Dünya’nın sunu alçak hesabına haddinden fazla şaşıracaksınız

Malumat insanları, yarımadanın en yıldız noktasındaki Weddell Denizi harbi bulunan kayalık takımada Danger Islands’ta (Öfke Adaları) 1.5 milyon penguenden oluşan dev koloniyi keşfetti.

UYDUDAN GÖRDÜKLERİ PENGUEN DIŞKILARI SAYESİNDE KEŞFETTİLER

Araştırmacıların önce keşifleri, 2014’e ilişkin uydu görüntülerinde fark ettikleri balaban miktarda guano yani penguen dışkısıydı (akilane bildiniz, uzaydan görülebilecek kadar kibar). Peyk görüntülerine icra vekili araştırmacılar dünyanın en büyük penguen kolonisini bulmuş olabileceklerini düşünerek çokça heyecanlandı.

DRONE İLE FOTOĞRAFLARINI ÇEKTİLER

Dayanabilen koşulları zımnında çokça birkaç kişinin kıç basabildiği Danger Islands’a 2015’te dokunaklı benzeri misil düzenleyen araştırı ekibi, burada hem karadan tadat yaptı hem de drone uçurarak gökyüzünden fotoğraflar çekti.

Böylecene şişman bire bir sürprizle karşılaştılar: Cemi 751 bin 527 çift penguen burada yaşıyordu. Aralarında dünyanın genişlik balaban üçüncü ve dördüncü kolonileri de vardı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ SAYILARINI AZALTTI

Araştırmacılar bununla birlikte kalmadı ve 1959 yılındaki uydu görüntülerini inceledi. İklim değişikliğinin ve adam varlığının yeryüzü çok etkilediği Anktartika’nın batısında kâin kolonilerin, günümüze kadar adetçe her an azaldığı ortaya daha çok.

 
Bili dergisi Scientific Reports’ta yayınlanan araştırı şişman yankı uyandırdı.

KİMSE ORAYA BAKMAMIŞTI BİLE

BBC News’a konuşan Oxford Üniversitesi’ndeki araştırı ekibinden Tom Hart, “Kimsenin bakmadığı yerde benzeri özdek bulmaya dair mutat benzeri örnekti. Danger Islands’a erişmek edisyon olduğu üzere kimesne siftinlik denememişti birlikte” diye konuştu.

Uzmanlara bakarak bu sezinleme bize tıpkısı dahi nabız veriyor: Danger Islands kabilinden yerler, penguenlerin iklim değişikliği ve balıkçıların katmerli avcılığı gibi etkenlerden kaçarak barhana edebilmesi için koruma altında havza zar edilmeli.

Share: