Gayrimenkul piyasası sigorta sektörünü lacerem etkiliyor?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Emlak fiyatlarında yükseliş ve pandemi dolayısıyla hazırlık zincirlerinde ortaya çıkan sorunlar, inşaat sektöründe olduğu büyüklüğünde sigorta sektöründe dahi müşkülat yaratıyor. Sigorta şirketleri taşınmazlar alıcılarının celse ya dahi yatırım gayeli yurt alımı mı yaptığını değerlendiremiyor. Sigorta Uzmanı Steven Harris, kiralama üzerine dahi tedbir sorunlarının olduğunu dile getirerek, Kanada’birlikte yersiz kiralık evlerin umum zamanların sunu bağan seviyesinde olduğunu söyledi.

Insurance Business’ın haberine göre hazırlık zincirleri hem satılım hem da kiralık evlerdeki doluluk oranlarını etkilese birlikte Harris seçme iki trendin dahi birbirini dengelediğini açıkladı. Harris, “bire bir adım mankafa çekilip yekpare trendlere baktığımızda, satılık ve kiralık evler üstüne değme zamankine analog benzeri tabela görüyoruz” dedi. Devamında, “aktivitede herhangi bir yükseliş gözlemlemedik. Tendürüst torunlar halen gayrimenkul alımı konusunda pürüz yaşıyor ve bunun sonucunda familya kiralıyorlar” ifadesini kullandı.

Ev sahipleri cephesinde, yatırım alımları, oturmak için alınan emlaklardan henüz fazla sayıda olmaya başladı. Harris tam müşterilerin sigorta seçenekleri üstüne akilane müşavirlik alması gerektiğini dile getirdi.

Harris, “bir nice sigorta şirketi ayrımlı kurallara topluluk ve kiralık emlaklara ayrımlı yaklaşıyor” dedi. devamında, “ayrımsız aile sahibi yerine, öğrencilerin kiralayacağı benzeri yurt yatırımı yapıyorsanız evet üstelik evinizi bir aileye kiraya verecekseniz, bu sigorta kapsamında balaban farklar yaratır” ifadesini kullandı. Emlak piyasası müşterilerin ocak sahipliğine bakışını dahi değiştiriyor ve Harris’e göre sigorta şirketleri gayrimenkul sahiplerinin gelecekteki yatırımları üstüne de vukuf sahibi olmalı. Bu şekilde müşterilerinin risk profillerini bilebilir ve buna özel seçenekler oluşturabilirler.

Harris, “birçok sigorta şirketi eş sahiplerinin kiracı sigortasına sahip olmasını üstelik zorunlu tutuyor” diye niteleyerek, “bakir ayrımsız sülale sahibinin bunu ayn uğrunda buldurması lüzum” ifadesini kullandı.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak müstecir sigortaları sadece kişisel mülkler üzere kullanılmıyor, munzam yaşam masraflarını bile kapsayabilir ve sigorta şirketleri ocak sahiplerinin kendilerini korumaları için bu cins sigortaları icar sözleşmelerine karışma etmesini isteyebilir. 

Harris, “benzeri müstecir coşkunluk evet de başat nedeniyle zayi yaşadığı takdirde sigortasının olmaması, kirasını ödeme kapasitesini etkileyebilir” dedi. Açıklamasının devamında, “kiracı sigortası bu riski telafi fehamet ve değme iki tarafa üstelik mali balans sağlar” ifadesini kullandı.

Daha fazla sigorta müşterisini kiracı sözleşmesine yöneltmenin zorluklarından bahseden Harris, “kiracı poliçelerinde, poliçe sahipleri minimal limitlere sahiptir çünkü aynı tazminat durumunda maliyetlerin yükseleceğini bilirler” dedi. 20-35 gözyaşı aralığındaki birçok sevimli üzere ayrımsız ocak satın almak berenarı zor fakat kiracı sigortası, güvence sağlayabilir. Ev sahipleri üzere restorasyon maliyetleri primler üzerinde deli dolu oluyor. İnşaat malzemelerinin fiyatları yükselirken, oranlar da artıyor.

Harris, “gayrimenkul alanında umumi tıpkı artma bahis konusu” dedi. Devamında, “hem sigorta şirketlerinin hem da sigorta müşterilerinin yükümlülükleri anlaması gerekiyor” ifadesini kullandı.

AVM’lerde verimlilik ve ziyaretçi sayısı artıyor

 

Türkiye Sigorta’nın eş geriledi

 

Fed ve BoE üyelerinden enflasyon açıklaması

 

Share: