Emeklilik fonu düzenlemesi mahkeme kararı engeline takıldı

İngiliz Erdemli Mahkemesi, hükümetin yerli emeklilik planlarına ilgili yatırımların İngiliz dış defans politikası ile çelişemeyeceğine yönelik kararının akıllıca olmadığına hükmetti.

Mahkemeden yapılan açıklamada, Filistinli sivil cemiyet eliyle açılan davada, hükümetin, domestik tekaütlük fonlarının defans ve dış politika ile çelişecek şekilde envestisman yapamayacağına ilgili düzenlemesinin makul olmadığına değişmeyen verildiği belirtildi.

Hükümet, 15 Orak Ayı 2016’da ülkenin yatırım stratejilerinin sürdürülmesine müteveccih bir yönerge yayımlayarak yerli tekaütlük fonlarının, İngiltere’nin defans ve dış politikası ile çelişecek yatırımlar yapamayacağını duyurmuştu.

İngiliz hükümetinin bu konudaki düzenlemesi ayrımsız zamanda yerel kamu fonlarının yatırımlarında İsrail’in Şarki Kudüs, Gün Batısı Şeria, Golan Tepeleri ve Gazze Şeridi kabilinden bölgelerdeki gayrikanuni yerleşimi ile ilişkili şirketlerin yatırımlardan muaf bırakılamayacağı ya üstelik şirketlerin boykot edilemeyeceği anlamına geliyordu.

İngiliz hükümetinin düzenlemesi, sivil cemiyet Filistin Tesanüt Kampanyası eliyle mahkemeye taşınmıştı.

Share: