Emzirme, kalp damar hastalığı ve damla riskini azaltıyor

Science Daily sitesinde düzlük alan habere bakarak, 1986-2009 arasında Avusturya, Çin, Norveç, Japonya ve ABD’de planlı 8 çalışmanın ve haddinden fazla uluslu çalışmanın verilerini inceleyen araştırmacılar, kadınlarda his damar hastalıkları ile emzirme arasındaki ilişkiyi inceledi.

Araştırmanın yazarlarından Avusturya Innsbruck Üniversitesinden Lena Tcshiderer, kadınların yaşamları boyunca ne kadar müddet çocuk emzirdiklerini, veladet sayılarını, veladet yaptıkları yaşları ve ilerleyici yaşlarda kalp aksesi yahut damla geçirip geçirmediklerine ilişik bilgileri değerlendirdiklerini söyledi.

İlk doğumlarında ortalama 25 yaşında olan yaklaşık 1,2 milyon kadından elde edilen verilerin dikkate alındığı araştırma sonrası emzirmenin kardiyovasküler çor riskini azalttığı ortaya kondu. Araştırmada kadınların yüzde 82’sinin hayatlarının ayrımsız döneminde çocuklarını emzirdikleri tayin edildi.

Emzirmeyen kadınlara kıyasla emziren kadınlarda, kroner kalp soy hastalıkları görülme riskinin yüzdelik 14, katre nakil riskinin ise yüzdelik 12 elan beş altı olduğu belirlendi. Antrparantez emziren kadınların, bu zümre hastalıklardan ölme riskinin yüzdelik 17 elan bir iki olduğunu ortaya kondu.

Öte yandan, mevlit sayısının ve kadınlar arasındaki yaş farkının ihtisas yaradılış hastalıkları riski açısından kayda derece tıpkı ayırt oluşturmadığına bel edildi.

Bugüne kadar yapılan araştırmalar, asıl sütünün bebeğin dosdoğru gelişimi üzere genişlik etkin unsurlardan biri olduğunu gösteriyordu. bahis konusu araştırma ile emzirmenin temel sağlığına birlikte müspet katkıları olduğu belirleme edildi.

Elan önceki yapılan araştırmalar, emzirmenin kadınlarda meme ve yumurtalık kanseri ile makule 2 diyabet görülme riskini üstelik azalttığını göstermişti.

Araştırma “The Journal of the American Heart Association” dergisinde yayımlandı.

Uzmanlardan hamilelere Omikron uyarısı

 

Hamilelik sonrası dönemde çiftlerin dikkat etmesi gerekenler

 

Share: