Eczanelerde eskimemiş düzenlemeye gidildi

İmar barışı başladığından beri aradan sabık bire bir almanak sürede göz fiyatları arz çok yüzdelik 12,77 ile Beyoğlu’nda artarken, onu bu alanda yüzde 7,75 ile Zeytinburnu takip etti.

Belde ve Kentçilik Bakanlığınca, vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara yeraltı, ruhsatsız yahut mezuniyet eklerine marjinal yapıların taşıt altına alınması tarafından bu yapılara yasallık kazandırılması hedeflenen “mamure barışı” düzenlemesi sona erdi.

Vatandaşların e-izzet üzerinden 8 Haziran 2018 ila 15 Haziran tarihleri beyninde başvurularını yaptığı düzenleme kapsamında, referans süresi tıpkı yıl tıpkı hafta sürdü. İmar barışına 10 milyon 250 bin yurttaş başvurdu.

Coldwell Banker, pattadak fazla taşınmazlar fen platformu ile gerçekleştirdiği araştırı sonrası, “İmar Barışı Döneminde İstanbul’da Göz Fiyatı Arz Çok Küsurat İlçeler” başlıklı ifade hazırladı.

Rapora göre, bayındırlık barışının başladığı günden bu yana sabık ayrımsız yılı fazla sürede İstanbul’da ilçeler bazında bölük fiyatları sayı farkı yüzdelik 7,45 gerilerken, sunma fazla yükseliş yüzde 12,77 ile Beyoğlu’nda görüldü.

Beyoğlu’nu bu alanda yüzdelik 7,75 ile Zeytinburnu, yüzde 7,43 ile Adalar, yüzdelik 5,98 ile Sarıyer, yüzdelik 5,81 ile Çatalca, yüzdelik 5,29 ile Başakşehir, yüzde 5,50 ile Eyüp izledi.

Bahçelievler’birlikte çoğalma oranı yüzde 4,66 olurken, söz konusu sürede ortalama artış oranı Esenler’bile yüzdelik 3, Bağcılar’da yüzdelik 2,81, Arnavutköy’birlikte yüzdelik 1,09, Üsküdar’da yüzde 0,44, Büyükçekmece’dahi yüzde 0,28 Fatih’te yüzde 0,26 yerine gerçekleşti.

Fiyatlar yer haddinden fazla Beykoz ve Ataşehir’üstelik düştü

Rapora göre, bahis konusu sürede averaj göz fiyatlarının genişlik efdal düştüğü kaza yüzde 26,89 ile Beykoz, yüzde 16,69 ile Ataşehir, yüzdelik 13,93 ile Pendik oldu.

Bu alanda Pendik’i yüzdelik 9,69 ile Avcılar, yüzde 8,49 ile Sultangazi, yüzde 8,26 ile Beşiktaş, yüzde 6,02 ile Şişli, yüzde 4,78 ile Sancaktepe, yüzdelik 4,32 ile Beylikdüzü, yüzde 4,18 ile Sultanbeyli, yüzde 3,95 ile Maltepe, yüzde 3,82 ile Kadıköy, yüzde 3,06 ile Güngören izledi.

Düşüş oranı Bayrampaşa’da yüzdelik 0,54, Tuzla’da yüzde 0,78, Silivri’bile yüzdelik 1,15, Ümraniye’birlikte yüzde 1,18, Küçükçekmece’da yüzdelik 1,31, Esenyurt’ta yüzdelik 1,60, Kağıthane’da yüzdelik 1,74, Çekmeköy’üstelik yüzdelik 2,65, Şile’dahi yüzdelik 2,71, Gaziosmanpaşa’da yüzde 2,74, Kartal’da yüzde 2,88, Bakırköy’da yüzdelik 2,99 adına gerçekleşti.

“Fiyatların bozuk ilçelerde artması bayındırlık barışının etkisi”

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, bayındırlık barışının büyüklük ekonomisine ve sektöre çokça büyük faydası olduğunu belirterek, uygulamanın 13 milyon gayrimenkulü ilgilendirdiğini, referans sayısının ise 10 milyonu aştığını söyledi.

Vakit Kaybetmeden konutun değil ticari gayrimenkullerin de işin ortamında olduğunu dile getiren Taş, şunları kaydetti:

“Ruhsatı alınamadığı için kiraya verilemeyen, satışa çıkacak amma muntazır yerler dahi var. Ayrımsız şekilde kâmilen güven alınamadığı için satılamayan gayrimenkuller bu sayede satışa imdi, çıkıyor. Bu haddinden fazla yönlü tıpkısı özdek. İmar barışı sebebiyle yıllardır süren mesail çözüldü.İnsanlar, şirketler iskan belgesi olmayan gayrimenkulu alamıyor, envestisman yapamıyordu. Yatırım yapılabilir, kredi alınabilir boyut oluştu. Nedeniyle bayındırlık affı piyasada neşelilik doğurdu.”

Taş, bayındırlık barışıyla ağırbaşlı tıpkı sirkülasyon başladığını anlatım ederek, uygulamaya müracaat süresi bitse dahi mamure barışının piyasaya etkisinin bitmeme edeceğini bildirdi.

Gökhan Taş, “Bedel artışında hele İstanbul’un çarkıt ilçeleri ilk sıralarda geliyor. Burada bayındırlık barışının etkisini görüyoruz. Sunma haddinden fazla düşüş yaşanan ilçelerde etken ise fiyatların henüz ilk çok şişirilmesi.” dedi.

Share: