DSÖ Türkiye Temsilcisi, güneş tacı virüste mutasyon tanıdık devlet sayısını açıkladı

DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, incelenen cümle varyantlarda hastalığın bulaşına dair belirtilerin mevcut olduğunu söyledi. Dr. Berdyklychev, Cenup Afrika’dahi tayin edilen önce varyanta ilgili, “Bu varyant, Güney Afrika’dahi sair birlik varyantların önüne geçti. Yeni haftalık vakalar, 2020 yılının Teşrinisani ayının başından itibaren artarak 2021 Sülale ayının başlarında zirveye ulaştı. Akıbet iki haftada ise düşüş eğilimi gözlendi. Bulaş; Güney Afrika varyantın, belli virüsün kayırıcı hücrelerine takayyüt kabiliyetini zait mutasyonların daha geçmiş varyantlara nazaran henüz aşkın bulaşa illet olduğu ortaya konulmuştur. Şimdiye kadar, bu varyantın sebep olduğu farklı ayrımsız hastalık şiddetine cemaat olduğuna dair tek emare yoktur” dedi.

‘DAHA ÇOKÇA VAKADA YENİDEN ENFEKSİYONA POSTA AÇABİLİR’

Dr. Berdyklychev, Brezilya’dahi tayin edilen önce varyantın evvel ilk Brezilya’de, daha sonraları Brezilya’dan Japonya’evet giden tıpkı grup içerisinde tayin edildiğini kaydederek, “9 Şubat 2021 tarihi bakımından bu varyantın 15 ülkede mevcut olduğu bildirildi. Yeniden enfekte olma üzerine Manaus’tan mevrut önce raporlar, bu varyantın imdi vakada baştan enfeksiyona öğün açabileceği olasılığının altını çizmektedir. Bu konuda icraat devam etmektedir. Bulaşın elan çok olduğuna dair söylemler mevcuttur. Çaba konusunda değme güçlük bildirilmemiştir, çalışmalar bitmeme etmektedir” ifadesini kullandı. 

‘VAKALAR DÜŞÜŞ EĞİLİMİNDE’

Dr. Berdyklychev, Bir Krallık’ta belirleme edilen varyantın henüz çok bulaşa illet olduğunun ortaya konulduğunu belirterek, “Mürekkep Krallık yakın zamanda, çor şiddetinde artma olduğuna dair ara sıra kanıtlar olduğunu öne süren araştırmalardan elde edilen sonuçları paylaşmıştır; fakat sonuçlar esas niteliğindedir ve bu bulgular karşı stabil konuşabilmek amacıyla daha aşkın çözümleme yapılması gerekmektedir. Genel olarak virüse alın alınmış halk sağlığı önlemlerinin ve sosyal önlemlerin bu modifikasyon üzere da işe yaradığını bilmek makro benzeri noktadır. 2021 Sülale ayının başlarında Bir Kraliyet’ta eskimemiş vakaların zirveye ulaşmasının peşi sıra vakalar düşüş eğilimi göstermektedir. VOC 202012/01 yerel yayılımının bildirildiği Danimarka, İrlanda ve Hollanda’üstelik üstelik insidans üstüne eş düşüşler bildirilmiştir” dedi.

‘ÖNLEMLER AYNI’

Dr. Berdyklychev, koronavirüs varyantlarından dehalet üstüne DSÖ eliyle yapılan farklı öneriler olup olmadığına ilişkin, “Şimdiye büyüklüğünde tayin edilen eskimemiş virüs varyantlarının kişiden kişiye bulaşını çalmak üzere vacip yardımcı önlemler, manasız hazırda geçerli maske kullanımı, umum hijyeni ve fiziksel küşayiş adına özetlenebilecek önlemler ile aynıdır. DSÖ, Eş 2020 tarihindeki Covid-19 salgınının başından beri varyantları izleme etmektedir. Eskimemiş varyantların çıkmasıyla gelişigüzel bu varyantları hızlıca tespit edebilmek ve üstünde çalışabilmek için çabalarımızı artırıyoruz. Varyantlarla ait daha çok hikmet edindikçe halkı ve ülkeleri dahi bilgilendiriyoruz” diye konuştu.

MODIFIKASYON VİRÜSLERE AŞILARIN ETKİSİ

Dr. Berdyklychev, dünyada kullanılmaya başlanan koronavirüs aşılarının yıpranmamış varyantlara alın etkisine ilgilendiren şunları kaydetti:

“Aşıların kullanılmamış varyantlar üzerindeki etkinliğini tayin etmek amacıyla yapılan gâh çalışmalar bulunmaktadır. Ancak şu anda Brezilya’üstelik oluşturulan varyantla ilişkin tam bilgiye erbap değiliz. Cenup Afrika varyantına telkih etkisi civar laboratuvar çalışmaları, aşıların etkililiğinde belli belirsiz bire bir tenakus olduğunu (Moderna, Pfizer mRNA aşıları üzere), ancak esirgeme seviyelerinin yüksek olduğunu göstermektedir. 28 Familya 2021 tarihinde Novavax ve J&J, aşılarının aktif olduğunu fakat 501Y.V2 varyantına cebin elan az aktif olduğunu açıklamıştır. Oxford-AstraZeneca aşısının Güney Afrika’da tanımlanan varyantın illet olduğu belli belirsiz ila ölçülü dereceli hastalığı önlemede asgari düzeyde etkili olduğunu gösteren tıpkı himmet sonrası Cenup Afrika 7 Şubat tarihinde bu aşının piyasaya sürülmesini geçici olarak ertelediğini açıkladı. Araştırmanın mecbur örneklerle mamul olması ve katılımcıların elan tüvana ve zinde profili ayn önüne alındığında, aşının daha zehir hastalıkları önlemede etkili olup olmadığını tayin etmek muhteşem. Birleşik Krallık varyantı aşılama etkisine ilgili icraat bitmeme etmekte, ancak dolay laboratuvar çalışmaları (çalışmaların dolay bilgileri mevcuttur), Pfizer ve Moderna aşılarının VOC2012/01 varyantına cebin etkinliğinde yüce aynı zayi olmamasından öte az daha hiç kayıp olmadığını gösterdi. Bunlar, elan şümullü eş gruplarıyla elan aşkın araştırma yapılmasını gerektiren civar bulgular. 28 Karı 2021 tarihinde Novavax, aşısının etkisinin biraz düştüğünü fakat gine üstelik VOC 202012/01 varyantına alın yeterince etkili olduğunu açıklamıştır. Brezilya varyantı; şu anda bu hususi değişke için yeterli himmet ve hikmet mevcut değildir.”

Trakya’de mutasyonlu virüs alarmı

 

Kovid-19’un Güney Afrika mutasyonu Polonya’birlikte da görüldü

 

Share: