Fazla kısık kişilerin torunlarında obezite riski faziletli

“Rappler” adlı genel ağ sitesinde kayran düz habere göre, vukuf insanları, çok kilolara eş büyükanne ve büyükbabası olan çocukların kilo durumu arasındaki ilişkiye dair iş yürüttü. Mesai kapsamında, 17 ülkeden 238 bin 771 kişiyi havi 25 araştırı incelendi. Uzmanlar, çalışmalardan elde ettiği verilere göre, hem dirim bilimsel adına hem üstelik yetiştirilme sırasında çocukların obezite ile maç riskinin faziletkâr olduğunu aktardı.

Obezite rahatsızlığının ebeveynlerin genleri tarafından kuşaklara aktarılabileceği kaydedilen çalışmada, büyükanne ve büyükbabaların kilo durumunun, evlerinde ne yendiğine ve ne kadar yenileceğine ilgilendiren seçimlerinin, torunlarının kilosunu direkt etkileyebileceği bildirildi.

Malumat insanları, büyükanne ve büyükbabaları ötede ciddi olan çocukların, normal kiloya erbap büyükanne ve büyükbabalara kıyasla obez olma olasılığının iki tekmil fazla olduğunu kaydetti. Araştırmada, çevresel faktörlerin, dirim tarzının ve yiyecek alışkanlıklarının, çocukları obeziteye alışkın kuzuluk getirmede kilit çalım oynadığı bildirildi.

Uzmanlar, obezite hastalığının yalnızca ebeveynden çocuğa değil, göbek atlayarak büyükanne ve büyükbabadan da toruna geçebileceği değerlendirmesinde bulundu.

Dünya Sağlık Örgütüne göre ilkokul yaşın altında 39 milyon bala obezite riski ile yüz yüze.

Obezite hastaları için geliştirilen ilaçta denemeler başladı

 

Gebelikte bireşimli tatlandırıcılı kefaret bebekte obeziteyi tetikliyor

 

Share: