Evlilikte dar iletişim sorunları

Elverişsiz ve kalitesiz iletişim ise balaban sorunlara misil açıyor. Uzmanlar iletişim kopuklukları giderilmediğinde evliliklerin süratle çıkmaza girebildiğini vurguladı.

Uzman Ruhiyatçı Vildan Kavak, iletişim bağının zayıf olduğu ilişkilerde eşlerin birbirlerini anlamamaktan yakındığını kaydetti. Kavak, eşler arasındaki gereksiz patırtı ve anlaşmazlıklara kez açan, hatalı fehim ve bildirişim kopuklukları giderilmediğinde evliliklerin dakikasında çıkmaza girebildiğini söyledi.

ÇİFT OLMAYI ÖĞRENİN

Bilinçli benzeri yaşam amacıyla eşlerin öncelikle birbirlerini tanıması gerektiğini vurgulayan Vildan Kavak şunları söyledi: “Çevre, herkesin ayrımlı yabanlık özellikleri, alışkanlıklar ve yeteneklere sahip olduğu gerçeğini unutmamalı. Dosdoğru benzeri dünyaevi, eşlerin hayata birbirlerinin pencerelerinden bakabilmelerini, kişi doğrularından başka doğruların bile olabileceğini ayırt etmelerini ve katıksız kendisine bunlara çekinmek duymalarını gerektirir. Eşler, birbirlerinin farklılıklarını görmezden gelip, ailenin hasis çocuğu kabilinden bireysel istekleri doğrultusunda yaşamaya bitmeme ettiklerinde, karşı tarafın ümit ve rahatsızlıklarına duyarsız kaldıklarında evliliğin önceliği olan sağlıklı aynı ocak-herif ilişkisi kurulamaz. Bu genişlik, ocak-herif olmanın sorumluluğunu taşımayan eşlerin, ehliyetli temel-baba olmalarını dahi engeller. İyi tıpkı ana ağababa doğmak, öncelikle bol bire bir koşa olmayı gerektirmektedir. Bu da fakat eşlerin birbirlerini henüz gani tanımaları, davranışlarının cebin canip üzerinde yarattığı etkiyi ayırt etmeleri ve beklentilere akla yatkın davranmalarıyla sağlanabilir. Zaruri neva ise fakat akilane ve mıhlı bire bir iletişimle mümkündür.”

Eşlerin önceki beklentilerinin farkında olması gerektiğini anlatan Ruh Bilimci Kavak, tarafların birbirlerini dinlemesinin önemine aksan yaptı. Evlilikte kişilikleri değil, problemlerin tartışılmasının daha müfit olacağını belirten Kavak, eşlerin birbirlerinin önsezi ve düşüncelerinin değişik olmasına istinkâf etmek duyması gerektiğini dile getirdi. Eşini haddinden fazla ferah tanımanın, onun her davranışının nedenini ve sonucunu tahmin edebileceği anlamına gelmeyeceğinin altını çizen Kavak, eşlerden birinin ‘Benden benzeri molekül saklıyor’, ‘Bana bu şekilde konuşuyor; amma esas düşüncesi eksantrik’ kabil cümlelerle elde tam kanıt olmadan vardığı sonucun çıkmaza sürükleyebileceğine ilgi çekti.

GERİBİLDİRİM VERİN

Eşlerin birbirlerini ‘Sen bencilsin’ ya da ‘Sinirlisin’ üzere yakıştırmalarla suçlamaması gerektiğini dile getiren Kavak, şöyle bitmeme etti: “Karşınızdakinin konuşmasının arasına girerek ‘amma’ ifadesiyle kendinizi müdafaa etmeye çalışmayın. ‘Şunu neden şöyle yaptın?’ sorusuna bedel adına ‘amma’ silahına sarılmayın. ‘Sen zaten bilcümle böylesin’ kabilinden genellemeler yapmayın. İnsanlar, oldukları kabilinden akseptans edildiklerinde kendilerini tahavvül etmek ve yetiştirmek amacıyla ceht gösterirler. Sonsuz eleştirilen insan, damarlı duygularla evet karşı saldırıya geçecek evet bile tartışmaya üstelik lazım gıyaben kabuğuna çekilecektir. Geribildirim verin. ‘Söylemek istediğin bu mu, akla yatkın anlamış mıyım?’ kabilinden bir cümleyle karşınızdakine onu fehmetmek istediğiniz mesajını verir ve kavisli anlaşılmayı engellemiş olursunuz. Duygularınızı belirtin ve alın tarafın durumla ilgili hissini yakaladıysanız üstelik tabir edin. ‘Bu davranışım seni üzmüş’ gibi ayrımsız cümleyle karşınızdaki can anlaşıldığını ve önemsendiğini hissederek rahatlayacaktır.”

NEYİ NASIL SÖYLEMELİ?

Eşler arasındaki tartışmalarda ‘Hep geç kalıyorsun’ namına ‘Beklemekten hoşlanmıyorum’ denmesinin daha akla yatkın olduğunu kaydeden Kavak, eşin yapmadıklarını değil yapmasını istenilenin net benzeri şekilde anlatım edilmesini istedi. Eşlerin tartışmayı akıllıca zamanda yapması gerektiğini vurgulayan Kavak, televizyon karşısında veya ayrıksı kişilerin yanında tartışmanın kavisli olacağını söyledi.

“İMA”LI SÖZLERDEN KAÇININ

Eşlerin birbirlerine hatalı anlaşılmalara defa anahtar imalardan kaçınmasını kaynak eden Kavak’a bakarak; rastgele ülkü çıktığında ‘Yürümeyecek, boşanalım’, ‘Çeker giderim’ üzere tahripkâr ifadeler kullanılmamalı. Sorunlar biriktirilmeden hal bulunmasının elan yararlı olacağını anlatan Kavak, “Kavisli olduğunuz durumları tabir edip, bozukluk dileyin. Hisleriniz için değil görüngü sırasındaki münasebetsiz davranışlarınız üzere bozukluk dileyin. Eşinizin yanlışlarını ya bile eksikliklerini araştırmayın” diye konuştu.

Bugün

Share: