Fransa’da 2,2 milyar dolarlık yakıt indirimi

Akaryakıt fiyatlarının her ahit artması ve aynı deponun 1.500 liraya dolması açar sahiplerini başkaldırma ettirirken, bu sene araştırma ücretlerine yüzde 36, mecburi mali sigortaya dahi yüzde 37.5 remiks geldi. Egzoz ölçüm ücreti birlikte 110 liralık oldu. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ise yılbaşında yüzde 25 oranında arttı. Sözcü’den Başak Kaya’nın habnerine göre akaryakıt, sigorta, tetebbu, susturucu takdir ve MTV, açkı sahipleri amacıyla iri dara haline geldi. Kontak yüklemek atılganlık isterken aracı olan ayrımsız kişinin üzerindeki yüklerin boyutları şöyle:

AKARYAKIT ZAMLARI

Mart 2022 bakımından bile akıbet 3 ayda benzine yüzdelik 102, motorine yüzde 113, LPG’ye yüzdelik 29 remiks henüz yapıldı. Akıbet zamlarla motorinin litresi 22.84 TL, benzinin litresi ise 20.35 TL’ye ulaştı. Sonunda 60-65 litre deposu olan bir açkı kısaca 1.500 liraya dolmaya başladı. CHP Uşak Mebus Özkan Şule, “Araç sahipleri fahiş akaryakıt ücretleri ile çeyrek depo mahrukat da alamıyor” dedi.

ÇEVIRICI SONDAJ

İki yılda bir yaptırılması gereken araç muayenelerinin fiyatları bile yüzde 36 arttı. Akıbet zammın arkası sıra otobüs, kamyon, kurumlu ve tanker üzere 686 lira, araba, minibüs, pikap üzere 507 teklik, traktör ve motor amacıyla 258 teklik sevap alınıyor. CHP Adana Mebus Burhanettin Endişe “Vatandaşlar fahiş fiyatlarla karşılaşıyor” dedi.

Araçlar için yaptırılması gereken mecburi mali sigorta ücretleri yüzdelik 37.5 arttı. Zorunlu sigortada en düşük nicelik 1.103 lira oldu. Bu hacim 5 bin 592 liraya kadar yükseliyor. CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, “Çevirici sigortası ücretleri yüksek miktarlarda arttı. Trafikte sigortasız dolaşan araç sayısı de çoğaldı” dedi.

Sigorta eksperleri TÜSED Baharat Çalıştayı’nda benzeri araya geldi

 

2021 yılında sigortalı müteharrik sayısı arttı

 

Sigortasız yüreklilik seçeneği geliyor

 

Share: