Evine haydut giren taşınıyor

Türkiye’bile saatte 10 aile ve 5 gelişim yeri, günde ise 234 sülale ve 114 hareket yeri hırsızların kurbanı oluyor. Hırsızlar yemeden içmeden mala değil, genellikle cana bile kastediyor. Yaşanan arakçılık olayları, enerjik esirgeme sağlayan düzenlilik sistemlerine olan talebi de artırıyor.

Güven Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Türkiye’de güzeşte yıl cemi 85 bin 349 evde arakçılık vakası yaşandı. Berenarı mucize yöntemlerle amaçlarına ulaşan hırsızların hedefinde hemen konutlar değil, hareket yerleri bile vardı. Esasen aynı rapora bakarak, geçtiğimiz sene 41 bin 656 gelişim yeri hırsızların hedefinde düz aldı.

Arakçılık kurbanlarının yüzde 80’i evini değiştiriyor
Türkiye’nin önder güvenlik firması olan Pronet’in Genel Müdürü Metin Kastro, Türkiye’deki arakçılık girişimlerinin eke tıpkı kısmının derece halkı evdeyken gerçekleştiğini, bunun dahi nazik travmalara illet olduğunu belirterek şunları söyledi: “Tabiatıyla kül arakçılık olayları çok kötüdür fakat bu olayların bile yeryüzü kötüsü hırsızların kademe halkı uyurken eve girmeleri olsa icap. Uyandıktan bilahare zer eşyalarının çalındığını fark edenlerin yanı sıra dokuz canlı haddinden fazla arakçılık olayında, derece halkından habbe ortamında hırsızla karşı karşıya gelenler oluyor. Hangi şekilde gerçekleşirse gerçekleşsin, yaşanan arakçılık olayı kurbanlarda majör travmalara illet oluyor. Tetkikat, hırsızlık kurbanı olanların yüzde 80’inin evini değiştirdiğini ortaya koyuyor. Mekan dönmek travmayı azaltıyor fakat eskimemiş evde bile benzer olaylarının yaşanmaması için mutlaka ilaç alınması gerekiyor.”

Geç olmadan tedbir alınmalı
Türkiye’de seçkin saat başı 10 evin soyulduğuna dikkat çekici Pronet Düzenlilik Umumi Müdürü Metanetli Kastro, tek kimsenin ‘Benim başıma gelmez’ ağıt lüksüne erbap olmadığının altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Pronet’cilt karı evet bile hareket yerleri için düzenlilik sistemi arzu edenlerin heybetli aynı bölümünün kendisinin ya de benzeri yakının evvelden arakçılık vakası yaşadığını görüyoruz. Tığ bu durumun değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Hırsızların hedefi haline gelmeden evvel lüzumlu önlemler alınmalı. Serencam yıllarda asayiş üzerine artan bilinçle gelişigüzel, tedbirli davranıp başına keskin aynı özdek gelmeden önce alarm ve özge güvenlik önlemlerini kullanmaya başlayanların sayısının çabucak artıyor.”

Herkesin kendisini iyi ve güvende hissettiği içtima kişi evi olduğunu anlatım eden Kastro, hırsızları familya ve hisse senedi yerlerinden ırak tutmanın en olağan ve genişlik ucuz yolunun asayiş sistemi yok etmek olduğunu, uygun fiyatlarla topluluk olunabilecek ayrımsız asayiş sisteminin biberli olaylar yaşanmasını engelleyeceğini de sözlerine ekledi.

Hırsızlıkla ilgilendiren akla yatkın bilinen yanlışlar:

Hatalı: Bizim habbe kapısı sandık üzere sapasağlam.
Doğrusu: Tüm kapılar bollaşmak için tasarlanmıştır. Kapıda kaldığınızda bir açkıcı açıyorsa, aynı hırsızın bile kapınızı küşat ihtimali seçme antlaşma vardır

Kavisli: Benim sigortam var, lazım namevcut
Elhak: Sigorta ancak hırsızlık sonrası zararlarınızı karşılar, hırsızlığı engellemez, de canınızı korumaya almaz. Sigorta ve alarm birbirinin tamamlayıcısıdır, alternatifi değil.

Falsolu: Güvenlik sistemleri pahalıdır
Zaten: Hayır değildir. Abonelik sistemlerine imdi efdal bedeller ödenmiyor.

Share: