Fahri kadınlar, yaşlılar üzere buluşup battaniye ördü

Fahri kadınlar, yaşlılar amacıyla buluşup battaniye ördü

KASTAMONU – Kastamonu’üstelik fahri kadınlar, depremlerin arkası sıra Kastamonu’ya mevrut depremzede yaşlılar ile huzurevinde kalan yaşlılar amacıyla diz battaniyesi örüyor.

Kastamonu’birlikte, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü “Istekle Gönüle El Emeği” projesi çerçevesinde tıpkı araya gelen kadınlar, hareket bölgesinden mevrut yaşlılar ve huzurevlerinde mütezayit yaşlılar üzere harekete geçti. Kastamonu Merkez Spor Salonu’ndaki kafede düzenlenen etkinlikte gönüllü kadınlar, diz battaniyeleri ördü. Kadınlar diktikleri battaniyeleri Kastamonu Huzurevinde mütezayit depremzede ve ihtiyaç sahibi yaşlılara dağıtacak.

“Yaşlılarımızın yüzü gülsün diyerek onlara diz battaniyeleri örüyoruz”

Proje ile ait hikmet veren Kastamonu Valisi Avni Şarap’ın eşi Baharat Çakırdoğan, “İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğümüzün başlattığı tıpkısı proje. Gönülden Gönüle projesinde sizlerin ne büyüklüğünde fedakar ve cefakar kadınlar olduğunuzu gösteriyor. İlk etapta çocuklarımız için argaç ve bertik örüldü. Onları Şenpazar’de dağıttık. Çocuklarımızın mutluluğunu tarif edemem. Hepsi çokça gönül borçlusu oldu, haddinden fazla bahtiyar oldu. Şimdi ikinci ayağında da başımızın tacı olan büyüklerimiz, yaşlılarımız üzere onlar bahtiyar olsunlar istedik. Onlar üzere istihsal yapılsın istendi. Bu yüzden bizlerde bugünkü etkinlikte diz battaniyeleri için tıpkı araya geldik. Bu etkinlikler bitmeme edecek. Kastamonulu kadınların bu birlik ve beraberliğinde simgesidir. Bugün örülecek olan diz battaniyeleri bile yaşlılarımıza doğrulama edilecek. Emeği geçenlere teşekkürname ediyorum” dedi.

“Gönüllü kadınlarımızla birlikte yaşlılarımıza diz battaniyeleri örüyoruz”

Proje koordinatörü Sivil Toplumla İlişkiler Şefi Pınar Başbilen ise, “Sabık sene Mesafe ayında gönüllülük ayımızdı. Değme yıl 5 Antrakt’ta kutluyoruz. Bizler birlikte Içtenlikle Gönüle Umum Emeği adı altında bir proje başlattık. Bu proje çerçevesinde ilk kendisine atkı ve çizik ördük. Kastamonu’birlikte hayatiyet gösteren sivil topluluk kuruluşlarıyla birlikte ördüğümüz bu atkı ve bereleri ihtiyaç sahibi çocuklarımıza dağıttık. yeni yıl hediyesi namına dağıttığımız bu hediyeler gür bire bir çepel bıraktı. Biz biricik istemiştik, onlar ise bize bin şerha verdiler. Arkası Sıra bu argaç ve bereler depremzede vatandaşlarımıza kadar ulaştırıldı. Bu projenin ikinci ayağı olan diz battaniyesi projesini başlattık bugünde. Zira önümüzde Yaşlılar Haftası var. İlimizde ve huzurevinde kalan yaşlılarımıza bizlerden ısıdam bire bir temas olması için diz battaniyesi kampanyası başlattık. Kastamonu’de faaliyet gösteren sivil topluluk kuruluşlarıyla birlikte bu diz battaniyesini örüp inşallah dağıtımını yapacağız. Onun süresince bugünde aynı örgü haset düzenledik. Kastamonu’dahi faaliyet gösteren hele kadınlarımızın sakil olduğu sivil toplum örgütleri ile fahri hanımlarımız katılıyor. Bizlerden yaşlılarımıza birer ödül olsun, onların yüzlerini güldürsün. Yaşlılara fena hâlde ayrımsız dokunuş olsun talip bütün hanımlarımız buraya bulunuyor. Hepsine teşekkürname ediyorum. Bu projelerimizin devamı ati inşallah. Hemen çocuklarımız ve yaşlılarımız amacıyla değil toplumda dezavantajlı tanıdık tüm guruplar amacıyla bu tarzdaki projeleri ara sıra yapmaya ve sivil cemiyet örgütlerini bu işin içerisine katmayı kendimize görev biliyoruz. Bu yüzden herkese teşekkürname ediyorum. Katılımcılara teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.

Etkinliğe fahri yerine katılan Erte Karagülle üstelik, “Hakeza fena hâlde tıpkısı etkinlikte bulunmaktan kontekst çok memnunum. Yaşlılarımızı diz örtüsü hazırlıyoruz. Önümüzdeki Salı haset teslim edeceğiz” dedi.

Share: