyar TL prim büyüklüğüne ulaşmıştır. 2021 yılına bile mebzul başladık; önce dört mahiye prim üretiminde yaklaşık 33 milyar TL kabilinden bir üretim rakamı yakaladık; sene böylece bu rakamın 100 milyar TL’yi aşmasını bekliyoruz. Sonuç dönemde çarçabuk hayata geçmeye başlayan sektörümüzü yakından ilgili uygulamaların hayata geçirilmesiyle alay malay 2020 yılında sağlanan ivmenin artarak bitmeme edeceğine ve önümüzdeki 10 yılın Türkiye sigortacılığının ve tekaütlük sektörünün makro tahaccüm ikmal edeceği ayrımsız aktarılma olacağına inanıyorum.”

“Sigorta olmazsa istihsal imkânsız”

Sigorta Buluşmaları’nın önce panelinin tıpkı özge konuğu TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu birlikte sigorta acenteleri ve eksperlerinin, pandemi ve facia koşullarına karşın, aksiyon etme biçimlerindeki dönüşüme müstacelen uzlaşma sağlayarak haddinden fazla dolgunca aynı sınav verdiklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, sahada çalışan acente ve eksperler yardımıyla tek aksaklık yaşanmadan sigortalılara selis bakım verilmesinin sigortacılık sektörünün devamlılığı açısından koca olduğuna değindi.

Sigorta eksperleri ve acentelere müteveccih daima mesleki hisse senedi sağlayıcı eğitimlerine online kendisine devam ettiklerini anlatım eden Hisarcıklıoğlu, sahada sigorta sektörünün gelişimi, sigorta bilincinin yaygınlaştırılması ve hizmetlerin vatandaşlara ulaştırılmasında acente ve eksperlerin öneminin şişman olduğuna dikkat çekerek, “Özellikle sanayicilerimiz amacıyla dahi sigorta çözümleri önemlidir. Sigorta olmazsa üretim olanaksız, sigorta olmazsa dış satım olanaksız, yabancı envestisman gayrimümkün. Bu anlamda elan aşkın uran kuruluşunun sigortalanması açısından lazım girişimlerde bulunuyor ve paydaşlarımızla istişareler yapıyoruz. Bu konuda da kez kat edeceğimize inanıyoruz. Sigorta sektörünü aksiyon ortağımız kendisine gördüğümüzü ve ülkemizin sigorta sektörüne inancımızın cemi olduğunu inandırmak istiyorum” diye niteleyerek konuştu.

Sigorta Haftası panellerle bitmeme ediyor

Sigorta Haftası’nda günün ikinci paneli “Kovid-19 ve Sonrası Sigortacılıkta Toptan Trendler ve Türkiye Perspektifi” başlığıyla gerçekleşti. TSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Küçük Asya Sigorta Genel Müdürü Mehmet Şencan, Bupa Acıbadem Sigorta Umumi Heyet Başkanı Gökhan Gürcan ve Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun meydan aldığı panelde Kovid-19’un ferdî afiyet konusundaki farkındalığı artırdığına vurgu yapıldı.

Sağlık sigortalarının Kovid-19 üzere müstevli dönemlerinde büyük tıpkı hazırlık unsuru olduğuna özen çekildi. 10. Sigorta Haftası yarın ve 4 Haziran tarihinde gerçekleşecek panellerle bitmeme edecek. Panellerde sigorta sektörünün ekonomiye katkısı, Kovid-19 sürecinde sektörün ortaya koyduğu takat sınırı, gelecek trendleri, sağlık, gidiş geliş, takanak sigortaları ve Ferdî Tekaütlük Sistemi (BES) üzere bir nice önemli konu uzmanlar vasıtasıyla ele alınacak. Panellerin naklen yayın oturumlarına www.sigortahaftasi.com sitesinden erişilebiliyor.

Trafik sigortasında ‘skor’ uygulaması

 

Sigorta sektöründe ivme beklentisi

 

Gidiş Geliş sigortasında 5 iri yanlış

 

Share: