Domestik otomobil programına akıllıca ilerliyor

Türkiye’nin Otomobili Aşama Grubu (TOGG) Kayırıcı Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) aracılığıyla sektörde ek değerli iz ve teknolojileri geliştirmek üzere Sabancı Üniversitesinde gerçekleştirilen “Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması”nın bağış töreninde “Türkiye’nin Otomobili Projesi ve Otomotiv Ekosisteminin Dönüşümü” başlıklı bire bir lokma yaptı.

Sunumunda “Türkiye’nin otomobili” olarak adlandırılan yerel otomobilde, gelinen sürece değinen Karakaş, “Toptan ortamda rekabet fail, bakir zürriyet anadan doğma elektrikli, otonom sürüş seviyesi 3’e hazır, bağlantılı ve internete uyumluluk olarak çırılçıplak itibaren düzenlenen, beyinli bir aygıt olacak.” dedi.

TOGG yerine şarj altyapısından nesnelerin bağlantısına, yeni startup’lardan kullanılmamış canip sanayilere büyüklüğünde geniş bire bir mobilite ekosistemi oluşturacaklarını dile getiren Karakaş, “Türkiye’nin uygulayım bilimi üstüne görevdaşlık yaratacak şirketleri bünyemizde. Büyüyen segmente envestisman yapacağız. 2022 yılında C segmentte elektrikli SUV araçla pazara giriyoruz. İki üç yıldan sonra AKARSU merkezli ihracat pazarlarına yönlendirmek istiyoruz.” ifadelerini kulandı.

Türkiye’nin otomobili projesinde bütün hesapların uzun vadeli ve bugünden 15 yıl sonrayı de öngörerek yapıldığını belirten Karakaş, “‘Türkiye’nin otomobili’nde 2022 yılında piyasaya çıkana kadar, herhangi bir hafta, herhangi bir kamer ne yapacağımız programlandı. Planı aksamadan işletiyoruz.” dedi.

“Otomobilin bine mail özelliğini belirledik”

Karakaş, tamam teknolojik değişimlerin otomobili karı ve hareket yerinden sonraları üçüncü dirim alanına dönüştürdüğünü tabir ederek, “Sektördeki dönüşümün neden olduğu rekabetin temelinde da bu üçüncü dirim alanının paylaşılması var. Tıpkı Google’ın, Apple’ın ve Amazon’un bu konulara ilgisinin nedeni de aha bu düz.” şeklinde konuştu.

Otomotivin mobilite ekosistemine dönüşümünün bu anlamda kocaman ayrımsız vesile oluşturduğuna dikkati çekici Karakaş, “Akil evler, binalar, şehirler ile etkileşimi olan benzeri dünyadan bahsediyoruz. Biz da bu nedenle aynı otomobilden elan fazlasını hedefliyoruz. Otomobilin bine mail özelliğini belirledik.” dedi.

Dünyada 29 OEM firmasının mobilite ekosistemine 10 yılda 300 milyar dolar yatırım planladığı bilgisini paylaşan Karakaş, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde yemeden içmeden Çin bu alanda 136 milyar dolar envestisman yapacak. 2022 yılına kadar birlikte 60 eskimemiş menent elektrikli şalter piyasaya girecek. Örneğin, Çin’üstelik şu an 500 parça bizim gibi tevessül up var. Bunların 4’te 3’ü otomobilin kendisiyle ilgilenmiyor. Oluşturacağı ekosistemle ilgileniyor. Zımnında bizim rakiplerimiz de 100 almanak otomotiv markaları değil. Rakibimiz Çin’dekiler kadar hızlı, çevik, ruh ve elektronikten, bağlantılı cihazlardan ve aptal uygulamalardan anlayan şirketler.”

Gürcan Karakaş ayrıca cep telefonunun esasen güzeşte gelişmelerin otomobilin bile başına gelmeye başladığını belirterek, “Otomotivde bahsettiğimiz dönüşüm amacıyla andıran zamanda gördüğümüz genişlik mail analojinin telefonların akıbet 15 yılda aptal kuzuluk gelmesi olduğunu söyleyebiliriz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Share: