FCA 50 kripto firmasını soruşturuyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

İngiltere Finansal Icra Otoritesi (FCA) sabık sene şeş maaş dönemde saklı yazı firmalarıyla ilgili 300’den fazla sevgili açtı. Finextra’nın haberine bakarak söz konusu şirketler için kriminal soruşturmaları birlikte dahil doğmak amacıyla 50 sormaca bitmeme ediyor.

FCA bakir ana akıntı saklı yazı dünyasında dolandırıcılık işlemleri ve salahiyetsiz amal işleyen şirketlerin patlaması karşısında zorlanıyor. FCA’in konuyla ilişik genel ağ sitesin ScamSmart’den yayılan verilere göre Eylül 2021’e kadar güzeşte altı mahiye süre içerisinde kripto dolandırıcılığıyla ilgili 4300 ifade ele alındı. Bildirilen ikinci yer ferah ayyarlık kategorisi ise 1600 raporla tekaütlük ödemesi transferleri oldu.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, İngiltere’nin finansal teftiş organı kripto firmalar üstüne sadık tıpkısı gözaltı yetkisine erbap. Yağız para aklamayı engellemeye ilişkin yasaların verdiği yetkiyle debi edebilen FCA ancak bu yasalar çerçevesinde denetimsiz şirketleri kapatabiliyor veya ukubet verebiliyor.

FCA dolandırıcılık ihtimali içeren 16.400 sormaca talebi aldı ve bu misil aynı esbak yılın aynı dönemine göre tahminî üçte aynı arttı. Aranjör gurur ayrıca, bitiren envestisman pazarına karışmak talip firmaların başvurularının dörtte birini durdurdu. Bu misil de son mali yılda beşte tıpkı oranından artım gösterdi.

FCA’in Piyasalar Birimi Genel Müdürü Sarah Pritchard konuyla ait açıklamasında, “Tüketicilerin yatırım kararları alırken hamaset duymaları gerekir ve bugün yayınladığımız veriler dolandırıcılıkların ne kadar geniş olabileceğini göstermektedir. Yatırım yapmadan önceki, esasta kiminle çalıştığınızı taharri edin, FCA eliyle yetkilendirip yetkilendirilmediklerini arama edin ve ortaya çıkabilecek riskleri görmek için araştırmanızı yapın” uyarısında bulundu.

 

Kripto platformu şüphesiz Ukrayna savaşının parçası oldu?

 

Coinbase CEO’sundan kripto açıklaması: Ruslar için cankurtaran simidi

 

AB’den Rusya yaptırımlarını yüklenmek için saklı yazı hamlesi

 

Share: