Evlenmeden imkânsız diyenler kazandı!

Bakir ayrımsız araştırı, evlenmeden ilk cinslik yapmayan çiftlerin, daha bahtiyar, daha kararlı tıpkısı ilişkiye ve daha doygunluk edici bir cinsî hayata cemaat olduklarını ortaya koydu. Psikologlar, cinsel ilişkiye girmek için evlenmeyi bekleyen çiftlerin, ilişkilerinin, daha başlangıçta fiziki veriş kuran çiftlerinkine göre yüzdelik 22 henüz dengeli olduğunu buldu.

Beklemeyi tercih ölçü çiftlerin, cinsel yaşamlarında doygunluk oranlarının yüzdelik 20 arttığı, yüzdelik 12 oranında elan bol bildirişim kurdukları ve ‘cinsî hayat kalitelerinin’ yüzde 15 arttığı belirlendi. Uzmanlar, bunun evlenmeden ilk cinsî aksata kurmayan erler arasındaki iletişimin gelişmesine bağlı olabileceğini belirtiyor.

ABD’nin Utah eyaletindeki Brigham Young Üniversitesi eliyle 2 binden aşkın evli koşa beyninde yapılan araştırmanın sonuçları Family Psychology (Ocak Psikolojisi) dergisinde yayınlandı. Araştırma ekibin lideri müderris Dean Busby, “İlişkilerini eşeysel boyuta atmak üzere henüz çok bekleyenlerin eşeysel yönden elan bahtiyar olduğunu tespit ettik. Bence bu bireyler arasındaki iletişimin gelişmesinden, çiftlerin müşavere ve sorunların üstesinden akmak için gelişigüzel çalışmayı öğrenmeleri ve ardından cinsel boyuta geçmelerinden kaynaklanıyor” diyor. Uzmanlar araştırmalarından dinin benzeri etmen olmadığını belirtirken, tıpkı bekaret yemininden değil, çiftlerin evlenene arbede seksüel ilişkiye girmeme kararı almalarından bahsettiklerini belirtiyorlar. Cinslik terapisti Paula Hall ise, “Muntazır çiftler, iletişimin ve birbirlerini etkilemenin çokça fazla yolunu bulacaktır. Beklentileriyle ilişkin yerine henüz çok konuşabilirler. Ancak eninde böylece eşey daima iletişimle ilgilidir ve gerek evli olun gerek olmayın temel nokta budur” diyor.

Share: