Gelişigüzel kas ağrısı Kovid-19 olmayabilir

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Fiziki Tıp Iyileştirme Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Mehmet Ağırman, nefes darlığı, lal alamama, gen veca, branş ve bacaklarda ızdırap, ten bulguları, edim üzere şikayetlerin bile Kovid-19’un habercisi olabileceğini belirterek, “Ancak bu şikayetleri oluşturabilecek bir tane hastalığın da Kovid-19 olmadığını bilmemiz gerekiyor. Rahat balkı, halsizlik, bezginlik kabilinden özellikli sıfır şikayetler hastalarımızı ‘acaba Kovid miyim?’ endişesine düşürebilir. Ağrı, birçok hastalığın civar bulgusu yerine vücudun bire bir nevi alarm sistemidir.” ifadelerini kullandı.

Ağırman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, serencam ayları berenarı endişeli geçirmeye neden olan Kovid-19’un ilinek ve bulgularının her hastada ayrımlı şekilde ortaya çıkabileceğini söyledi.

Ağırman, “Yıllardır karşılaştığımız bir nice hastalığın aşina araz, tetkik bulguları ve laboratuvar sonuçları arasındaki ilişkiyi Kovid-19 hastalığında kuramamamız tığ hekimleri birlikte her başvuran kişiye beklenen hadise ihtimali ile yaklaşmaya itiyor. Tıpkı boyut maalesef hastalarımız amacıyla de geçerli.” diye konuştu.

Kovid-19 hastalarının çoğunun, belli belirsiz ve ılımlı düzeyde semptomlar geliştirdiğini, arada bir asemptomatik olarak hastaneye referans de yapmadan hastalığı geçirebildiğini tabir eden Ağırman, şöyle dedi:

“Tipik olarak muhtemel ızdırap, sıska öksürük ve bezginlik semptomlarının dışında bile bir nice farklı alamet ile çor kendisini gösterebiliyor. nefes darlığı, dilsiz alamama, enli veca, branş ve bacaklarda ızdırap, cilt bulguları, edim gibi şikayetler üstelik bu hastalığın habercisi olabiliyor. Fakat bu şikayetleri oluşturabilecek biricik hastalığın birlikte Kovid-19 olmadığını bilmemiz gerekiyor. Hele geniş dert, halsizlik, fütur kabilinden özellikli sıfır şikayetler hastalarımızı ‘acaba Kovid miyim?’ endişesine düşürebilir. Veca, bir nice hastalığın dolay bulgusu adına vücudun tıpkısı nevi alarm sistemidir.”

“Ayırıcı tanıda muhakkak geniş bire bir pencereden okşamak gerekir” 

Mehmet Ağırman, romatizmal hastalık, kireçleşme, yarımlık, kas yahut eklem kaynaklı problemlerin vücutta ağrılara amil olabileceğini belirterek, “İç organlarımızdaki emraz birlikte yansıyan ağrılara neden olanaklı. Ayırıcı tanıda mutlaka degaje bire bir pencereden hastalığa çağrıştırmak gerekir. Ağrının süresi, karakteri, ne durumlarda artıp hangi durumlarda azaldığı, eşlik eden eksantrik benzeri şikayetinin olup olmaması, kişinin elan eski hastalıkları irdelenmelidir. Hastaya sakıt genişlik yetişkin fariza, kendi tanısını kendisi koymadan, devam fail şikayetlerde tıpkısı hekime başvurmasıdır. Hekime düşen görev üstelik hastanın öyküsü, muayenesi ve gerekirse testleri ile sunma doğru tanıyı koyması ve tedavisini sürdürmesidir.” şeklinde konuştu.

Ağrının ayırıcı tanısında, bir nice hastalık ve ruzname bakımından Kovid-19 hastalığı düşünülse bile halen toplumda tanıdık genişlik sık dert kaynağının adale-teşrih sistemi olduğunu vurgulayan Ağırman, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Meni-sorumluluk ağrıları, fibromiyalji hastalığı sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Ferah kas ağrısı ile giden fibromiyalji hastalığı dahi toplumun yüzde 1-2’sini etkiler ve çoğunluğunu 40-55 yaş arası kadın hastalar oluşturur. Romatizmal emraz, bakteriyel veya Kovid-19 kadar viral enfeksiyonlar birlikte degaje ağrıya hastalık türlü. Literatürde sadece işaret ağrısı ile başlayan Kovid-19 hastaları üstelik bildirilmiştir. Kas-teşrih sisteminin ağrılı durumlarını bu hastalıklardan ayırt etmek gerekir. Ferah balkı ile gelişigüzel enfeksiyon bulgularının olmaması, bezginlik, aymazlık bozuklukları ve ihtisas ebat bozukluklarının varlığı fibromiyalji lehine değerlendirilir.

İş gücü kaybı, yaşam kalitesinde bozulmaya hastalık olan fibromiyaljide temel maksat, ağrının ortadan kaldırılmasıdır. Enfeksiyon hastalıklarında tatil önerilirken, fibromiyalji hastalarında bunun kül tersi namına ölçülü-efdal yoğunluklu egzersizler önerilir. Sonuç kendisine, hekiminiz araştırı ve laboratuvar tetkikleri ile diğer hastalıkları ekarte ederek etkili tedavinizi planlayabilir.”

O ilaçları kullananlar Kovid-19 riziko grubunda

Acun genelinde güneş tacı vakaları 9 milyonu geçti

 

Share: