DSÖ: Sigara nedeniyle değme yıl 65 bin yavru ölüyor

Dünyadaki çocukların tahminî yarısının, kötü dumanına maruz kaldığı ve her yıl 65 bin çocuğun güre içiciliğin defa açtığı teneffüs yolu enfeksiyonları yüzünden 5 yaşından önce yaşamını yitirdiği açıklandı.

AA’nın 9 Küçük Ay Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle Esenlik Bakanlığı Umum Sağlığı Umumi Müdürlüğünden edindiği bilgiye bakarak esrar ürünleri, akciğer kanseri başta doğmak için kanserler, duygu yaradılış hastalıkları, KOAH üzere birçok önlenebilir hastalık ve er ölüm sebepleri beyninde önce sırada yer alıyor.

Duman ürünleri, yemeden içmeden kullanan kişinin değil, etrafındakilerin de sağlığına kötülük veriyor. DSÖ verilerine göre dünyada her yıl 8 milyondan fazla sevimli esrar ürünü kullanımına sınırlanmış sebeplerle hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin 1,2 milyonu duman ürünlerinin dumanına maruz kalınması sonucu gerçekleşiyor.

DSÖ’nün tahminlerine bakarak dünyadaki çocukların yaklaşık yarısı yaman dumanına maruz kalıyor ve seçme yıl 65 bin bala sıngın içiciliğin yol açtığı teneffüs yolu enfeksiyonları sebebiyle 5 yaşından önce hayatını kaybediyor.

Muhteriz içiciliğin bozukluk olduğu keyif sorunlarının ve ölümlerin önlenmesinde, kamuya sarih sınırlı alanların birlikte özel konut ve arabalarda üstelik tütün ürünlerinin kullanılmaması önem taşıyor.

Esrar ürünlerinin hepsi sağlığı yıldırma ediyor

Yaman endüstrisi marifetiyle tütün bağımlılığının sürdürülmesi ve tüketimin azalmasının önlenmesi için sigara, sigar ve piponun birlikte elektronik sigara, dumansız tütün ve nargile kabilinden mahsulat bile sunuluyor.

Tamlık bu mahsulat sigara kadar amansız hastalık ilkin tevessül etmek üzere birçok önlenebilecek vakayiname hastalığa, sağlığın bozulmasına ve yaşam kalitesinin kaybına etmen oluyor. Hem güç hem de büyüklük ekonomisine uymazlık veren yaman ürünü kullanımına kapalı bütün ekonomik kaybın yıllık 1,4 trilyon dolar olduğu anlayış ediliyor.

Duman kullanımı korona sürecini ağırlaştırıyor

Esrar ürünü kullanımının muafiyet sistemine kötülük verdiği, umumi kendisine akciğerlerin defans mekanizmasını bozduğu, akciğer ve dal teneffüs yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini artırdığı biliniyor.

Bilimsel icraat, tütün kullanımının güneş tacı virüse yakalanma ve hastalığın ağır sıklet seyretme riskini artırdığını gösteriyor. Yaman kullananlarda Kovid’e vabeste batar ve ayrımlı komplikasyonların oluşumu ile ahiret yolculuğu riski da artırıyor.

İlk günden itibaren akciğerler ve kalpte değiş başlıyor

Kötü kullanımı birçok hastalık, pot ve er ölüme neden oluyor. Sigaranın bırakıldığı evvel günden itibaren akciğerler ve kalpte değiş başlıyor. Efdal his atış hızı, soluk dolaşımındaki karbonmonoksit seviyesi normale dönüyor, tansiyon düşüyor ve tedricen bağışıklık sistemi güçleniyor. 2 ila 12 hafta süresince deveran düzeliyor, akciğer kapasitesi artıyor, öksürük ve nefes darlığı azalıyor.

Sigaranın dağ etkileri 3 döl bilahare üstelik ortaya çıkabiliyor

Türkiye, Avrupa’de genişlik haddinden fazla sigara içen ikinci ülke

Avrupa’da Omikron yüzünden çocukların hastaneye yatış oranları artıyor

 

Share: