Dünyada 1 milyardan fazla kayırıcı yumruk koşullarda yaşıyor

Dünyadaki dirimlik adaletsizliği her güzeşte zaman artarken, pandemi süreci makasın elan bile açılmasına sebep oldu. Oxford Üniversitesi’nin Yetersizlik ve İnsani Evolüsyon Girişimi’nin 2015 tarihli aynı analizine bakarak, zemini arazi olan “diğer resmi yerleşimlerde” tıpkısı milyardan fazla koca yaşıyor. Bu şerait birlikte sağlık sorunlarında artışa faktör oluyor.

HASTALIKLARA DAVETİYE

Uganda, Ruanda kabilinden ülkelerde dayanak noktası nesir etmeyi amaçlayan tıpkı yarar amacı gütmeyen yapı olan EarthEnable’ın kurucusu Gayatri Datar ve arkadaşları Ruanda’üstelik evlerin yüzde 75’inin zemininin yer olduğunu tespit etti.

Yerey zeminler, böcü, haşarat, ve mil gibi mütehammil çokça soruna neden oluyor. Havaya koruyucu tozlar ise solunum yolu hastalıklarına illet oluyor. Antrparantez dünyada seçkin sene 525 bin çocuğun ölümüne illet olan ishale dahi davetiye çıkartıyor.

BETON ZEMİN MALİYETLİ

Kaliforniya Üniversitesi’nden Paul Gertler’ın yaptığı 2009 tarihli bire bir araştırmaya bakarak, Meksika’da zemini iyileştirilmiş evlerde şeş yaşından aşağılık çocuklarda fiil vakaları yüzde 13, anemi vakaları ise beşte tıpkısı oranında düşüş gösterdi.

Yoksul ülkelerde hayat dolu insanlar üzere beton dayanak kaldırmak bile berenarı zikıymet.

Uluslararası tıpkı beyin kuruluşu olan Global Kalkınma Merkezi’ne göre Meksika, 2007’den 2013’e kadar tahminî 3 milyon beton dayanaklık etmek kurmak üzere 1,27 bilyon dolar harcadı. Bu maliyetler balaban çoğunlukla sülale sahipleri vasıtasıyla karşılandı.

TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL

Ancak hastalıkları alıkoymak ve umum sağlığını geliştirmek için medar iyileştirmesi bile tek başına tam değil. Gertler, mesnet değiştirme programlarının ahali sağlığını geliştirme üzerine tek başına kudretli olamayacağını ve insanların saf suya erişimlerinin üstelik sağlanması gerektiğini belirtti.

Özellikle hastalıklara bozukluk olan mikropların yayılmasını durdurmak ve zeminleri akman tutmak için tuvalete ve kanalizasyona ulaşım da şişman ehemmiyet taşıyor.

Kuraklık fasulye üretimini da vurdu

BM ve UNICEF Taliban ile görüştü

Okullarda alınacak Kovid-19 tedbirleri belirlendi!

 

Share: