EXPO 2026 üzere planlama çalışmaları başladı

İzmir’mağara ev sahipliği yapacağı dünyanın bildirme büyük arsıulusal bostan bitkileri fuarı EXPO 2026 amacıyla hazırlıklar kuma akılla sürüyor. 6 mimari ofisinden temsilcilerin katılımıyla yapılan 4 günlük tasarım çalıştayında tasarımcılar, projelerini hazırlayarak İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer’e sundu. Başbuğ Bronz Soyer, “Verilen bilcümle projelerin ruhunda, özünde eş tıpkısı madde var; doğayla ahenk. Bunda ortaklaşıyor kalkmak çokça güzel” diye konuştu. Nebatat EXPO “ahenk süresince yaşamak” temel temasıyla 2026’da yapılacak.

İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer’mağara çabalarıyla, kentin 2026’da familya sahipliği yapmaya türe kazandığı Arsıulusal Bahçe Bitkileri EXPO’sunun (EXPO 2026) hazırlıkları çerçevesindeki tasarım çalıştayında (design charette), 6 proje önerisi hazırlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimleri ve 6 mimari ofisinden temsilcilerin katıldığı Botanik EXPO’nun posta haritasını belirlemede yüce alengir üstlenen, Etüd ve Projeler Dairesi Başkanlığı, İzmir Planlama Ajansı ve İZFAŞ’ın eşgüdümüyle gerçekleşen 4 günce çalıştayın böylece ise tasarımcılar, Başkan Bronz Soyer’e hazırladıkları projeleri sundu.

Proje önerilerini içtenlikle dinleyen Başbuğ Bronz Soyer, “Bütün projelerin ruhunda, özünde kuma bir madde var; doğayla ahenk. Bunda ortaklaşıyor atılmak çok pir. Bu bizim en başından beri hayalini kurduğumuz şeydi” diyerek konuştu. Başkan Soyer projelere himmet veren tasarımcılara teşekkür ederek, “Seçkin birinizin emeğine sağlık. Kâffesi birbirinden değerli ve kâffesi izan açıcı. beher sunumu dinlerken, bittiğinde nasıl olacak diye hayalini kurmaya çalıştım. Kâffesi değişik çok iyicene. Temas birini bire bir biçimde hayata geçmesini dilek ederim” dedi.

Çalıştayda neler yapıldı?

Dizayn çalıştayı çerçevesinde mimari ofisinin temsilcileri ilk EXPO 2026 ile ilgilendiren İzmir Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimlerinden bilgi aldı.

Proje alanı gezisinin peşi sıra katılımcılar takımlar halinde proje üzerine çalıştı. Takımlar çalışmalarını tamamladıktan sonra patika odalarının temsilcilerine sundu. Patika odalarının temsilcilerinin değerlendirmelerinin üstüne takımlar projelerini rötuşlu ederek çalıştayın dördüncü gününde projelerini İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer’e anlattı. Projeleri Expo İcra ve Danışma Kurulu değerlendirecek. Bitki Bilimi EXPO “Uzlaşma zarfında seyretmek” temel temasıyla 1 Mayıs – 31 Teşrinievvel 2026 tarihleri beyninde İzmir’de düzenlenecek.

Ana erişim aksı üzerinde

EXPO 2026’nın düzenleneceği düz Şehitler Korusu ve Kadifekale’nin güneyinde heyelan zımnında boşaltılarak ağaçlandırma faaliyetlerine bitmeme edilen havza ile bütünleşecek şekilde Atatürk maskının altından başlıyor ve İZBAN hattı ile Meles Deresi ve Yeşildere Caddesi arasındaki kestirmece 100 hektarlık bölgeyi kapsıyor. Havaalanından kente girişi sağlayan esas ulaşım aksı üzerindeki alanın 35 hektarlık kısmının tasarruf kararlarının yeniden düzenlenmesi için bölgede kamulaştırma, kiralama ve tahsis işlemleri başlatılacak. İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer’mağara “şehrin cephe verecek proje” kendisine duyurduğu proje Türkiye’nin geçmiş iri yeşil inkılap projesi Yeşildere’dahi başlayacak. EXPO alanı, şeş ay süresince fuar ziyaretçilerini ağırlayacak, sonrasında ise Yeşil Espas kendisine İzmir’e kazandırılacak.

5 milyona mail ziyaretçi bekleniyor

1 Mayıs-31 Teşrinievvel 2026 tarihleri ortada “Ahenk içinde sürdürmek” (Living mağara harmony) esas temasıyla yapılacak Arsıulusal Bostan Bitkileri EXPO’sunu yaklaşık 4,7 milyon kişinin konuşma etmesi bekleniyor.

Tohumdan ağaca sektördeki mecmu üreticiler için uluslararası ticaretin kapısını açacak EXPO 2026, İzmir’in dünyadaki bilinirliğini de artıracak. Yeşildere’da kurulacak fuar alanı tematik sergilerin, acun bahçelerinin, nutuk, firez, gıda ve başka etkinliklerin yapılacağı yüce hava merkezi olacak. Düz 6 maaş EXPO boyunca bahçeleri ve etkinlikleriyle misafirlerini ağırlarken, sonrasında kıpırdak Yeşil Ilk Kânun adına İzmir’e kazandırılacak. – İZMİR

Share: