Eder Başmaklık Üniversitesi’nden azrail araştırma

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırı ve Aplikasyon Merkezi araştırmacısı Yard. Doç. Dr. Itır Saner Okan, Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Menceloğlu ile Inovent A.Ş. ortaklığında kurulan NANOGRAFEN şirketi, grafen katkılı çalgı aleti üretimi ile benzeri öge imza attı. Çalgı aletinin istihsal aşamasında, Sabancı Üniversitesi-Kordsa Global A.Ş. Kompozit Mükemmellik Merkezi’nden Dr. Jamal Seyyed Monfared Zanjani’de destek verdi.

Ahşap gırnata üretiminde önde gelen isimlerden olan Aydan Akıneri’nin kurduğu Akıneri Saz Aletleri Şirketi (www.akineri.com) ile Nanografen alay malay yürüttüğü çalışmada grafen, klarnetin kaplama işleminde beğenilen epoksi içerisine çok düşük benzeri oranda dağıtılarak klarneti hafifleterek daha sağlam tıpkısı eser haline getirdi. Grafen kullanımı klarnete antrparantez, cila ve çizilmezlik kadar özellikler bile kazandırdı. Grafenin yüksek satıh alanı yardımıyla seslerin iletiminin kolaylaşması sonucunda, epoksi sistemlerle üretilen saz aletlerine bakarak henüz iyi sesler çıkarması sağlandı. Bununla bu arada grafen sebebiyle çalgı aleti aletlerin kullanım ömürleri da uzatıldı.

TIKE Araştırmacısı Itır Saner Okan, Nanografen şirketi namına yaptıkları çalışmalarda iki değişik iz geliştirdiklerini dile getirdi. İlk ürünün erdemli kalitede grafen malzemesi olup defans endüstri ile çalgı aletlerinde kullanabildiğini tamlayan Burcu Saner Okan, Aydan Akıneri ile ürettikleri grafen katkılı klarnet ile dizi film üretimin önünün açıldığını söyledi. Nanografen kendisine geliştirdikleri bu ürünün ticarileşmesinde üstelik oylumlu aynı evolüsyon sağlandığını sözlerine ekledi. Burcu Saner Okan, Nanografen’mağara diğer çalışmaları ile ilişik adına “İkinci işaret ise ekleme değeri faziletli atılan sargaç pirolizinden elde edilen karbonunun grafene dönüşmüş olanıdır. Bu işaret karbon siyahı ve faal karbon kadar malzemelere rakiptir. Bu ürünün da otomotiv plastiklerinde kullanılmasına yönelik sonuncu yapıt çalışmalarımız sürüyor.”dedi.

Akıneri Müzik Aletleri Şirketi’nin kurucusu Aydan Akıneri ise Nanografen şirketi ile gerçekleştirdikleri proje ile ilgili şunları söyledi: “Akıneri Çalgı Aletleri adına Nanografen katkılı, karbon fiber gövdeli ve titanyum perdeli, hafif ve mufassal ömürlü eskimemiş soy klarnet ve taraf flütün tasarımı, imalatı ve standartlaştırılmasını amaçladık. Klarnet ve canip flüt üretiminde, ongun cisim ve nikel-krom, prinç tuş takımı kullanılıyor. Kısaca kalık yüzyıllık deneyimlerimiz neticesinde müzisyenlerin yıllardır yakındıkları şikayetleri doğrultusunda korozyona ve darbelere dayanıklı, adam sağlığına zararı azaltılmış, mufassal ömürlü ve hizmet periyodlarını uzatan, grafen katkılı karbon fiber gövdeli, titanyum tuş takımına cemaat yeni makule klarneti imal ettik. Bu ar-ge çalışmasının neticesinde ortaya sâdır nişane acun standartlarının üzerinde, faik ses kalitesine eş, çöz cidarı akustiğe ağız ağıza akla yatkın pürüzsüzlükte, darbelere karşı %80 henüz dayanabilen ve %40 henüz hafiftir. Bu neticede yararlanma ömrü mevcut ürünlere göre elan detaylı olacak klarnet erdemli munzam değere eş millî bire bir kazanımdır.”

Grafen katkısıyla üretilen klarnet, domestik yapıt yerine hem Türkiye hem üstelik ancak dışında büyük ehemmiyet taşıyor. Ilişkin sayıda bulunan grafen ürünlerinin müzik sektöründe kullanılması, grafen uygulamaları alanında önemli ayrımsız yeniliği bile yanı sıra getirecek.

TÜRKİYE’NİN APLIKASYON ODAKLI NANOTEKNOLOJİ MERKEZİ – TIKE

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Aplikasyon Merkezi (SUNUM), T.C. Kalkınma Bakanlığı ve Sabancı Vakfı’nın katkıları ile kısaca 60 Milyon TL yatırımla kuruldu. BANAK’birlikte 7400 m2’lik özgün ve avangart tasarımlı aynı gestalt binası zarfında, 850 m2 bozulmamış dide, hep 1,600 m2 alana yaygın, çok-disiplinli laboratuvarlar ve 2400 m2’lik şube ve eş tasarruf alanı bulunuyor. Belde dostu organizasyon, erke tüketimini ve atık üretimini asgariye indirerek uluslararası çevreci, yeşil aynı araştırma merkezinin Türkiye’de geçmiş örneği namına LEED ve BREEAM sertifikalarına sahiptir.

YEMEK’bile gelecek malzemeler, nano biyoteknoloji, nano tıp, nano elektronik, nano gözlükçü, daraç-nano-akışkanlar, sıkı-nano-elektrokardiyografi mekanik sistemler ve yenilenebilir erke sistemleri alanlarında disiplinlerarası tetkikat yapılmasını sağlayan imkanlar bulunuyor.

TIKE’u oluşturan laboratuvarlarda atomal boyutlarda görüntüleme ve analiz yapabilen parçacık mikroskopları, ayrı ayrı hücrelerin genlerini hızlı şekilde çözümleme edebilecek cihazlar, biraz atom kalınlığında metal yahut nısıf iletken katmanlar oluşturabilen sistemler, çok yüksek frekanslarda ölçme yapacak cihazlar bulunmaktadır.

SUNUM, akademik ve sanayi paydaşları ile gereç, belde, esenlik, erke, defans, besin alanlarında, eş odaklı, güvenlikli araştırma ve aplikasyon alanlarına öncelik veriyor. Lisans öğrencilerinin araştırmalara katılmaları heveslendirme ediliyor.

Share: