ESG fonları iklim değişikliğiyle savaşım edebiliyor mu?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) fonları değişimi birlikte getirmiyor. Bunun nedenlerinden aynı tanesi da fonların, kurumsal şirketler amacıyla ESG standartlarını az çok düşük tutan verileri temel alması. Bir Nice ESG fonu ve esas aldıkları veriler aksiyon faaliyetlerinin doğrudan çevresel sonuçlarına odaklanmıyor. Londra merkezli fintek şirketi Util eliyle geçtiğimiz hafta yayınlanan araştırı sonuçlarına göre, sürdürülebilir fonlar iklim değişikliğiyle mücadelede bir ayırt yaratmıyor.

Raporda, “sürdürülebilir fonlar yarattıkları yüklülük anlamında elem takat sınırı gösteriyor” dendi. Ancak gâh ESG görüntü yöneticileri, yatırımcıları memnun edecek elle tutulur verileri elde etmenin zor olduğunu söylüyor. Sosyal hedefleri mevcut fonlar sunan Impact Shares CEO’su Ethan Powell Financial Times’a yaptığı açıklamada, “bizim mesleğimiz belirsizlikte gür takat sınırı ortaya çıkarmıyor” dedi. Birçok fon yöneticisinin da yarattıkları güçlük üzerine “kendilerine karşı dosdoğru olmadığını” söyledi.

ESG yatırımlarını görmezden gelmektense, hayat yöneticilerinin ve yatırımcıların yapılan temas yatırımın içtimai ve çevresel etkilerini değerlendirmesi gerektiğini anlatım etti. Util’mağara verilerine göre ülkü  sürdürülebilir fonların değişmez olarak fazlalık aynı etkisinin olmaması. Sayı Farkı aynı sürdürülebilir fon, Konfedere Uluslar’mağara 2015 yılında açıkladığı 17 Sürdürülebilir Hareket Meram’i karşısında 100 üzerinden 3 seviyesinde tıpkı takat sınırı gösterdi.

Hedefler ortada iklim eylemleri, bastırık sahibi istihlak, cinslik eşitliği ve kıtlık ile yoksulluğu menetmek üstelik düz alıyor. bununla birlikte sürdürülebilir hedefleri esas almayan fonlar, ortalamada 100 üzerinden 1 puan aldı. Util’e göre ESG fonlarının özge fonlar karşısındaki performansı özen çekici değil. ESG fonları ortalamada ilkokul çevresel hedefte negatif etkiye eş.

Bunlar ortada temiz akarsu ve arıtma ile katıksız yaşamı himaye da bulunuyor. Raporda, “stratejiniz hangi olursa olsun, sermayeniz çevresel bozulmaya katkı sağlıyor” dendi. finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak Util’in hedeflerinden biri olan sıkıntı odaklı vukuf üretimiyle fon yöneticileri, yatırımlarının çevre üzerindeki etkilerini henüz dolgunca değerlendirebilecek. Marifet alanındaki değişik gelişmeler üstelik şirketlerin etkilerini değerlendirmesi amacıyla müfit olacak.

Aktivist hedge kaynak Engine No.1 CEO’su Jennifer Grancio, “10 yıl dümbelek gittiğimizde bu verilerin berenarı kalık olduğunu görüyoruz” dedi ve serencam dönemde bu alanda heybetli ayrımsız kere kat edildiğini ifade etti. ESG puanlamaları az çok lalettayin olsa birlikte, Grancio’nun şirketi haber sağlayıcılardan mevrut verileri asıl alıyor ve şirketlerin mali analizlerinde bu verileri kullanıyor.

Impact Shares’den Powell, ayrımsız fonun etkisini denetlemek üzere yalnızca verilere odaklanmanın bile anlamlı olmadığını söyledi. Söz Gelişi Engine No.1 fark yaratacak detaylı vadeli değişimlere odaklanıyor. Grancio envestisman sektörünün riziko ve hediye değerlendirmesi amacıyla yalnızca “çeyrek altın bilanço analizlerine” odaklandığını söyledi. Açıklamasında “ayrımlı şirketlerin etkileri, antlaşma süresince heybetli ölçüde etkilere dönüşüyor. Bu nedenle ince vadeli faydalar, değişimi etkileyebilir” ifadelerini kullandı.

Benzen ve motorin satışları arttı

 

Korkulan oldu: Evergrande borcunu ödeyemedi

 

Türkiye’nin denizleri ısınıyor

 

Share: