Finansal sağlık için geç olmadan alınması gereken 4 tılsım

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

İnsan yaşlandıkça adisyon yapabilme yetenekleri de yılların yorgunluğuyla alay malay azalmaya başlıyor. Yeni yatırımlardaki nüansları öğrenebilmek da eskisine göre henüz aşkın ahit almaya başlıyor. Ancak Barron’s’un haberine bakarak araştırmacılar 60’lı yaşlardaki insanların karar ita kapasitelerini imtihan ettiklerinde dinç insanlara bakarak daha gür performans gösterdiklerini belirtiyorlar. Gözyaşı arttıkça bilgilerin işlenebilme gücü azalsa bile yıllarla elde edilen sınama karar ita yeteneklerini arttırıyor.

Ancak önünde sonunda 70’li ve 80’li yaşlara ulaşıldığında mali karar ödeme yetenekleri üstelik körelmeye başlıyor. İnsanlar borsalardaki düşüşlere ötede veya gereğinden az reaksiyon gösterebiliyor evet de faturalarını ödemeyi unutabiliyor. Yaşı ilerlemiş bireyler dolandırıcılıklara üstelik henüz savunmasız ayla geliyor.

İnsan beynindeki bu değişim öngörülebilir benzeri nitelik ve finans profesyonelleri bu problemler kelle göstermeden haddinden fazla öncesinde tedbir yapılması gerektiğini belirtiyor. Bunun üzere para uzmanlarının sunma koca önerisi finansal işlemlerin sadeleştirilmesi. Bu de yararsız hesaplardan ve itimat kartlarından ayrılmak anlamına geliyor. Yatırımcıların kullanabileceği tıpkı başka yöntem de envestisman portföylerini almanak uyumlu ödeme yapacak şekilde ayırmak. Yaş almış kimselerin verecekleri bildirme oylumlu kararsa finansal işlemlerini yürütebilmesi amacıyla gerekseme duyduklarında yardıma koşabilecek tıpkı kişiyi tespit etmek.

Envestisman danışmanı Samut Elser müşterilerinin yaşları arttıkça elan çok yardıma ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Elser, alıcı portföylerindeki bireylerin yaşları arttıkça algı düzenlemeleri, vesika mizan gibi konularda daha çok yardıma ihtiyaç duyduklarına özen çekiyor.

MEMLUK’nin Atlanta eyaletindeki Emory Üniversitesi’nde sahne sanatları profesörü olan 66 yaşındaki Leslie Taylor babasının ömrünün sonunda Alzheimer’la savaşım ettiğini belirtiyor. Taylor bu nedenle kendisi dahi yılda iki misil Alzheimer testlerine giriyor. Müderris testlerde muvaffakiyetli olmaya bitmeme etse dahi acul debi fail şekilleri takkadak hatırlamak konusunda ağırlık çektiğini belirtiyor.

Taylor, “Reaksiyon zamanlamam ve iş yeteneğim galiba azaldı. Bunu bir acizlik adına düşünmüyorum. Bu hemen bedeninizle alay malay beyninizin da değişmesi üzere tıpkısı husus” ifadelerine saha veriyor. Müderris 70 yaşında zahmetli olmaya hazırlanırken işlerinin üstesinden geldiğine emin olmak için birkaç yıldır mali danışmanı Margeret Kulyk’la çalışıyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre yaşı müterakki bireylerin zihnî kapasitelerindeki bozulmayı akseptans etmeye yanaşmaması sorunları henüz ağdalı benzeri hale getiriyor. Amerikan Mali Hizmetler Koleji Para Danışmanlığı Profesörü Michael Finke finansal sürücü belgesi konusuyla yaşı ilerlemiş bireylerin araba sürmeleri arasındaki benzerliğe ilgi çekiyor. Finke, “Hepimiz 90 yaşındaki birisiyle araba kullanma deneyimi yaşadık. Beş Altı blok sonra şayet sâri koltuğunda oturuyorsanız hatalı koltukta oturduğunuzu anlarsınız” ifadelerine meydan verdi.

Bire Bir makine rastık deneyiminde olduğu kabil yaşı ilerlemiş bireylerin Finans yolculuğu de birçok engebeli yola gebe. Uzmanlarsa bu yolculuğa hareket etmek üzere 4 cesim noktaya işaret ediyor:

Mali işlemlerinizi sadeleştirin

Yaşı ilerlemiş kişilerin benzeri labirent haline mevrut mali işlemlerde yollarını bulması erken yaşlardaki bireylere bakarak henüz zor cins. Ayrımsız zamanda hem tababet doktoru hem de mali planlama uzmanı olan Carolyn McClanahan gelecek yaşlardaki bireylere biricik ayrımsız vezneci hesabı, yegâne bire bir yatırım hesabı ve tek benzeri bireysel tekaütlük hesabı olacak şekilde limitleme yöntemine gidilmesini başvuru ediyor.

McClanahan, “Bilişsel düşüş ve demans ile ilgilendiren mesail bayağı haddinden fazla karmaşıktır. 90 yaşlarında çokça gür durumda olan ve 50’li yaşlarda mesele yaşamaya başlayan insanlarla tanıştım. Bu nedenle finansal durumunuzu demans ve bilişsel düşüş yaşayacağınız ihtimalini düşünerek ayarlamanız gerekiyor. Bu henüz sonradan sizin üzere devreye girecek kimselere hafif sağlayacaktır” ifadelerine kayran verdi.

McClanahan alelumum müşterilerine sağlık durumlarına merbut yerine, bu ebat varlıkları söylemek anlamına gelse bile içtimai asayiş ödemelerini olabilir olduğunca mufassal müddet almayı ertelemelerini öneriyor. Kâh akademisyenlerdr, emeklilerin elan fazla gelir akışı fotoğraflamak amacıyla elan doğacak gitmelerini ve içtimai güvenlik ödemelerini düşük altın dirimlik yıllıklarıyla desteklemelerini başvuru ediyor.

Emekliliği Akçalamak İçin Traksiyon Oluşturun

Mali danışmanlar alelumum müşteriler üzere hem harcamaları hem bile dirimsel kaynaklarını analiz eden aynı tasrif oluşturur. Bu yöntemi fertler kişi başına bile uygulayabilir. Bu analizin mıhlı ayrımsız şekilde gerçekleşmesi amacıyla bireylerin öncelikle vezneci hesaplarına ve emniyet kartı ekstrelerine göre essah benzeri değerlendirmede bulunması gereklidir. Harcamaların fevkalade talepleri birlikte karşılayabilmesi amacıyla planda bire bir tutar arz bırakılması üstelik uygun olacaktır.

Harcamaların planlanmasının ardından içtimai asayiş, ferdî tekaütlük, kira mülkleri ve envestisman portföyü kabilinden umum varidat toplanır. Portföyün nasip senetlerine, tahvillere veya envestisman fonlarına yüzdelik birçok oranında ayrıldığı belirlenir. Bu mali işler gelişigüzel hangi büyüklüğünde bunaltıcı kabilinden görünse de araştırmacılar bu tür hesaplamaların beyin sağlığı üzere ongun olduğunu belirtiyor.

Acil durumlarda devreye girecek kişiyi belirleyin

Birçok ileri yaştaki can ivedi tıpkı durumun saksı göstermesi halinde eşlerine ulaşılmasını tercih ediyor. Ancak evgin durumda ulaşılabilecek kimselerden arz bir iki birinin kocaman ölçüde elan canlı olması gerekmektedir. Bu sevimli finansal tablodaki nazik resmi görebilmeli ve tıpkı kopyasını oluşturabilmelidir. Finansal danışmanlar istikbal yaştaki bireylerin finansal danışmanlarıyla olan toplantılarına evgin durumda ulaşılacak kimselerin de çağırılmasını tavsiye ediyor.

Finans danışmanı Rob Lyman 50 yaş ve üzerindeki müşterileriyle yurt planlaması konusundaki işlemlerinde elan sonra şuur kayması şikayetlerinin oluşması ihtimalinde henüz evvel belirlenen bir kişiyi uyarmasına izin veren ayrımsız gizlilik belgesi imzalattığını belirtiyor. Lyman elan bu konuda ayrımsız hamle atmasa dahi gelecekte harekete bırakmak zorunda kalacağını hesap pusulası ediyor.

Lyman konuyla ilgilendiren açıklamasında, “Bununla ilişik ayrımsız yöntem yazamazsınız. Tümce birbirinden farklı benzeri şekilde düşüş gösterir. Bu kişilerin bir vakitler lacerem olduğu üstüne çok alıngan olmalısınız” dedi.

Emekliler rezerv bir kişiyi tanımlamazlarsa işlemler riskli bir rotaya girebilir. Para danışmanı Cicily Maton yıllar evvel ani zihinsel düşüş belirtileri göstermeye başlayan bire bir müşterisini örnek gösteriyor.

Maton, müşterinin MEMLUK’nin dört bir yanına bozgun şeş çocuğuna kişisel finansal durumunun mufassal ayrımsız özetini postalamak amacıyla müşteriden cevaz istediğini belirtiyor. Maton, “Onlara müşterinin akılsal yetilerini kaybetmeye başladığını irat iznim yoktu. Evlatlarına sadece hikmet gönderebildim. Fakat onlar mesajı aldılar ve kalın kafalı gelip annelerine yardımcı oldular” diyor.

Mirasçılarınızı unutmayın

Finansal danışman Carolyn McClanahan gelişim alıp elinde sonsuza kadar tutarık 6 milyon dolarlık mal biriktiren 90 yaşlarındaki tıpkı müşterisinden bahsediyor. Mali danışmanın müşterisinin yatırımlarına ilgilendiren bilgilerini kaybetmesinin ardından çocukları bu mirasa duyulmak üstüne oldukça pürüz çekmiş.

Müşterinin finansal planı ise rastgele şeyi daha zehir kuzuluk getirmiş. Finans uzmanı müşterisinin ara bulucu hesabındaki hisseleri yarayışlı kurumlarına ve vergisi tehirli tasarruflarını çocuklarına bıraktığını belirtiyor. Mal uzmanı uzlaştırıcı çekicilik hesabındaki pay senetlerinin vergisiz olarak devralınabilmesi mümkünken vergisi atılı ayrımsız hesabın bırakıt kalması durumunda mirasçıların beniz binlerce dolar algı bayılmak durumunda kalabileceğini belirtiyor.

McClanahan bunun verese amacıyla kâbus haline gelebilecekken hesaplarda müşteri salim iken yaptıkları hesap değişikliğiyle bu krizi engellediklerini belirtiyor.

Bill Gates’in önerdiği 5 mektup!

 

AXA Fransa’nın Kovid yükünden kurtulma teklifi

 

Alzheimer’a umar olacak çare

 

Share: