Etibba illet intihar ediyor?

Bursa’bile eski çağ ‘Ski yapmaya gidiyorum’ diye evden çıkıp intihar eden Uludağ Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde işyar asistan hekim Mustafa Dik’ın (35) bıraktığı notta aksiyon yerinde yaşadığı mobbingden bahsettiği tez edildi. Dik’ın ölümü sonrası afiyet çalışanları ‘mobbing cinayettir’ etiketiyle paylaşım yaparak uğradıkları ateş muamelenin son bulmasını istedi. Araştırma Görevlisi ve intern doktorlar, kıdemli meslektaşlarının mobbingine maruz kaldıklarından yakınırken, hocalar da evvel yıllarda asistanların yüz yüze kaldığı nöbet yükünün azaltan olduğunu söylüyor.

‘İstifamla gezdim’

Antalya’daki tıpkı heybet hastanesinde araştırma görevlisi doktor olan F.D. (30), maruz kaldığı mobbingi şöyle anlattı: “Cerrahi bölümde asistanlık yapıyorum ve ameliyatlardayım daim. Burada güvenilmez tıpkısı hiyerarşi var. Alelhusus uzmanların çetin ruh bilimsel tacizlerine maruz kalıyoruz. Bu tacizler kısık hakaretlere varabiliyor. Bire Bir uzmanla uzun süredir yük yaşıyorum. Anabilim dalı başkanımıza söylememe karşın tek öz yapılmadı. 2-3 hafta geçmiş imdi gözümü kararttım ve mobbing davası açacağımı söyledim. Bunun konusunda duruldu. Hayatına serencam veren doktorun durumunu o büyüklüğünde gani anlıyorum kim, inanın ben da o noktaya geldim. Canıma kast etmeyi düşündüm. Aylarca cebimde incizap dilekçemle gezdim.”

‘İliklerimize büyüklüğünde’

Kayseri’üstelik benzeri hastanede asistan hekim olan E.Ö. (29) da, “O doktoru çokça gani anlıyorum. Bazı Bazı mobbingi iliklerimize büyüklüğünde hissedebiliyoruz. Bire Bir arkadaşım büsbütün gördüğü mobbing nedeniyle asistanlığı bıraktı. Hakarete vasıl söylemlerle yüz yüze kalıyoruz. 36 saat sefer tutuyoruz, aksiyon yükümüz çokça aşkın” dedi.

Z.T. (27) İzmir’üstelik ayrımsız izzet hastanesinde intern. “Hastanede yaşadıkları nedeniyle meslekten birlikte yaşamaktan da soğudum” diyen Z.T., şunları söyledi: “Icap öğrencilikte ister internlik sürecinde zorbalıklara maruz kaldım. Yeryüzü acısını ise kadın veladet internliği sürecinde yaşadım. Hemcinsim olan avrat asistanlar evcil gereksiz gerekçelerle azarladılar. Kargo konfirmasyon almak kadar zat hususi işlerini yaptırıyorlar. Asistanlardan biri benim mevlit izlememe ve doğum öğrenmeme bariyer oldu. Şevkim kırıldı, erkenden tükendim. Bayrılık mobbingi çokça fazla. Bu yüzden uzmanlık sınavına çalışmıyorum. Zira biliyorum kim gideceğim yerde mutlu olmayacağım ve buna dayanacak gücüm namevcut.”

‘Baskı sunu alttaki’

Yıllardır mobbingin sürmesini üniversiteler ve yetişek hastanelerinde kurulmuş olan askeri hiyerarşik düzene bağlayan Almanya Bonn Rheinische Friedrich-Wilhelms Üniversitesi Yenidoğan ve Çocuk Dokunaklı Hizmet Bili Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Soyhan Bağcı, “Bu akort herkesin işine geliyor. Çünkü sunma üsttekiler kendilerine gibi olduğu büyüklüğünde birkaç sav yansıtılmasını istiyorlar. O yüzden yer baştaki ayrımsız altındakine, o kişi altındakine bunu diretiyor. Sunma alttakiler herkesin baskısını omuzlarında hissediyor” ifadelerini kullandı.

Yer aşkın mobbing sağlıkta

Mobbingle Savaşım Derneği Genel Başkanı İlhan İşman şunları aktardı: “Alo 170 rakamlarına baktığımızda bildirme fazla mobbingin sağlıkta olduğunuzu görüyoruz. Daha geçmiş üstelik benzer nedenlerden belde etibba rehavet yaşadı. Afiyet sektörü başlı başına stresli benzeri fasıl. Her hangi büyüklüğünde münevver olsanız da mesleğin getirdiği mahir çırak ilişkisi var. Mobbingin bir numara sebebi kötü yönetim. İkinci amil ise kurumsal kültürün oluşmaması. Bire Bir da narsist şahsiyet yapısı. Hele doktorlarda bunu görüyoruz.”

‘Acaba başıma benzeri husus dirimlik mi?’

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek şöyle konuştu:

“Mobbing hemen sarıklı aracılığıyla değil kıdemliler eliyle da yapılıyor. Mobbing kişileri zorluyor fakat farklı taraftan birlikte asistanlar sunu çok şeyi bu kıdemlilerinden öğreniyorlar. Teferruatlı süren nöbetler bile lazım istemez bu çocukların kimyasını bozuyor.

İlk sene asistanlar efdal nöbetle başlar, birinci yıldan sonra nöbet sayısı anbean azalır. Mobbinge uğrayan bu durumu rektöre, Tıpta Eksperlik Kurulu’na taşımalı. Fakat, ‘Acep başıma bire bir madde dirimsel mi?’ diye bu yola çok başvurmayabiliyorlar. Bu yolu seçenler da oldu. Asistanlar şayet bahtiyar değillerse, ayrımlı yerde çalışmasına izin verilebiliyor. Eğer hocasıyla bir sorunu varsa da hocanın sözleşmesi fesih ediliyor.”

‘Askeri akort var’

Türk Obezite Cerrahisi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Oktay Banlı, intern yerine göreve başlayan kızının meslektaşları yoluyla yüz yüze bırakıldığı ayrımcılıktan yakınmıştı. Prof. Banlı, “Tababet çevrimli çırak ilişkisiyle öğrenilen ayrımsız hareket. Kalkıp benzeri ameliyatı, ivedi müdahaleyi, pestil değerlendirmeyi kitaptan öğrenemezsin. Nedeniyle sizden daha görmüş geçirmiş birinden bellemek durumundasınız. Çoğu ameliye bilgiyi onlardan öğrenirsiniz. Ancak bunu kötüye kullanmamak gerekir. ‘ Herhangi Bir dediğimi yapacaksın, şu kadar defa tutacaksın kadar…’ Cerrahide askeri benzeri uyum var. Hiyerarşik sistemde nöbetler tutuluyor. Dolayısıyla asistanların içerisinde tıpkı aşama sırası oluşuyor. Mefret olan bunu yapılan işlere yansıtmamak. İşi bu gençlere sevdirmek lazım. Böyle giderse gitgide iyi ve nitelikli operatör yetiştiremeyeceğiz. Mobbing nedeniyle asistanlığı bırakan pırıl pırıl gençlerimiz var” dedi.

İlaca yüzdelik 20 remiks yolda!

 

Alerjisi olanlar, aşı öncesi bu uyarılara dikkat

 

Share: