‘Emniyetin uçan gözü’ turizm merkezlerinde

Güven Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığının görevlendirdiği, “Emniyetin uçan gözü” namına nitelendirilen helikopter, Kurban Bayramı’nda ve yaz sezonunda Muğla ve turistik ilçelerinde asayiş, trafik, kaçakçılık, narkotik taksirat ve âdem ticareti kadar olaylarda karada görev özne ekiplere destek verecek.

Muğla’bile 26 Haziran bakımından konuşlanan polis helikopteri, muttasıl taşıt yapma, çokça uzak mesafelerden plak ve beniz aşinalık yapabilen özel alıcı donanımına topluluk. Yaz sezonu süresince Muğla Inanma Müdürlüğünün hizmetine sunulan helikopter, periyot içerisinde trafiğin dokunaklı olduğu turistik merkezlerdeki kara yolu güzergahlarında fariza yapacak.

Helikopter Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Datça ile Muğla-Kültürlü, Muğla-Antalya ve Muğla-Denizli güzergahlarında taharri yaparak “mümasil açar takibi, emniyet kemeri takmama, telefonla müşavere, hatalı sollama” gibi ihlalleri meydan ekiplerine bildirecek.

Kurban Bayramı dolayısıyla Dalaman Havalimanı’ndan gidiş geliş denetimini yapan helikoptere binen AA ekibi, uygulamayı görüntüledi.

Açıktan yapılan takipte taban ihlali işleyen sürücüler, yağız ekiplerine bildirildi. Arama noktalarında durdurulan sürücülere, hatalarının helikopter kayıtlarıyla tayin edildiği anlatıldı.

“Trafik kontrolleri en son seviyede gerçekleşecek”

Muğla Güvenlik Müdürlüğü Toprak Trafik Fal Büro Müdürü Ferhat Demiriz, Kurban Bayramı zımnında Muğla ve turistik ilçelerinde özlük yoğunluğunun arttığını, buna tutkun kendisine güzergahlarda dahi trafik akışında su yaşandığını söyledi.

Turizm sezonu süresince karadan ve açıktan gidiş geliş kontrollerinin en üst seviyede gerçekleşeceğini aktaran Demiriz, “Helikopterle yürütülen denetimlerde hele seyahat esnasında cep telefonuyla konuşan sürücüler ile güvenlik kemeri kullanmayanlar yakın takipte olacak.” dedi.

Bölgede söz öncesi ve sonrası amacıyla bilcümle trafik tedbirlerinin alındığını vurgulayan Demiriz, “172 açacak ve 372 personelin yanında açıktan helikopter ve dron ile denetimlerimizi gerçekleştireceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Hele kortej zımnında trafik yoğunluğu mütezayit bölgelerde ekiplerin hassas tıpkısı şekilde görev yaptığını anlatan Demiriz, Kurban Bayramı döneminde Bodrum yağız önünde kükremek yaşandığına dikkati çekti.

Sürücülerin sevdiklerine güvenle ulaşmaları, istek rahatlığıyla dinlence yapabilmeleri için cevvaliyet yapmamalarını ve trafik kurallarına uymalarını isteyen Demiriz, trafikte atılganlık amacıyla sürücüler ve yolculara, inanma kemerlerini takmaları ve banko telefon kullanmamaları tavsiyesinde bulundu.

İyi benzeri tatil üzere 5 koskocaman emare

 

Share: