Epilepside yeni tedavi umudu

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Alman Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi’nin önderliğinde Prof. Dr. Emre Yakşi, Dr. Nathalie Jurisch-Yakşi ve Doç. Dr. Çağhan Kızıl tarafından yürütülen eş iş, sara krizlerinin beynin savunma sisteminin çökmesi ile başladığını ortaya koydu.

Dünyanın arz prestijli bilimsel dergilerinden Nature Communications marifetiyle yayınlanan araştırmada epilepsiyi henüz dolgunca hissetmek üzere zebra balıkları üzerinde tetkik yapıldı. 2012’den bu yana çalışmalarını sürdüren araştırmacılar, zebra balıklarında hastalığı tetikleyip epileptik krizler sırasında beynin aktivitesini faziletli çözünürlükte görüntüledi. Görüntüleme, epilepsi krizlerinin bir nedeninin beynin defans sistemini oluşturan “glia” hücrelerinin fonksiyonlarının çökmesinin olduğunu ortaya koydu.

Alzheimer ve Parkinson hastalığına yönelik araştırmalarda bile makbul zebra balıkları, beyinleri diyapozitif olduğu için mikroskobik görüntüleme ile sinirsel aktivitenin ölçümüne olanak sağlıyor.

Yeni aynı otama yöntemi mümkün mü?

Glia hücrelerinin işlevinin anlaşılması, bu hücrelerin tutarık hastalığının tedavisinde yıpranmamış ayrımsız imge ışığı olabileceğine belen ediyor. Takım, devam fail çalışmalarını doktorlarla bu arada sürdürüp, glia hücrelerine yoğunlaşan tedavilerin ne nev epilepsi hastalıklarına makul olabileceğini araştırıyor.

Sıklıkla tanıdık nevrotik bir hastalık olmasına rağmen tutarak hastalarının tahminî yüzde 30’u umar tedavilerine mergup cevabı vermiyor. Sara hastalığı arada sırada us travmasına sonucu ortaya çıktığı kadar, genetik nedenlerden üstelik kaynaklanabiliyor. Tutarık nöbetleri nagehan ortaya çıktığı amacıyla hastaların sonsuz tetikte olması gerekiyor.

Share: