Dünyalık mı, kariyer mi?

Kariyer.net, adayların eylül-ilk teşrin döneminde gelişim tahvil nedenlerini yaptığı bire bir sormaca ile araştırdı. Kariyer.net veritabanı üzerinden mecmu 28 bin 760 kişinin katılımıyla planlı ankettin sonuçları, adaylar için kariyer beklentisinin alınan ücrete göre daha mehabetli benzeri hisse senedi değiştirme nedeni olduğunu ortaya koyuyor.
Kariyer.net’mağara mecmu 28 bin 760 adaya sorduğu “Hangisi sizin amacıyla şu an en büyük hareket değiştirme nedeni evet? “ sorusuna adayların kısaca yüzde 39’u kariyerimde ilerleyememek yanıtını verirken, tam ücret alamamak şeklinde yanıtlayanları oranı yüzdelik 33 adına gerçekleşti. Adayların yüzdelik 16’sı iş arkadaşlarıyla anlaşmazlıklar ve ağır sıklet ruhsal gerilim, yüzde 8’i düzentileme saatlerinin uzunluğu ve yüzde 4’ü üstelik erişim zorluğu dolayısıyla iş değiştirebileceğini belirtiyor.
Ankete katılan adaylara sorulan “Elan fazla sevap algı olsanız, apayrı bire bir şirkette elan alt ayrımsız pozisyonu akseptans boy bos misiniz?” sorusuna, katılımcıların yüzdelik 69’u “Faydalı” yanıtı verirken, yüzde 31’lik hane ise tercihini henüz aşkın sevap ile bambaşka aynı şirkette daha ast pozisyonda çalışmaktan yana kullanıyor. Gene anket kapsamında sorulan “Aynı ücreti alacak olsanız, apayrı tıpkı şirkette henüz efdal bir pozisyonu akseptans kırat misiniz?” sorusuna, adayların yüzde 60’ı “Peki” şeklinde cevap verirken, ankete katılanların yüzdelik 40’ı, bu durumda hareket değişikliğe karşıt yaklaşarak “Yarayışlı” veriyor.
İş fırsatları artıyor, adaylar hareketleniyor
Kariyer.net Umumi Müdürü Yusuf Azoz, akse dönemlerinde üstelik seçkin yıl eylül-teşrinievvel aylarında istihdamın hareketlendiğini söylüyor ve bu dönemde ilan sayılarının beraberinde özgeçmiş sayılarında artım yaşandığını belirtiyor. Azoz, “ Herhangi Bir yıl ilkgüz-teşrinievvel aylarında müracaat artım oranı, özge ayların artma ortalamalarına göre yüzde 5 aşkın. İş ilanlarında ise bu azamet yüzdelik 7 civarında seyrediyor. Bu ahit, bakir mezunların beraberinde hisse senedi değiştirmeyi düşünen adaylar üzere de ciddi ehemmiyet taşıyor” şeklinde konuşuyor.
Ecir yegâne başına kriter değil
Kişinin aksiyon değişikliği kararı verirken, önceliklerini çokça gür tartması gerektiğini tamlayan Azoz, ücretin bu kararın hemen bire bir parçası olduğuna ilgi çekiyor. “Anketlerimizden sâdır sonuçların da gösterdiği üzere ücret katiyen hareket değiştirirken temel ölçüt olmamalı. Çünkü ücret, canip haklardan ve kişisel hisse senedi fırsatlarından oluşan tıpkısı paketin sadece tıpkısı bölümü. Hele son yıllarda gelişen performans değerlendirme sistemleri ulaşımdan iletişime, melfuf tatilden esenlik sigortalarında format artışına büyüklüğünde birçok elastiki canip hakkı uygulanabilir kılıyor. Prim sistemleri dahi genişlik gür çalışana arz çok ücreti sağlayacak şekilde gene takat sınırı değerlendirmelerine göre oluşturuluyor. Bu yüzden sevap denince akla sadece mahiye gelmemeli. Ayrıca eğitimler bile çalışanın kazanç adına görmesi müstelzim haddinden fazla yüce ayrımsız ilke. Şirketlerin çalışanlarına sağladıkları eğitim ve gelişim imkânları, etraflı vadede valör biçilmeyecek faydalar sağlıyor.”
İş değiştirmeyi düşünenler ilgi!
Kariyer.net Umumi Müdürü Yusuf Azoz, hisse senedi değiştirmeyi düşünenlere şu tavsiyelerde bulunuyor:
Zait ve eksileri değerlendirin
İş tahrif kararında mufassal vadenin değerlendirilmesi gerektiğini tamlayan Azoz, şu yorumu yapıyor: “Her profesyonelin nasıl bir kariyer hedefi olmalı. Ve atılacak gelişigüzel etap da bu hedefe yaklaştırmalı. Güç mevcut işinin artı ve eksilerini ferah değerlendirmeli. Hiçbir gelişim yüzdelik beniz sevinme sağlamayacağından, şayet kâin işi kişinin gelecekteki planlarını gerçekleştirmesine uygun tıpkı dayanaklık etmek sağlıyorsa, halen çalıştığı işindeki potansiyeli öncelikli olarak değerlendirmeli. Tersine bulunan işi kişinin geleceğine yatırım yaptığınızı hissettirmiyorsa, kişi o ant hisse senedi değiştirmeyi düşünmeli.”
İş ararken interneti etkili kullanın
Günümüzde teknolojinin aksiyon kontrol sürecini haddinden fazla macerasız aynı hale getirdiğini söyleyen Yusuf Azoz, hisse senedi tahvil kararı verildikten sonra aksiyon taharri sürecinde birlikte edikkat edilmesi gereken noktalar olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “İnternet, hareket arayanlar üzere yer etkin ve yer yalın kat yöntem. Örneğin Kariyer.net’teki özgeçmişinizin herhangi bir ant güncel olması, sizi hareket fırsatlarına belirgin arkaç getirir. Sosyal medyada sergilediğiniz online kimliğinize dahi ilgi etmeniz gerekiyor. Zira işe hava uzmanlarının sosyal ağlardaki profillerini incelemesi hoşgörülü ayrımsız uygulama. Online kimliğinizi deli dolu atfetmek amacıyla iş ağlarından faydalanabilir, blog’larla heveskâr kimliğinizi güçlendirebilirsiniz.”
Ayrılırken “şiddetli imge” bırakmayın
Yusuf Azoz, işten metrukiyet sürecinin birlikte haddinden fazla ongun yönetilmesi gerektiğinin altını çiziyor: “İş değişikliğiniz kesinleştiğinde nasıl kâin iş yerinize kolaylıkla brifing yapmalı, onlara devir vermeli, işlerin devredilmesi, muktezi kişilerin eğitilmesi kadar konularda bindi sağlamalısınız. Mevcut işyerinizi da ağırlık durumda bırakmadan geçiş yapmalısınız. Böylece başvuru kontrollerinde mebzul ayrımsız imge yaratabilir, kariyerinizde yeni adımlar atarken sakat başarılarınızın gücünü üstelik arkanıza alabilirsiniz.
Kariyer.net Hakkında
Kurulduğu 1999 yılından bu yana Türkiye’nin genişlik nazik istihdam platformu olan Kariyer.net, hareket kontrol ve işe alım süreçlerinde kullanılmamış çocuk teknolojilerle hisse senedi arayanlarla işverenleri internet zarfında bire bir araya getiriyor. Kariyer.net’mağara aday veritabanında 14 milyon özgeçmiş bulunuyor. Kariyer.net üyesi 32 bin firma, ihtiyaç duyduğu işgücünü Kariyer.net aracılığıyla arıyor. Bugüne büyüklüğünde 700 bin dirilik Kariyer.net üzerinden hisse senedi buldu. Oylumlu bire bir bakım ağına sahip olan Kariyer.net, İstanbul Suret ve Yeşilköy mir ofislerinin beraberinde Kocaeli, Bursa, Ankara, Kayseri, Konya, İzmir, Antalya, Adana, Gaziantep ve Samsun satma ofisleri ile müşteri ve adaylarına andıran hizmet götürüyor. Kariyer.net’mağara genişlik balaban özelliği, teknolojideki temas yeniliği tek antlaşma kaybetmeden İK’nın kullanımına sunuyor olması. Adayla işvereni sunma çabuk ve en konuşu şekilde ayrımsız araya getirebilmek amacıyla Kariyer.net değme geçen devir uygulamalarına yenilerini ekliyor. Hem adayların hem dahi işverenlerin ihtiyaçlarını çokça ongun izlem yazar bu ihtiyaçlara nişane ve hizmetlerle derhâl karşılık veren Kariyer.net, yıllardır sektördeki liderliğini koruyor.

Share: