Finalde ‘işsizler ordusu’ bombası

Acun Esenlik Örgütü’nün (DSÖ) yayımladığı raporda, hükümetlerin sağlık bütçesini kısıtlamaya değişmeyen vermesi halinde ilerlemelerin tehlikeye girebileceği belirtildi.
53 Avrupa ülkesini havi raporda, ekonomik ve içtimai krizin afiyet giderlerinin azaltılmasına hastalık olabileceği vurgulandı.
DSÖ, Avrupa’de sağlıkla ilgili durumun iyileşmesine rağmen ülkeler arasındaki farklılıkların sürdüğüne işaret etti.
Rapora imza atanlardan Ritu Sadana, Londra’üstelik geri raporun yayımlanmasından önce düzenlediği matbuat toplantısında, 1980’den bu yana hayat süresinin 5 yıl arttığını ve 2010’bile averaj 76’ya ulaştığını belirtti.
Sadana, sorunun bu ilerlemenin ülkeler beyninde farklılık göstermesi olduğunu rapor ederek, İspanya’bile ortalama yaşam süresi 82,2 sene iken, Kazakistan’de 68,7 yılda kaldığına dikkati çekti.
Avrupa’nın, etanol ve sigara tüketimi üzerine ilk sırada saha almasına karşın, hayat süresinin bildirme fazla olduğu 10 ülkeden 9’unu barındırdığını tamlayan DSÖ, bu sürenin uzamasının gâh hastalıkların azalması ve maltalık koşullarının iyileşmesiyle açıklanabileceğini söyledi.
Keyif harcamalarının ülkeden ülkeye büyük farklılıklar gösterdiği tamlanan raporda, 2010 verilerine bakarak, Fransa ve Hollanda’nın diğer safi az içi hasılasının yüzde 11,9’unu, Türkmenistan’ın ise 2,5’ini sağlığa ayırdığı kaydedildi.
Dirim süresinin kadın ve ayvaz arasında birlikte ayrımlılık gösterdiğini anlatım eden Ritu Sadana, kadınlarda bu sürenin ortalama 80 yıl, erkeklerde ise 72,5 sene olduğunu aktardı.
Bu farklılığın, hayat tarzından kaynaklanıyor olabileceği vurgulanırken, erkeklerin kadınlardan iki intaç aşkın sigara içtiği belirtildi.
İntihar oranlarının 1990’lı yılların ortasından 2000’li yıllara büyüklüğünde azaldığı, fakat 2008’deki kazançlı krizden beri bu azalmadaki hızın düştüğü vurgulandı.

Share: