Enflasyon zenginleri imdi vuruyor!

Almanya’nın mehabetli tutum ve beyin kuruluşlarından Ekonomi Araştırı Enstitüsü (Ifo), ülkedeki faziletli enflasyonun zengin haneleri kısır hanelere bakarak elan ciddi vurduğunu belirtti.

Ifo’nun Almanya’birlikte “Mevcut Faziletkâr Şişkinlik Oranlarının Dağılımsal Etkileri” araştırmasının sonuçları yayımlandı.

Araştırmada, aylık kemiksiz geliri 5 bin euronun üzerinde olan bire bir hanenin alışveriş sepetinin fiyatının ekimde tıpkı geçmiş yıla bakarak yüzdelik 4,8 arttığı belirtildi.

Maaş 1.300 eurodan birkaç kazanan haneler için artışın yıllık yüzdelik 4 olduğu rapor edilen araştırmada, ülkede averaj pahalılık oranın dahi ekimde yüzde 4,5 ile 1993 sonundan bu yana seviyeye ulaştığı hatırlatıldı.

Ifo’nun hesaplamasında, açık geliri 1.300 ile 1.700 euro ortada olan haneler için ekimde enflasyon oranı yüzdelik 4,4, 1.700’den 5.000 euroya kadar olan dirimsel sınıflarında ise yüzde 4,6 olduğu görüldü.

Araştırmada, şunlar kaydedildi:

2019 ile karşılaştırıldığında, fiyatlar, korona krizinden geçmiş yıllardaki ortalamadan henüz çabuk arttığı için arz bakımsız haneler alışveriş sepetlerine şu anda 19 euro ve yer ensesi kalın haneler ayda 111 euro henüz çok döküm yapmak zorunda. Faziletkâr enflasyon oranları hele tüketicileri beklenmeyen tıpkısı şekilde vurduğu için soylu erki sonuçları oluyor. Bu (faziletkâr para şişkinliği), tüketicilerin mübayaa güçlerini azaltıyor. Çünkü gelirleri, dirim maliyetiyle bire bir oranda artmıyor. Bakımsız haneler tüketimlerini henüz çok sınırlamak zorunda kalıyor.

Ifo Araştırma ve Soylu Erki Tahmin Müdürü Timo Wollmershauser, konuya ilişkin değerlendirmesinde, varlıklı haneler ile geda haneler arasındaki şişkinlik oranı farkının alışveriş sepetinin bileşimine vabeste olduğunu belirterek, “Akaryakıt ve otomobil alımı amacıyla efdal fiyatlar, henüz varlıklı hanelerin mahiye harcamalarının elan nazik aynı bölümünü oluşturuyor.” ifadesini kullandı.

İngiltere’de işsizlik yüzdelik 4.3’e geriledi

Adlı ekonomistten FED’e sert uyarı: Acilen getiri artırmalı

Goldman, Çin’in 2022 için nema tahminini düşürdü

AKARSU üçüncü çeyrekte yüzdelik 2.1 büyüdü

 

Share: