Eksiksiz müslümanlık alemi Kurban Bayramı’nı kutluyor

Kurban Bayramı’nın başlamasıyla alay malay dünyanın ayrımlı bölgelerinde insanlar alay namazı geçirmek amacıyla camileri doldurdu.

Azerbaycan’dahi binlerce Mütedeyyin, bayram namazı kılmak üzere camilere atak etti.

Başkent Bakü’da el camilerini doldurarak küçümseme namazında saf tuttu. Bakü’nün Türk Şehitliği Camisi üstelik küçümseme namazını geçirmek amacıyla gelenlerle doldu.

Salat sonrasında ülkenin hayat ve refahı, İslam alemindeki sıkıntıların sona ermesi için dualar edildi. Dualarda Karabağ Savaşı şehitleri birlikte unutulmadı.

Daha sonradan bayramlaşan Bakülüler, kurbanlarını uzaklaştırmak amacıyla efsanevi pazarları ve kesimhanelere yöneldi.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev birlikte yayımladığı saraka mesajında, Azerbaycanlıların bayramını kutladı.

KIRGIZİSTAN

Kırgızistan’dahi binlerce Müslüman, Kurban Bayramı namazını camilerde ve balaban şehirlerin asıl meydanlarında davranış etti.

Hükûmet Merkezi Bişkek’te saraka namazı, Cumhurbaşkanlığı İdaresi’nin da meydan aldığı hükümet binasının önündeki peyda kılındı.

Vatandaşlar, hezel namazını eylemek için yerli saatle 05.00’te toplanmaya başladı.

Salat kılmaya gelenler, düzenlilik ekiplerince biricik yegâne aranarak alana alındı.

Meydanı ve civardaki sokakları dolduran vatandaşlar, yanlarında getirdikleri seccadelerini meydana, uzaklık sokaklara ve çimenlere serdi.

Cumhurbaşkanı Bağır Caparov, Hükûmet Başkanı Akılbek Caparov, Milli Düzenlilik Kerem Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev dahi cemaatle akman tuttu.

Müftü Adıl Rakiyev’in saat 07.30’birlikte kıldırdığı söz namazının peşi sıra Kur’an-ı Semih okundu ve dualar edildi.

Kırgızistan Cesamet Televizyonu da söz namazını naklen yayınladı.

Reisicumhur Caparov, Kurban Bayramı zımnında yayımladığı mesajında, halkın bayramını kutlama etti.

Allah’tan kamu duaların akseptans edilmesini, gelişigüzel eve bol bolamat, mutluluk, ülkesine hazar, balans ve kalkınma bahşetmesini dileyen Caparov, şunları kaydetti:

“Bir Vakitler beri atalarımız Kurban Bayramı’nda kurban keser, ongun dileklerini tabir kıymet ve Kur’an okur. Sıhriyet ve istinkâf etmek duygusunu güçlendiren kurbanlık etini ihtiyaç sahiplerine dağıtır.”

ÖZBEKİSTAN

Özbekistan’bile Kurban Bayramı dolayısıyla sabah er saatlerde ülkedeki tam cami ve mescitlerde söz namazı gidiş edildi.

Başkent Taşkent’te binlerce kişi söz namazı amacıyla camilere atak ederken Müslümanlar, ibadethanelerde meydan kalmayınca cami bahçelerini ve sokakları doldurdu. Camilerin bulunduğu cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı.

Taşkent’teki Minar Camisi’nde kılınan saraka namazına haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı.

Hezel namazı vaazında, kortej günlerinde buğulanmış ve hastaların mülakat edildiği, yoksullara sadakalar verildiği, dargın olanların barıştığı kaydedilirken Kurban Bayramı’nın benzeri dini hezel olmakla birlikte birlik ve beraberliğin pekiştiği dini ayrımsız perestiş olduğu aktarıldı.

Namazın arkası sıra ülkenin kalkınması, bolluk, hayat, kamu dünyada hazar ve balans amacıyla dua edildi. Namazdan sonraları vatandaşlar birbirleriyle bayramlaştı.

Cami çevresinde tezgah açan gezici satıcılar, alanı adeta muamele namına dönüştürürken vatandaşlar, kortej namazı dönüşünde çocuklarına hediyelik yük ve saraka şekeri aldı.

KAZAKİSTAN​​​​​​​

Kazakistan’dahi Müslümanlar, Kurban Bayramı’nı cami avlularında anadan görme spor ve müfit etkinlikleriyle kutluyor.

Ülkede binlerce Müslüman, bayram namazını geçirmek üzere camilere akış etti.

Başkent Ziya Sultan’dahi Müslümanlar, hezel namazı üzere Hazret Şehriyâr Camii’nde temiz tuttu.

Namaz sonrası birbirleriyle bayramlaşan vatandaşlar, henüz sonra cami avlusunda planlı geleneksel spor müsabakalarına katıldı.

Beyaz Zehir çadırda kurulan hezel sofrasında de anadan görme Kazak yemekleri ikram edildi. Antrparantez gerekseme sahibi aileler için hayır etkinliği düzenlendi.

Kazakistan Sarrafiye Müftüsü Naurızbay hacı Taganulı, burada, Kurban Bayramı’nın, şefkatin ve iyiliğin bayramı olduğunu belirterek, küsleri barışmaya, hayırseverleri ise kadın ailelerin birlikte olmaya çağırma etti.

Taganulı, antrparantez dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların iki almanak aradan sonraları Hac ibadetini gerçekleştirdiği Mekke’da mevcut 4 bin Kazakistanlı hacı adayının dualarının akseptans olmasını diledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Teşrinisani Ahi Tokayev üstelik bayram nedeniyle yayımladığı mesajında, Kurban Bayramı’nın toplum zarfında manevi değerlerin, uyumun ve istikrarın güçlenmesinde özel rolüne meni ederek “Bu eli nimetli çevrim bile tekmil dualarımız kabul olsun.” ifadesini kullandı.

ŞIMAL KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

Başşehir Lefkoşa’daki Hala Hükümdar Camii ve mutluluk genelindeki başka camiler, Kurban Bayramı namazı öncesinde kısa sürede doldu. Bazı vatandaşlar namazlarını cami avlusunda tavır etti.

Bayram namazında teşrik tekbirleri, hutbe ve dualar okundu. Müslümanlar, namazın ardından bayramlaştı. Kıbrıs Türklerinin yanında, KKTC’de hararetli mütenevvi ülkelerden mevrut Müslümanlar da bayramlaşmaya kuma oldu.

KKTC Reisicumhur Ersin Tatar meze namazını Girne’deki Nurettin Ersin Ciddi Camisi’nde kılarken, Cumhuriyet Altını Meclisi Başkanı Kavi Adap da namazını Bibi Şehriyâr Camisi’nde hareket etti.

Kurban Bayramınız mutlu olsun

Aristokrat kortej namazını Yüksekova’bile askerlerle kıldı

Şentop’tan birlik mesajı

 

Share: