Fire diplomatlar

Eski Bakan Adnan Kahveci’nin gidiş geliş kazası ile tartışılan  Hondur satma ve bu ülkenin Fahri Konsolosunun AKP’li Bülent Akarcalı olması, Gönüllü Konsolosları dahi gündeme getirdi. Türkiye’birlikte, 131 ülkenin 200 Gönüllü Konsolosu bulunuyor.
Türkiye ile diplomatik ilişkisi bulunmayan evet da Ankara dışında diplomatı olmayan ülkeler, Ankara ve diğer illerde Fahri Konsolos görevlendiriyor. Bu görevi üstlenen Türk vatandaşları arasında, hareket adamları ve siyasetçiler özellikle geliyor. İzmir,Adana, Antalya, Alanya Marmaris, Bodrum, Kayseri, Samsun, Gaziantep kadar diyar ve ilçelerde bire bir çok ülkenin, Gönüllü konsoloslar bulunuyor.
Fahri konsoloslar, temsil ettikleri büyüklük ile ilişkileri sağlıyor. Diplomatik CC plakalı kurgu kullanıyor, zırh nakil ruhsatı alabiliyor.  Havaalanlarında VİP’e ve gümrüksüz bölgeye girebiliyor. Resmi görevi adına getirirken da dokunulmazlık kazanıyorlar.  Fahri konsoloshane amacıyla, ilgilendiren ülkenin teklif yapması gerekiyor ve alelumum de hareket dünyasından isimler seçiliyor.
KOÇ, SIMGE, ÇALIK
Gönüllü Konsoloslar ortada, Mustafa Koç’fecir Ethem Sancak’a, Ahmet Çalgın’fecir, Abdullah Tivnikli ve Suzan Sabancı’ya büyüklüğünde hisse senedi dünyasının yetişkin isimleri yer alıyor. AKP çarkıt mebus Kemal Apotr ve eşi Emel Yardımcı, ANAP’lı sakat milletvekili Rasim Zaimoğlu, Cumhurbaşkanlığı sakat sözcüsü Kayaç Toperi, AKP mebus Abdülkadir Aksu’nun oğlu Murat Katarakt de Gönüllü Konsolos oldu. Gâh ülkelerin Fahri Konsolosları şöyle:

Bahreyn : Abdullah TİVNİKLİ
Benin Adaları:  Orhan KAIDE
Brezilya (Anlalya): Cemal ÖZGÖRKEY
Brezilya (İstanbul) Ethem SEMBOL
Burundi (İstanbul) Garaz KATARAKT
Estonya (İstanbul):Tuncay ÖZİLHAN
Filipinler (İstanbul): Rasim ZAİMOĞLU
Finlandiya (İstanbul): Mustafa ve Caroline KOÇ
Gabon: Kayaç TOPERİ
Gambiya:  Ekmeleddin ve Füsun İHSANOĞLU
Cenup Afrika: İshak ve Mara ALATON
Gürcistan (İzmir): Nurettin ÇARMIKLI
Hindistan (Bodrıum) : Cefi KAMHİ
İspanya (İzmir): Aşure Ayı KAYHAN
Malta (İzmir): Ahmet ÇALIK
Kazakistan (Bursa): Ahmet ÇALIK
Lüksemburg (İstanbul) : Suzan SABANCI

Share: