Eksper diyetisyenden sahur uyarısı

Mücevher, “İftarınızı ikiye bölün, bir anda oturup seçkin şeyi yemeyin. Sahuru atlamayın ve sahurda kahvaltı tüketin. Haddinden Fazla semirtilmiş, tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Bol mübarek akarsu tüketin” dedi.

Küçükçekmece Belediyesi Avrat ve Eş Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Eksper Diyet Uzmanı Melek Cevahir, Ramazan’de oruç tutacaklara yetişkin uyarılarda bulundu. Ramazan ayında yapılan sunma nazik yanlışın sahuru avunmak olduğunu kaydeden Elmas, “Ramazan’ dahi hâlsizlik yaşamamızın nedeni uzun kıtlık saatleri. Bu dönemde kişinin metabolizması yavaşladığı için dirilik dermansızlık yaşıyor. Sahur, iftar vakti olarak bizim öğünlerimizi uyumlu bire bir şekilde yapmamız beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“RAMAZAN’DA BU BESİNLERDEN IRAK DURUN”
Sahur ve iftar vakti yerine tınlamalı aynı şekilde iki sefer beslenme yapıldığında kişinin açlık hissetmeyeceğini tamlayan Elmas, “Kızartmalar, köken işi üzere mayalı besinler, lüks şeker evet üstelik yağ içeren besinler, şerbetli tatlılar, haddinden fazla tuzlu evet dahi baharatlı yemekler, şarküteri ürünlerinden kesinlikle ırak durulmalı. Su tüketimi süfli de çok mehabetli. İftardan sahura kadar olan kısımda 2 litre su içilmesini öneriyorum. Susuz kalmamak şişman önem arz ediyor” diyerek konuştu.

SUNU NAZIK YANLIŞ SAHURA KALKMAMAK
Ramazan’bile tagaddi üzerine yapılan sunma iri yanlışı açıklayan Elmas, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gâh insanlar uykusu bölünmesin diye sahura kalkmıyor. Sahur yetişkin zira iftarı doğrusu akşam ezanı ezanıyla gelişigüzel açıyoruz. Akşam Ezanı ezanından sonradan sahura büyüklüğünde aynı molekül yemezsek açlık süremiz elan de uzuyor. daha çok kilo almaya başlıyoruz. Çünkü iftar eskiden emanet tıka basa yemeye başlıyor. Falsolu olan durumlardan bire bir tanesi dahi bu.”

“SAHURDA KAHVALTILIK TÜKETİN”
Sahurda akşamdan mütezayit yemeklerin yenmemesi gerektiğini belirten Cevahir, “Sahuru kahvaltı biçiminde yapacağız. İki dilime mümasil tuzsuz peynir yenebilir. Normal kiloda ve sağlıktaki kadınlar bir, erkekler iki sayı haşlanmış haya tüketebilirler. Tok tutmada sair büyük olan benzin ürünleri evet 4 kemirmek kaşığı yoğurt evet üstelik 1 su bardağı benzin. Bunun beraberinde tıpkı adet sonuç tüketilebilir. Sahurda tokluk süremizi çarpmak üzere ekmek adına dahi esmer savsaklamak, mecmu buğday, kepekli ya dahi çavdar paketlemek tüketmeyi öneriyoruz. Ateşlilik çekildiği amacıyla zeytini çokça aşkın sahurda önermiyorum” dedi.

“İFTARINIZI İKİYE BÖLÜN, BİR ANDA OTURUP DEĞME ŞEYİ YEMEYİN”
Mücevher, şu açıklamalarda bulundu:

“İftara önceden dahi 2 kademeli benzeri şekilde başlayacağız. Birinci iftar ikinci iftar şeklinde beslenmeliyiz. İftarda evvel suyumuzu içiyoruz. Sonradan çorbayla başlıyoruz. Çorbamız hangi haddinden fazla sıcak ne çok hamam olmalı. Çorbamızı 5-6 dakikaya yayarak içeceğiz. Orucumuzu açtıktan bilahare bire bir 5 zaman bekleme süresi tanımalıyız kendimize. Mide detaylı ayrımsız açlık dönemi geçirdi ve benimseyememe, doğal gaz sorunları ve şişkinlik yaşamamak için adım adım bezdirmek gerekiyor. Ana yemeğimizi tükettikten sonra tıpkısı ya bile iki uzaklık kat beraberinde gelecek. Bunu tıpkı yemiş bire bir yoğurt şeklimde yapmamız gerekiyor. Günde ayrımsız boduç maden suyunu öneriyoruz.”

RAMAZAN AYINDA DE KİLO ATFETMEK MÜMKÜN
Ramazan ayında kilo çevirmek isteyenlerin da olduğunu anlatım eden Cevahir, “Ramazan sürecinde metabolizma yavaşladığı için bulunan kilomuzu destek olmak istiyoruz. Fakat kilogram veremez miyiz, tabi kim verebiliriz. Haddinden Fazla yağlı köken işleri kabil besinlerden kaçınarak iftarda pirinç makarna değil üstelik bulgur pilavı tüketerek dikkat edersek türlü. Dirilik eğer obez ise ve rahatsızsa kilolarından bir mahiye tıpkısı süreçte 2 kilo kadar vermeyi akıllıca buluyoruz. Ramazandan bilahare toksit atıcı ya üstelik detoks programları uygulayıp ramazan ayının vermiş olduğu bezginlik ve bitkinliği dahi atmış oluyoruz. C vitamini takviyesi üstelik alabilirler bu süreçte” ifadelerini kullandı.

Elmas, Küçükçekmece Belediyesi, Avrat ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nde işyar uzman diyetisyenlerin, Karı Teadül Merkezi’nde vatandaşlara haftanın 5 haset ücretsiz bakım verdiğini dahi belirtti.

Mücevher, “3, 4 aydır banal haddinden fazla büyük aynı temenni var. Haddinden Fazla sakil tıpkı şekilde çalışıyoruz. Sülale’tan beri bine mail yaşama müracaat etti. hafta içi 5 devir vatandaşlarımıza ücretsiz bakım veriyoruz. zata mahsus bir rejim programı fethetmek gerekiyor. Bağımlı ki kilo atfetmek üzere gelenler kabil kilogram almak için gelenler üstelik oluyor. Onlara hususi diyet programları hazırlayıp takibini sağlıyoruz” dedi.

Ramazan öncesi azık fiyatlarına fal

Sağlık Bakanlığı’ndan ramazan açıklaması

Share: